שרדה את המבחן: קלינטון עברה שימוע של 11 שעות - ויצאה מנצחת

המועמדת הדמוקרטית הדפה את טענות הרפובליקנים סביב הפיגוע בלוב ב-2012, שבו נהרג השגריר האמריקני, ולפיהן התעלמה מבקשות לשדרוג האבטחה. "זה לא היה באחריותי", הסבירה קלינטון, שעברה מכשול משמעותי בדרך לנשיאות

רויטרס
23/10/2015
צילום: רויטרס

המועמדת המובילה לראשות המפלגה הדמוקרטית הילרי קלינטון עברה הלילה (שישי) מבחן פוליטי חשוב, כשהדפה את הביקורת שהטיחו בה הרפובליקנים בשימוע בקונגרס שארך 11שעות ועסק בטיפולה כשרת החוץ בפיגוע הקטלני בבנגאזי ב-2012.

בעדות שנמשכה עמוק לתוך הלילה, דחתה קלינטון את הטענות של הרפובליקנים, ולפיהן היא התעלמה מהבקשות להגברת האבטחה בלוב והונתה את הציבור בנושא הסיבה למתקפה שהובילה למותם של השגריר ושל שלושה אמריקנים נוספים.

קלינטון נותרה מחוץ לוויכוח הפוליטי שהתעורר בין הרפובליקנים לבין בעלי בריתה הדמוקרטים. היא נותרה שלווה למרות שאלות נוקבות ותקיפות שהפנו אליה המחוקקים הרפובליקנים. השימוע הארוך לא חשף דברים חדשים סביב התקרית, שכבר עברה שורת חקירות של הקונגרס וגם אחת עצמאית.

קלינטון אמרה כי "כואב לה באופן אישי" להיות מואשמת בכך שהיא התעלמה מהבקשות לשדרוג מערך האבטחה בבנגאזי, שעשוי היה להציל את חייו של כריסטופר סטיבנס ושל שלושה אמריקנים נוספים במתחם הדיפלומטי.

עוד ידיעות מהעולם בוואלה! NEWS:
42 הרוגים בהתנגשות חזיתית בין אוטובוס למשאית בצרפת
30 אלף על סף "אסון תזונתי" בדרום סודאן: "ניתן למנוע את מותם"
פוטין מפתיע: "אסד מוכן לדיאלוג עם חלק מארגוני המורדים"

עוד בוואלה!

השתלת הכליה היתה רק תחילת הדרך: טור אישי על היום שאחרי

בשיתוף האגודה לזכויות החולה
דחתה הטענות שהתעלמה מהבקשות להגברת האבטחה בלוב. קלינטון בשימוע בקונגרס, הלילה(צילום: רויטרס)

"חשבתי על כל מה שקרה יותר מכולכם יחד", הטיחה שרת החוץ לשעבר בפני חברי הפאנל הרפובליקני. "איבדתי יותר שעות שינה מכולכם יחד ושברתי את ראשי במחשבות מה היה יכול לקרות ומה היה צריך לקרות".

ההופעה בפני ועדת החקירה הייתה משוכה קריטית עבור קלינטון, שצברה מומנטום חיובי אחרי ביצועיה בעימות הדמוקרטי הראשון ועם הודעתו של סגן הנשיא ג'ו ביידן כי הוא לא יתמודד מולה. אפילו כמה רפובליקנים טענו שנציגיהם פספסו את המטרה בשל השאלות האגרסיביות שלהם. יו"ר הפאנל, חבר בית הנבחרים טריי גאוודיי, אף הודה בפני כתבים לאחר השימוע כי העדות של קלינטון לא הייתה שונה מאלו הקודמות.

"הייתי אחראית להרבה דברים, אך לא הייתי אחראית לבקשות ספציפיות ולאמצעי ביטחון", הדפה קלינטון את הטענות נגדה. היא אמרה עוד כי אסור שהמתקפה תפגע בפעולות שנוקטת ארצות הברית ברחבי העולם והבהירה כי התקרית כבר נחקרה ביסודיות.

החקירה המיוחדת העבירה 17 חודשים בבדיקתה את המתקפה בבנגאזי. קלינטון, שלעדותה ציפו רבים, הייתה הדמות הבכירה ביותר שאותה ראיינו חברי הפאנל, אחרי יותר מ-50 עדים נוספים. חבר בית הנבחרים, הדמוקרט אלייז'ה קאמינגס, קרא לסיום החקירה, שאותה כינה "ציד מכשפות" של הרפובליקנים שנועד לפגוע במועמדת לנשיאות.

השגרירות בבגנזי לאחר הפיגוע(צילום: רויטרס)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully