השר סילבן שלום פורש מהפוליטיקה

הערכה: היועץ המשפטי יורה למשטרה לבדוק את העדויות נגד השר שלום

יהודה וינשטיין יקבל החלטה בנושא התלונות לעבירות מין מצד סילבן שלום בימים הקרובים. הוא יבחן את הפניות שיובאו לפניו ואם ימצא כי מדובר בעדויות חדשות שלא נבחנו בעבר, הוא יורה על פתיחה בבדיקה

הקלטה: באדיבות גלצ, צילום: ערוץ הכנסת, צלמי וואלה! NEWS; עריכה: יאיר דניאל

היועץ המשפטי יהודה וינשטיין צפוי להורות למשטרה לפתוח בבדיקת הטענות לפיהן שר הפנים סילבן שלום ביצע עבירות מין בכמה נשים, בהן עובדות שלו. ההחלטה בעניין צפויה להתקבל בימים הקרובים, בין היתר בעקבות פנייתן של חברות כנסת ממרצ שדרשו ממנו להורות פתיחה בחקירה לנוכח הטענות שהועלו.

אמש (רביעי) נחשפה בחדשות 10 גרסתה של אישה נוספת שהייתה בקשרי עבודה עם השר שלום וטוענת שניסה לכפות עליה מגע. עדותה של האישה נמסרה למערכת החדשות לפני כמה חודשים, אולם ברקע הפרסומים האחרונים היא התירה לחשוף אותה. עדותה מצטרפת לגרסת עובדת במשרדו של שלום שטענה כי השר הטריד אותה מינית במשך יותר משנה.

וינשטיין יבחן את הפניות שיובאו לפניו ואם ימצא כי מדובר בעדויות חדשות שלא נבחנו בעבר נגד השר שלום, הוא יורה על פתיחה בבדיקה. עד כה לא הגישה אף אחת מהנשים תלונה רשמית במשטרה אולם בדומה לטענות שהועלו נגד חבר הכנסת לשעבר ינון מגל, נראה כי וינשטיין יורה לחוקרי יחידת להב 433 לפנות בעצמם לנשים על מנת לגבות את עדותן.

לקריאה נוספת:
עובדת לשעבר של השר שלום: "הוא נגע בי בניגוד לרצוני יותר משנה"
סיפרה השר שלום ביצע בה מעשים מגונים ולא התלוננה

עוד בוואלה!

החשיבות של השוואת ביטוח נסיעות לחו"ל בימים אלו

לכתבה המלאה
נדרש בעבר לסוגיה. יהודה וינשטיין (צילום: נועם מושקוביץ)

עם זאת, ייתכן שעל חלק מהעבירות חלה התיישנות שכן על פי הנטען, חלק מהמעשים בוצעו לפני יותר מחמש שנים ובמצב כזה לא ניתן לפתוח בחקירה פלילית במקרה שהעבירות הן הטרדות מיניות. בסיום מלאכת איסוף העדויות, אם יוחלט על כך, תמליץ המשטרה לוינשטיין אם יש מקום לפתוח בחקירה רשמית שבמסגרתה צפוי שלום גם להיחקר, אולי תחת אזהרה. אולם בשלב זה אין צפי לחקירה שכזו תחת אזהרה.

כבר במאי 2014, ערב הבחירות לנשיאות, נדרש היועץ המשפטי לממשלה לבחון עדויות של כמה נשים שטענו כי שלום ביצע בהן עבירות מין. העדויות נבדקו על ידי המשטרה ונבחנו על ידי וינשטיין אולם לפחות במקרה אחד חלה התיישנות על העבירה ובמקרים אחרים המתלוננות סירבו לשתף פעולה עם המשטרה. וינשטיין יבחן אם בעדויות שפורסמו ביממה האחרונה ישנן עדויות שלא נבדקו על ידי המשטרה קודם לכן. אם הן אכן נבדקו בעבר, לא יהיה מנוס מסגירת התיק פעם נוספת, אולם הדבר יכריח את שלום עצמו להתמודד עם הטענות שהועלו נגדו במישור הציבורי.

הליך הבדיקה המשטרתית אינו מעוגן בחוק והוא למעשה יצירה עצמאית של השנים האחרונות. החוק אינו מכיר במונח הבדיקה אלא בחקירה בלבד וקובע כי המשטרה מחויבת לפתוח בחקירה הן במקרה של הגשת תלונה והן במקרים אחרים, כמו תחקיר בתקשורת או עדות שפורסמה בפייסבוק. עם זאת, בעבירה שאינה מסוג פשע, כלומר שהעונש עליה לא יעלה על שלוש שנות מאסר, יכול קצין משטרה להורות שלא לפתוח בחקירה אם סבר ש"אין בדבר עניין לציבור". במקרה של שלום, לא תהיה לווינשטיין ברירה אלא להורות על "בדיקה", שכן למונח משמעות מעשית, אף שבפועל עד היום לא נקבעו קריטריונים ברורים באילו מקרים יש לפתוח בבדיקה בטרם חקירה של ממש.

(עדכון ראשון: 22:38)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully