פשע שנאה במצעד הגאווה

מפקד מרחב מוריה המודח הגיע לטקס גילוי המצבה של בנקי

בבית העלמין שבקיבוץ נחשון התקיים טקס גילוי המצבה במלאת 30 לרצח שירה בנקי במצעד הגאווה בירושלים. אחותה בת החמש: "הייתי עצובה כשהרגו אותך". נצ"מ קובי דוידיאן, שהודח מתפקידו עקב האירוע, ניחם את ההורים: "הגעתי כאדם פרטי"

משה שטיינמץ
08/09/2015
צילום: ניב אהרונסון, משה שטיינמץ עריכה: מתן חדד

מאות בני אדם פקדו היום (שלישי) את בית העלמין שבקיבוץ נחשון שליד בית שמש, שם התקיים טקס גילוי המצבה במלאת 30 למותה של שירה בנקי בת ה-16, שנרצחה במצעד הגאווה בירושלים. הוריה של שירה, אורי ומיקה, הספידו אותה ואחריהם נשא דברים יושב ראש הכנסת יולי אדלשטיין, שנענה לבקשת המשפחה. נואמים נוספים היו תמר שגיא, המורה לתיאטרון של שירה ויונתן נוימן, בן דודה.

בין מאות המבקרים שפקדו את הטקס, היה גם מפקד מרחב מוריה, ניצב-משנה קובי דוידיאן, שדוח חקירת הוועדה שפורסם השבוע קבע כי הוא יודח מתפקידו, לא יקודם במשך חמש שנים ולא ישמש בתפקידים פיקודיים, בשל אחריותו על הצומת שבו אירע הרצח. דוידיאן שוחח עם הוריה של שירה ומסר להם את תנחומיו. "באתי כאדם פרטי", סיפר דוידיאן, שישב בצד במהלך הטקס.

לקריאה נוספת:
שוטר מג"ב שהודח חרף השתלטותו על שליסל: "אני רק בורג"
המחדל במצעד הגאווה: שישה קצינים במשטרה יודחו מתפקידם
שליסל מסרב לייצוג - הנפגעים ייאלצו להעיד נגדו במשפט

עוד בוואלה!

בעקבות ביקוש גובר לטיפול יעיל בכאב: בי-קיור לייזר במבצע מיוחד

מוגש מטעם בי קיור לייזר
"מי שמוצא לנכון מוזמן להצטרף ולהשתתף בטקס"(צילום: פול צלמים, גיל יוחנן)

"כבר עברו כמה שבועות אבל הכאב לא פוחת", ספדה לה אימה. "ההלם והכאב אולי מדוברים יותר, אבל לא קלים יותר. תחושת הזוועה אל מול הדבר המיותר הזה, אל מול החור השחור והעצום שנפער בחיינו, מותירה אותנו המומים ותוהים איך אפשר להמשיך מכאן הלאה. מרגעיה הראשונים של הדרך העצובה הזו דיברנו על ההפתעה מעוצמת התגובות לאירוע, אבל גם אז לא ידענו להעריך את היקף הדברים. אירוע שהביא אל סף דלתנו אלפי אנשים. חיינו הפרטיים - שנראו לנו קודם שקטים וטובים – התהפכו".

"לא יכולנו ולא רצינו להתעלם מכל ההדף העצום שהתעורר בעקבות האירוע", המשיכה האם. "לכן, ולמרות שגודל האירוע היום והנוכחות הציבורית ואף הממלכתית שבו אינם מתאימים לאופיינו, אנו חשים שהם נכונים ונחוצים על מנת להדגיש את העובדה כי שירה שלנו נרצחה במסגרת מאבק על דמותו של המרחב הציבורי בישראל".

מפקד מרחב מוריה, ניצב-משנה קובי דוידיאן, עם מיקה בנקי(צילום: מערכת וואלה! NEWS, משה שטיינמץ)

"לא הופתענו מהדברים הרבים והטובים שנכתבו על שירה", הוסיפה מיקה, אימה של שירה. "זו בתנו, אחת מארבעת ילדינו הנפלאים, והכל ידוע וברור. כותרת אחת באחד העיתונים תפסה את עינינו - 'מותה של מנהיגה'. במונחים כאלו לא חשבנו עליה. היא נפלאה, נהדרת, מיוחדת, מוכשרת, אינטליגנטית ועוד ועוד, אך את המסקנה הזו, התואר הזה, לא גיבשנו בראשנו קודם לכן. יחד עם זאת, מרגע שהמילים נכתבו, הן נראו לפתע כל כך נכונות וברורות, כל כך תואמות את מה שלמעשה אמרו עליה כל חבריה".

