"הייתה ועודנה פצע פתוח": 42 שנה למלחמת יום כיפור

טקס האזכרה הממלכתי השנתי לזכר 2,673 הנופלים במלחמת יום הכיפורים נערך בבית העלמין הצבאי בהר הרצל בירושלים במעמד נשיא המדינה, שביקש מהחברה הישראלית ללמוד ממנה לקח ולהיות ביקורתית כלפי ההנהגה שלה "יום-יום ושעה-שעה"

משה שטיינמץ
צילום: עומר מירון, עריכת וידאו: יאיר דניאל

טקס האזכרה הממלכתי לחללי מלחמת יום הכיפורים נערך היום (חמישי) בבית העלמין הצבאי בהר הרצל בירושלים במלאות 42 שנה למלחמה שגבתה את חייהם של 2,673 בני אדם. הטקס נערך במעמד נשיא המדינה ראובן ריבלין, שר הביטחון משה יעלון, הרמטכ"ל גדי איזנקוט ואלוף במילואים דן הראל, מנכ"ל משרד הביטחון.

"ב-6 באוקטובר 1973, יום הכיפורים תשל"ד, קצת לפני השעה 14:00 פילחה יבבת הצופרים את השמיים", אמר ריבלין בנאומו. "42 שנים חלפו מאז. 42 שנים שבהן אנו עדיין נושאים את זיכרון המלחמה ההיא. מלחמה שעיצבה דור שלם ושינתה פני מדינה שלמה". ריבלין הדגיש כי המלחמה "הייתה ועודנה פצע פתוח, צלקת שאנו נושאים בגלוי ולעין כול. לא בכדי אין אנו מסוגלים להפסיק את החיטוט האינסופי בפצעיה הכואבים של המלחמה ההיא".

עוד בוואלה! NEWS:
"מסכל כל מינוי": בממשלה מורידים את הכפפות מול וינשטיין
"החייל ירה על רגלה. היא נפלה, וכשהתעוררה - ירה לבטנה כמה כדורים"
ערב הסעודית: 220 הרוגים ומאות פצועים בתפילות חג הקורבן

עוד בוואלה!

תסמכו עליו: חומוס סלק משוגע (ומטמטם) של עומר מילר

לכתבה המלאה
"חובת ההנהגה להיות חשופה לשאלות". ריבלין בבית העלמין הצבאי בהר הרצל, היום (צילום: נועם מושקוביץ)

ריבלין ביקש לנצל את המעמד כדי להזכיר לחברה הישראלית את לקחי המלחמה. "על החברה הישראלית להיות ביקורתית כלפי ההנהגה שלה, יום-יום ושעה שעה. עליה לשאול שאלות נוקבות, בכבוד ובאומץ לב. ומנגד חובת ההנהגה להיות חשופה לשאלות. לנהוג בשקיפות, באמינות ובאחריות - זו המהות של משטר דמוקרטי אמיתי", אמר. "אל לנו להישען על כבלי הקונספציה או לשקוע באשליות נוחות חרדות או מאוויי לב על חשבון המציאות הנוקבת".

הוא הוסיף: "מדינת ישראל 2015, החברה הישראלית מודל 2015, אסור לה שתתמכר לאותה יציבות מדומה, עליה להעז וליזום. גם בתנאי חוסר וודאות עלינו לעצב את האופק המדיני והביטחוני שלנו - במו ידינו".

חשבון נפש. יעלון (צילום: נועם מושקוביץ)

אחריו עלה לנאום יעלון, שאמר דברים דומים וציין כי מדובר בפצע שעדיין לא הגליד. "כל מי שחווה את פרוץ המלחמה, ולמד את לקחיה בשנים שלאחר מכן - וביתר שאת אתם, בני ובנות המשפחות - נותר עם שאלות, ומחשבות, ומסקנות, וייסורים נוכח התהייה מה היה קורה אילו. איך היו נראים חיינו, וחייכם, לו עיניה של מדינת ישראל היו פקוחות ותודעתה הייתה פתוחה להבין את גודלה של המלחמה המתרגשת עליה", אמר.

שר הביטחון הוסיף כי המלחמה מחייבת את עם ישראל לחשבון נפש, גם עתה. "אבוי לנו אם לא נפיק מלקחיה של מלחמת יום הכיפורים, ונגדל בערוגתנו יהירות והתנשאות, אטימות וזחיחות. אבוי לנו אם לא נדע להוביל בזכות מנהיגות משתפת, ולא נסכים לקבל ביקורת גם כשבסופו של תהליך מתחייבת משמעת פעולה".

"חובה היא לקיים שיח מפרה ופתוח מול הכפופים לנו, לא לקבל דבר כמובן מאליו ולהבין שהתבונה אינה נמצאת רק במקום אחד. לפעול נגד דיכוי של דעות ואל מול עריצות מחשבתית, ולא לחשוש להביע דעה גם אם אתם סבורים שהיא מנוגדת לדעתו של הדרג הקובע. לאפשר, ולא לחשוש, לשאול שאלות נוקבות. להתווכח, לומר את אשר על ליבכם.
יהי זכרם של חללי מלחמת יום הכיפורים וחללי מערכות ישראל ברוך", חתם יעלון את דבריו.

(צילום: נועם מושקוביץ)
(צילום: נועם מושקוביץ)
(צילום: נועם מושקוביץ)
(צילום: נועם מושקוביץ)
(צילום: נועם מושקוביץ)
(צילום: נועם מושקוביץ)
(צילום: נועם מושקוביץ)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully