לקראת עצמאות לקטלוניה? הפרלמנט אישר היפרדות מספרד

המחוקקים במחוז הבדלני, שבירתו ברצלונה, אישרו הכרזה הקוראת לעצמאות, ברוב של כעשרה קולות. "ההחלטות שלנו לא יהיו נתונות לאלה של המדינה הספרדית", קרא מנהיג אחת המפלגות. "הסתכלו בעינינו, הקשיבו לרחשי לבנו – תראו עם שמתעקש על קיומו"

  • קטלוניה
  • ספרד
סוכנויות הידיעות
אוהדי ברצלונה עם דגלי קטלוניה, השבוע (צילום: רויטרס)

הפרלמנט בקטלוניה אישר היום (שני) הכרזה רשמית הקוראת לעצמאות חבל הארץ מספרד. זאת, כחודשיים לאחר הבחירות לפרלמנט, שבהן זכו המפלגות התומכות בהיפרדות. חברי הפרלמנט הצביעו על סעיפי ההכרזה בנפרד, אולם כל הסעיפים התקבלו עם תמיכת 72 חברי פרלמנט, מול התנגדותם של 63-62 מחוקקים לסעיפים השונים. טרם התקבלה תגובה רשמית מהרשויות בספרד, ולא ברור מה יהיו ההשלכות בפועל של ההחלטה.

ראול רומבה, ראש רשימת "יחד ל'כן'" התומכת בעצמאות, קרא: "ההחלטות שלנו לא יהיו נתונות לאלה של המדינה הספרדית, ובמיוחד לא לאלה של בית הדין החוקתי". לדבריו, "אנו סבורים שכבר ניסינו את כל האפשרויות להגיע להסכמה על משאל עם". לפני כשנה הצביעו 7.5 מיליון הקטלונים במשאל עם לא רשמי לעצמאות, לאחר שבית הדין החוקתי במדריד החליט פסק נגד חוקיותו.

עוד בוואלה! NEWS:
בחירות בקטלוניה: ניצחון גורף לתומכי ההיפרדות מספרד
לא מוותרים על עצמאות: קטלוניה הקדימה את הבחירות לפרלמנט
משאל העם בקטלוניה: 88% בעד עצמאות, רק שליש טרחו להצביע

עוד בוואלה! NEWS

הבלוגרית הכי תוססת ברשת חושפת את כל הסודות לטיפוח

לכתבה המלאה
"כבר ניסינו את כל האפשרויות להגיע להסכמה על משאל עם". ראש ממשלת קטלוניה ארתור מאס (צילום: רויטרס)

השנייה ברשימת השמאל "אחדות לאומית", אנה גבריאל, הוסיפה: "הסתכלו בעינינו, הקשיבו לרחשי לבנו – תראו עם שמח, שדורש ומתעקש על קיומו". לדבריה, בהתייחסות להחלטת בית הדין החוקתי שפסל את משאל העם, "עברה שנה מאז שבית הדין איבד לגיטימיות בעיני העם הקטלוני".

עם זאת, נשיא "המפלגה העממית של קטלוניה", חאווייר גרסיה, הביע התנגדות חריפה לצעד. "עצמאות אינה הפתרון, אלא הבעיה", טען. חבר פרלמנט נוסף טען כי יהיה זה "שגוי" להשתיק את הפרלמנט עד לפתרון סוגיית העצמאות. "זה נכון שכדי להתמודד עם סוגיות חברתיות, קטלוניה זקוקה ליותר כוח פוליטי, אולם אין זה נכון שלא ניתן לעשות דבר עד אז".

קטלוניה היא אחד האזורים העשירים והמפותחים ביותר בספרד, ורבים מתושביה גאים במאפיינים הייחודים המבדלים אותם, בעיקר השפה הקטלונית, המדוברת לצד הספרדית. בעבר היו הקטלונים שרצו בעצמאות מיעוט, אולם המשבר הכלכלי שפקד את המדינה הוביל לעלייה בתמיכה בעצמאות. עם זאת, בסקרים נראתה צניחה בתמיכה זו כשתושבים נשאלו אם היו מעוניינים בעצמאות גם ללא חברות באיחוד האירופי.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully