מבצע לניקוי העיר המזוהמת בעולם: מכוניות יסעו ברחוב יום כן-יום לא

בניו דלהי, בירת הודו, נוסעות מדי יום 8.5 מיליון מכוניות ורמת זיהום האוויר הפכה לחמורה ביותר. כעת הרשויות פועלות לניקוי העיר, ויתירו כניסת כלי רכב רק כמה פעמים בשבוע. "מגיבים לסכנה לבריאות הציבור"

סוכנויות הידיעות
צילום: רויטרס, עריכה: שניר דבוש
זיהום אוויר קשה בבירת הודו (צילום: רויטרס)

הרשויות בניו דלהי, בירת הודו, החלו בפעולות חדשות כדי להיפתר מהתואר המפוקפק "העיר המזוהמת בעולם". החל מה-1 בינואר, לתקופה מוגבלת, הכניסה לכלי רכב פרטיים תתאפשר רק בכמה ימים נבחרים בשבוע. זאת, מאחר שיותר מ-8.5 מליון כלי רכב נוסעים על הכביש בעיר, ו-1,400 כלי רכב מצטרפים מדי יום – דבר התורם לזיהום האוויר הכבד.

ההחלטה התקבלה יומיים לאחר שבית המשפט לאיכות הסביבה של הודו הורה לעיריית ניו דלהי למצוא אסטרטגיה כדי לפתור את זיהום האוויר והערפיח החמורים. ההחלטה עברה במהירות לקראת החורף המתקרב, אז עולה רמת זיהום האוויר באופן משמעותי. זאת, מאחר ותושבי העיר מחממים את בתיהם באמצעות אש. הקור והעננים מונעים מהאוויר להתנקות, ובכך זיהום האוויר מתגבר.

עוד כתבות מהעולם:
חי או מת? דיווחים סותרים באפגניסטן על גורלו של מנהיג טליבאן
כוחות קומנדו ומל"ט חדשני: נחשף המבצע לחיסול ג'ון הג'יהאדיסט
הימין הקיצוני יתחזק? צרפת הולכת לבחירות ראשונות אחרי המתקפה

טוב לדעת (מקודם)

איך צפוי להיראות עתידנו בעידן הרכבים האוטונומיים?

יניב הלוי
לכתבה המלאה
רמת הזיהום עולה בחורף (צילום: רויטרס)

הרשויות בעיר הודיעו כי במקביל לצעד יוצא הדופן, הן יפעלו כדי לשפר את מערך התחבורה הציבורית, יסגרו את תחנת החשמל המופעלת באמצעות פחם ויגבירו את המאמצים לניקוי האבק הרב מהרחובות. "בכול שנה, רמת זיהום האוויר עולה בחורף. בשבועות האחרונים ואף לפני כן פעלנו כדי למצוא פתרון לבעיה זו", אמר ראש העיר קיי קיי שרמה, לאחר פגישות חירום בנושא. "במיוחד בחורף, כשזיהום האוויר גבוה, ניישם לזמן מוגבל כמה פעולות שבהן תוגבל כניסת כלי הרכב".

"הרשויות נקטו באמצעים הדרושים". זיהום קשה בבירת הודו (צילום: רויטרס)

גורמים מארגוני סביבה בירכו על היוזמה בבירה ההודית, אך הדגישו כי יהיה קשה ליישם אותה. "אני חושב כי הרשויות נקטו באמצעים הדרושים", אמר סונטה נאראין, ראש מרכז המדע והסביבה של ניו דלהי."יהיה קשה ליישם את הצעדים, אך לכן יש ממשלה המגיבה לסכנה לבריאות הציבור".

נושא זיהום האוויר בניו דלהי עלה במהלך השיחות בוועידת האקלים בפריז, שם מתכנסים נציגים מ-195 מדינות כדי לנסות ולהפחית את גזי החממה. הודו טענה כי לא ניתן לצפות שמדינות עניות יעשו שינוי וישתמשו במקורות אנרגיה ידידותיים יותר לסביבה, על חשבון האוכלוסייה הענייה.

(צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully