פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   הצפות ענק באזור השרון, כ-2,400 משפחות ללא חשמל

   אלפים ממשקי הבית במרכז, בשרון ובקריות נותקו בשעות הצהריים מהחשמל בשל נזקי מזג האוויר. מחברת החשמל נמסר כי התקלה בטיפול. הצפות גדולות ברעננה, כפר סבא ויישובי הסביבה. צפו בתחזית מאולפן וואלה! NEWS

   הצפות ענק באזור השרון, כ-2,400 משפחות ללא חשמל
   עריכה: ניר חן

   כ-20 אלף משקי בית נותקו היום (רביעי) מחשמל באזור המרכז, השרון והקריות בשל מזג אוויר. מחברת החשמל נמסר כי צוותים מטעמה מטפלים בתיקון המפגעים ופועלים להשבת החשמל. תחילה היה מדובר ב-15 אלף משפחות מנותקות מחשמל, אך בשעות אחר הצהריים עלה המספר בכ-5,000 משקי בית נוספים. מאוחר יותר עודכן המספר. "לא יודעת אם לצחוק או לבכות", אמרה גילי, תושבת בני ציון שבשרון, שרק הבוקר חזר החשמל בביתה לאחר שלושה ימים.

   עקב ההצפות נסגרו רחובות רבים לתנועה באזור כפר סבא ורעננה ומאות כלי רכב נתקעו בדרכים. שוטרי תחנת כפר סבא נקראו בשעות הצהריים לפניות רבות לחילוץ מכלי רכב ובתים שהוצפו.

   יעל, תושבת רעננה שבביתה לא היה חשמל במשך 42 שעות בתחילת השבוע, חוששת כי תיאלץ להשליך שוב לפח את המצרכים שקנתה הבוקר בסופרמרקט לקראת סוף השבוע. "רק לפני שעתיים הייתי בסופר והשלמתי קניות של כל תכולת המקרר שזרקנו לפח בגלל הפסקת החשמל הראשונה, ועכשיו שוב נפל החשמל. זה פשוט לא ייאמן", סיפרה בכעס. "נקווה שהפעם בחברת חשמל ידאגו לתושבים שמשלמים להם את המשכורת ולא רק לעצמם".

   לקריאה נוספת:
   חברת החשמל: "השיבושים הם תוצאה של כוח עליון, לא יהיו פיצויים"
   בשרון נכנסים ליום ה-3 ללא חשמל: "נגיש תביעה ייצוגית נגד חברת החשמל"
   בשרון ספרו לילה שלישי בחושך: "זה טירוף, איפה המדינה?"

   הצפות ברעננה, 28 באוקטובר 2015 (מערכת וואלה! NEWS , אברהם אברמוביץ')
   הצפות ברעננה (צילום: אברהם אברמוביץ')
   הצפות ברעננה, 28 באוקטובר 2015 (מערכת וואלה! NEWS , אברהם אברמוביץ')
   הצפות בבניין ברעננה (צילום: אברהם אברמוביץ')
   הצפות ברעננה, 28 באוקטובר 2015 (מערכת וואלה! NEWS , אברהם אברמוביץ')
   (צילום: אברהם אברמוביץ')

   אברהם אברמוביץ', תושב רעננה, היה בסופרמרקט באזור התעשייה בעיר, כשלפתע החל לרדת גשם זלעפות שחדר דרך גג המבנה. כששב לביתו ברחוב שפינוזה בעיר, גילה שהכניסה לבניין הוצפה לחלוטין. "טירוף זאת לא מילה", סיפר אברמוביץ'. "כל הסיפור קרה בחצי השעה הראשונה של הגשם. עד עכשיו כבר יותר משעה יורד גשם בכמות לא מוסברת, והתוצאות חמורות".

   לדבריו, "נרטבנו עד הברכיים, לא הצלחנו לפתוח את דלת הכניסה לבניין ונכנסו גם מים למעלית. מדהים שבשנת 2015 אחרי שעה של גשם זה מה שקורה".

