לקראת פינוי המוני: מקסיקו נערכת להוריקן המסוכן בהיסטוריה

הסופה "פטרישיה", שגרמה בשיאה לרוחות במהירות של 325 קמ"ש, צפויה להכות במערב המדינה הלילה או מחר. במסגרת ההיערכות פונו בתי מלון לאורך החוף ונסגר הנמל הגדול במדינה. "הרוחות חזקות מספיק כדי להרים מטוס באוויר ולהמשיך להטיס אותו"

רויטרס
צילום: רויטרס

מקסיקו נערכת לבואו של הוריקן "פטרישיה", המתקרב לחופי המדינה מכיוון מערב ברמה חמש - הרמה הגבוהה אי פעם שנמדדה בחצי הכדור המערבי. רוחות במהירות 325 קמ"ש כבר נמדדו באוקיינוס השקט כתוצאה מהסופה שהפכה רק הלילה (שישי) להוריקן, וצפויה להגיע לחוף מחר בלילה או בבוקר.

על פי הארגון המטאורולוגי העולמי, המסונף לאו"ם, "פטרישיה" אף מסתמן כאחד ההוריקנים המסוכנים בהיסטוריה. הוא קרוב בעוצמתו לטייפון "האיאן", שהכה בפיליפינים ובווייאטנם בנובמבר 2013 וגרם למותם של לפחות 6,340 בני אדם.

לקריאה נוספת:
הוריקן קטלני בארה"ב: ספינה טבעה ועליה 33 אנשי צוות; 8 נהרגו בשיטפונות
ההוריקן ארתור היכה ביום העצמאות: "בלגן נוראי"
מחקר: הוריקנים "נשיים" קטלניים יותר מ"גבריים"

טוב לדעת (מקודם)

מדרסים בהתאמה אישית בחצי שעה - ואתם יוצאים לחיים חדשים

לכתבה המלאה
הוריקן "פטרישיה" (צילום: רויטרס)

"מדובר בסופה מאוד מאוד חזקה", אמרה היום דוברת הארגון, קלייר נוליס, בתדרוך בז'נבה. "הרוחות חזקות מספיק כדי להרים מטוס באוויר ולהמשיך להטיס אותו".

כחלק מההיערכות לסופה, פונו בימים האחרונים בתי מלון שעל קו החוף המערבי מאורחיהם, ותושבים רבים החלו לאגור ציוד חירום בהוראת השלטונות. שירותי החירום של מקסיקו המליצו לתושבים רבים להתפנות מבתיהם, והכינו בתי מחסה עבורם.

בעל עסק במקסיקו ממגן את חלון הראווה, היום (צילום: רויטרס)

היום גם נסגרו שני נמלים מרכזיים במערב מקסיקו - פוארטו ולרטה ומנזנילו, הגדול במדינה. יחד עמם נסגרו גם בתי ספר באזור ובעלי עסקים רבים אף נצפו ממגנים חלונות עם נייר דבק. בשעות האחרונות החל לרדת גשם על קו הרחוב, ורבים התכוננו להתפנות מבתיהם.

אריסטו סנדובל, מושל מדינת חליסקו שבה נמצאת פוארטו ולרטה, אמר כי 15 אלף בני אדם צפויים להיות מפונים מעיר החוף, הפופולרית בקרב תיירים אמריקנים וקנדים.

העיר פוארטו ולרטה שעל קו החוף המערבי של מקסיקו, היום (צילום: רויטרס)

הממשלה אף הזהירה שכתוצאה מהסופה, אפר וחומרים נוספים ייפלטו מהר הגעש של קולימה, הנמצא 210 קילומטרים מהעיר, ויחד עם הגשמים העזים עלולות להיווצר מפולות של "מלט נוזלי" שיציפו כפרים באזור.

שר התקשורת והתחבורה של מקסיקו, ג'רארדו רואיז אספרארזה, אמר היום כי הסופה היא בעלת מימדים "אדירים", והמליץ לתושבים השאננים להגן על עצמם ולהתפנות בהקדם. "זה מסוכן לקווי החוף וזה מסוכן לתושבים", אמר.

(עדכון ראשון: 19:27)

(צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully