פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   "אמרו לי 'זרוק כמה אלפים ותקבל רישיון'": השיטה של ד"ר קנאביס

   ד"ר אברהם דותן, בכיר בביה"ח וולפסון, נאשם כי סיפק המלצות לקנאביס רפואי ללקוחות תמורת אלפי שקלים, יחד עם שותפו, רועי חברה. תמלולי העדויות חושפים את השיטה: "הרופא לא בדק אותי, התייחסו אליי כמו אל אוליגרך". דיווח לאולפן וואלה! NEWS

   "אמרו לי 'זרוק כמה אלפים ותקבל רישיון'": השיטה של ד"ר קנאביס
   עריכה: ניר חן

   פרקליטות מחוז תל אביב הגישה היום (שני) כתב אישום נגד ד"ר אברהם דותן, בכיר בבית חולים וולפסון, בן 64 מתל אביב, ורועי חברה, בן 36 ממושב אמץ, בגין הספקת המלצות לקנאביס רפואי תמורת אלפי שקלים כל אחת. לשניים מיוחסות עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים, ניסיון לקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, הספקת סם מסוכן, עבירות מס, הלבנת הון ועבירות נוספות. דותן מואשם בלקיחת שוחד וחברה מואשם בתיווך לשוחד. השניים, נטען בכתב האישום, גרפו כך יותר מ-300 אלף שקלים.

   על פי כתב האישום, שהוגש על ידי עורכי הדין נעם שביט ואורנה פינטו-גפסון, השניים רקמו שיטה של סחר בסמים במסווה חוקי. "במועד שאינו ידוע במדויק, לפני שנת 2011, קשרו הנאשמים קשר לתת ללקוחות פוטנציאליים שירותים המהווים פעולות הקשורות בתפקידו של ד"ר דותן בתמורה לקבלת תשלום שלא כדין מצד הלקוחות, בכלל זה לספק למי מהלקוחות קנאביס רפואי".

   לקריאה נוספת:
   מנהל המרפאה שבה עבד ד"ר קנאביס: "תפרו לו תיק"
   "הרופא חשוד שרקם שיטה לסחר בסמים בחסות החוק"

   ד"ר אברהם דותן, רופא בכיר החשוד שנתן המלצות לקנאביס תמורת שוחד, בימ"ש השלום בראשון לציון, 9 בנובמבר 2015 (מגד גוזני)
   נאשם בעבירות סמים ושוחד. ד"ר אברהם דותן בהארכת מעצרו בחודש שעבר (צילום: מגד גוזני)

   עוד נכתב: "משנת 2011 ועד ל-15 באוקטובר השנה, פעלו הנאשמים לקידום הקשר הפלילי באמצעות הפעולות הבאות: חברה יצר קשר עם לקוחות אשר חפצו בקבלת רישיון קנאביס בתמורה לתשלום. לאחר יצירת הקשר עם הלקוח, קבע חברה ללקוח תור במרפאת הכאב אצל ד"ר דותן, שלא דרך מערכת זימון תורים ולמועד מוקדם באופן משמעותי מזה שניתן היה לקבל דרך מערכת זימון תורים. סמוך לכך, נפתח ללקוח תיק רפואי במרפאות החוץ של בית החולים, בין אם באמצעות הלקוח עצמו, ובין אם באמצעות חברה. את התיק הרפואי של הלקוח העביר חברה לטיפול באחריות ד"ר דותן, במסגרת עבודתו כרופא במרפאת הכאב וולפסון. ד"ר דותן העמיד לחברה את חותמתו, על מנת שחברה יעשה בה שימוש. הנאשמים ניפקו בצוותא עבור הלקוחות 'טופס בקשה לרישיון שימוש בקנאביס רפואי' ומסמכי 'גיליון בדיקה ומעקב' חתומים בחותמת ד"ר דותן.

   "הן הבקשות והן המלצות הרופא נחזו להיראות כמסמכים העומדים בתנאים הקבועים בנוהל 106. אך בפועל, מרביתם הכילו רישומים כוזבים בידיעה ובהסכמת הנאשמים. בתקופה הרלוונטית לכתב האישום, כחלק מהקשר הפלילי, הפעילו וניהלו הנאשמים פעילות כלכלית העולה כדי עסק בעל מנגנון, ממנו הפיקו הכנסות עליהן נמנעו מלדווח בכוונה להתחמק מתשלום מס כדין. במסגרת הקשר, סיפקו הנאשמים וניסו לספק קנאביס, לעשרות רבות של לקוחות, במרמה בנסיבות מחמירות, ובתמורה לסך של לכל הפחות 356,106 שקלים, תוך שד"ר דותן מקבל כספי שוחד וחברה מתווך לשוחד".

   סיפור בדקה קנאביס רפואי הר"י (מערכת וואלה! NEWS)
   אחד המטופלים ביקש מרשם "בקטע של סבבה". קנאביס רפואי

   מתמלולי עדויות הלקוחות במשטרה עולה השיטה הנכלולית לכאורה שבה פעל ד"ר דותן. "פניתי למשרדו, נכנסתי ואמרתי לו אני מעוניין בתחילת תהליך בהסדרת רישיון לקנביס רפואי. הרופא אמר שיש איזה תהליך שאני צריך לעבור, ואז הוא אמר לי בחוץ יש בחור שמן שעונה לשם רועי - לך אליו והוא יגיד לך מה לעשות. הוא ישב בכיסאות, פניתי אליו, בסוף תהליך הבדיקות הוא אמר לי אתה תצטרך לזרוק לי כמה אלפים".

   לדבריו, "הוא אמר שזה בעבור זירוז הליכים, אם אני לא טועה הוא דרש 12 אלף שקלים. אני שילמתי לו בתשלומים את כל הכסף במזומן. רועי דיבר איתי בצד ושאל אם אני מעשן גראס. הוא אמר שהוא יכול לקחת אותי לרופא, שאני אוכל לקבל רישיון לאישור לשימוש בקנאביס, אמר שיש לו חבר שהוא מכיר במרפאת כאב, פרופסור, ושהוא יכול לקדם לי הכול ומהר. הוא שאל כמה פעמים אם אני רוצה לקדם את העניין של הרישיון, בסוף הוא אמר לי לבוא למרפאת כאב בבית חולים וולפסון.

   "באתי שם לדלפקים, שאלתי איפה המרפאת כאב, אמרה שסגור, ואז רועי ירד למטה אלי ופתאום הפקידה פתחה לי את הדלפק, פתחה לי תיק ונתנה לי הפניות לבדיקה שרועי אמר לה. ישר נכנסתי לעשות צילום, היו לפני אנשים והכניסו אותי לפני כולם, כאילו אני איזה אוליגרך. היו שם אנשים באמת חולים, ואותי הכניסו בלי תור בכלל. כאשר הייתי בבית החולים עם רועי במרפאת כאב בוולפסון, אפילו רופא לא בדק אותי", סיפר.

   מטופל אחר סיפר בפה מלא כי בכלל לא ניגן על בעיה רפואית בדרך לקבלת ההמלצה המיוחלת. "אני סטלן, ניסיתי להוציא אישור בקטע של סבבה", אמר.

   עו"ד רועי אטיאס שייצג את חברה מסר: "אני לא מבין על מה המהומה, הרופא המליץ ומשרד הבריאות בחלק מהמקרים קיבל את ההמלצות ובחלק דחה אותן. אין פה עבירה של סחר בסמים ואולי הגיע הזמן שיפסיקו לרדוף את הכאובים והחולים, שמבקשים בדרכים המקובלות להיעזר בתרופת הפלא"