   חברת חשמל במהלך עבודות בשדה ורבורג, אוקטובר 2015 (מערכת וואלה! NEWS , חברת חשמל)
   עבודת תחזוקה בקווי חשמל בכפר ורבורג
   קיר תומך קרס בחניית בניין מגורים, כפר סבא, 28 באוקטובר 2015 (תמונות גולשים , מוטי מוסקוביץ)
   הצפות בכפר סבא לאחר שקיר תומך קרס (צילום: מוטי מוסקוביץ)
   הצפות ברעננה, 28 באוקטובר 2015 (מערכת וואלה! NEWS , טל סלע)
   (צילום: טל סלע)

   יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, חברת הכנסת קארין אלהרר (יש עתיד), אמרה כי ניתוקן של 15 אלף המשפחות היא מחדל מתמשך. לדבריה, בדיון שהתקיים אתמול בוועדה, הבטיח מנכ"ל חברת החשמל, עופר בלוך, להעביר נתונים מדויקים בכל בוקר על מספר המנותקים ומצבם, אך הנתונים לא הגיעו עד שעה זו לוועדה. "זו הוכחה נוספת להתנהלות המבזה והמזלזלת של חברת חשמל", אמרה.

   הצפות ברעננה, 28 באוקטובר 2015 (מערכת וואלה! NEWS , תהילה קרפן)
   הצפה ברעננה, היום (צילום: תהילה קרפן)
   הצפות ברעננה, 28 באוקטובר 2015 (חדשות 24)
   רחוב אחוזה ברעננה (צילום: חדשות 24)

   שיא המערכת החורפית השבוע עוד לפנינו ואף קיים חשש חמור מהצפות ונזקים, בעיקר באזור מישור החוף. לפי הערכות, צפוייה להצטבר כ-200-100 מ"מ של גשם בערי החוף, שמהווה רבע מהכמות השנתית הממוצעת באזורים אלה.

   טל שמאי, חזאי חדשות 10, אמר באולפן וואלה! NEWS כי בניגוד לתחילת השבוע, זמני הגשמים צפויים להיות ארוכים יותר וחזקים יותר מאחר שהרוחות יהיו חלשות מאוד ולכן העננים ינועו לאט. בשישי עדיין ייתכנו גשמים לפרקים והטמפרטורות יעלו ויהיו רגילות בעונה - בתל אביב 25 מעלות, בירושלים 22 מעלות ובבאר שבע 26 מעלות. במהלך השבוע הבא תיכנס לאזורינו מערכת גשמים נוספת.

   קיר תומך קרס בחניית בניין מגורים, כפר סבא, 28 באוקטובר 2015 (תמונות גולשים , מוטי מוסקוביץ)
   הצפות בכפר סבא לאחר שקיר תומך קרס (צילום: מוטי מוסקוביץ)
   הצפות ברעננה, 28 באוקטובר 2015 (מערכת וואלה! NEWS , אורי ברזיק)
   הצפות ברעננה (צילום: אורי ברזיק)
   הצפות בהרצליה, 28 באוקטובר 2015 (כבאות והצלה , דוברות כיבוי והצלה הרצליה)
   הצפות בהרצליה (צילום: דוברות כיבוי והצלה הרצליה)

   ראשי הערים בשרון אמרו ביומיים האחרונים כי בכוונתם לנקוט צעדים נגד חברת החשמל והממשלה, בשל אוזלת ידם בטיפול בבעיה. ראש עיריית הרצליה, משה פדלון הנחה את היועצים המשפטיים של העירייה להכין כתב תביעה נגד חברת החשמל בגין הנזקים הכבדים שנגמרו לתושבי ועסקי העיר, המסתכמים ביותר מ-15 מיליון שקלים. לדבריו, הוא יגיש את כתב התביעה בימים הקרובים. "מדובר בליקוי מאורות ובמחדל חמור ביותר. לא ייתכן שדווקא בתקופה כל כך רגישה ומתוחה מבחינה ביטחונית, בה אנשים חיים בפחד, יתווספו גם הפחד וחוסר האונים אל מול החשיכה במשך ימים ארוכים כל כך", אמר.

   אתמול שלחו ראש עיריית רעננה זאב בילסקי וראש עיריית כפר סבא יהודה בן חמו מכתב חריף לראש הממשלה בנימין נתניהו, ודרשו את התערבותו המידית במצב הנוכחי, שמורגש בעיקר בשתי ערים אלו. בין היתר, הם דורשים מנתניהו להקים ועדת חקירה ממלכתית, שתבחן את התנהלותה של חברת החשמל.

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
   הצפה ברעננה
   כבל חשמל ניזוק בסערה, מושב צופית, 27 באוקטובר 2015 (מערכת וואלה! NEWS , אורי שמיר)
   מושב צופית, היום (צילום: אורי שמיר)
   קיבוץ אייל, 26 באוקטובר 2015 (מערכת וואלה! NEWS , מילינוי בורוכוב)
   קיבוץ אייל (צילום: מילינוי בורוכוב)