"היא נפלאה, נהדרת, מיוחדת, מוכשרת, אינטליגנטית". מיקה ואורי, הוריה של שירה(צילום: פול צלמים, גיל יוחנן)

"שירה, הייתי עצובה כשהרגו אותך", המשיכה האם והקריאה את דברי אחותה הקטנה של שירה, עדי בת החמש. "היה לי עצוב ממש ואני לא רוצה שאף אחד במשפחה ימות. שירה התגעגעתי אלייך".

"שלושה יהודים נרצחו במדינת ישראל על ידי בני עמם במאבק על דמותה של המדינה: אמיל גרינצוויג, יצחק רבין ושירה בנקי. איזו רשימה מקוללת להופיע בה", ספד לה בן דודה, יונתן נוימן. "הרבה יותר מתאים לך להופיע ברשימת מצטייני דיקן או שחקני תיאטרון בהבימה".

"לצערנו, השנאה משגשגת ומצמיחה גידולי פרא"(צילום: פול צלמים, גיל יוחנן)
"אם נלמד שקיומו של האחר אינו מסכן אותנו ואת הזהות שלנו, אולי נמצא נחמה במחשבה שילדתנו לא מתה לשווא"

"בהיסטוריה הציבורית הישראלית היו כמה אירועי דמים, שנדמה היה בעת התרחשותם כי יהיה בהם כדי לזעזע מן היסוד את החברה הישראלית, ולהביא סוף סוף להתמודדות אמיצה עם חוסר הסובלנות ועם חוסר הנכונות לקבל את האחר. לצערנו נראה כי דבר לא אירע וחוסר הסובלנות והשנאה משגשגים ומצמיחים גידולי פרא", ספד אורי, אביה של שירה.

"אנו, הוריה של שירה, כבני אדם, כישראלים, כיהודים וכחילונים, בטוחים ושלמים בכל מרכיבי הזהות שלנו וכך הייתה גם שירה שלנו", המשיך. "אם כולנו נלמד להיות בטוחים בזהות שלנו ובעוצמה הפנימית שלה ולעשות זאת מבלי שהדבר יבוא על חשבון הזהות של האחר, ואם כולנו נלמד שעצם קיומו של האחר אינו מסכן אותנו ואת הזהות שלנו, אז אולי נמצא נחמה במחשבה שילדתנו לא מתה לשווא".

"שירה הייתה קורבן של שנאה קיצונית". יולי אדלשטיין(צילום: פול צלמים, גיל יוחנן)

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין נאם אחרי אביה של שירה. "אני מבקש תחילה להודות לכם, אורי ומיקה, על כך שבתוך יגונכם הכבד, בתוך הטלטלה של האסון הנורא, ועל אף שמטבע הדברים הדם רותח והזעקה מתבקשת, אתם מוצאים לנכון לקרוא בכל הזדמנות - לפיוס, להרגעה, להשבת הקול השפוי  למרכז השיח הישראלי", אמר.

"שירה, שנלקחה בלא עת, על לא עוול בכפה, כשמה - כן היא:
שיר הלל לקשב לזולת, להושטת יד וכתף תומכת, לחברות אמיצה, לתום ולטוהר. הערבות ההדדית שהיא גילתה, גם בהשתתפותה במצעד הגאווה, היא קריאת השכמה לכולנו להעצים את הסולידריות, את השותפות, להתעלות מעל לדעות הקדומות, לאפשר לכל אדם באשר הוא לחיות את חייו ולחוש בטוח במרחב הציבורי".

עוד הוסיף אדלשטיין: "שירה יקרה, את היית, לצערנו העמוק, קורבן של קלקול נוראי כזה, של שפיכות דמים בתוך עמנו, שנבעה מבורות, משנאה, מקיצוניות ממארת. בכל אלו - עלינו להילחם מלחמת חורמה".

"מוטב ללמד את הטוב מאשר לגנות את הרע"

ביום ראשון פרסמו ההורים פוסט בפייסבוק שבו קראו לציבור להשתתף בטקס. "ההשתתפות של אלפי אנשים באבלנו, בלוויה, בשבעה ובשבועות שחלפו מאז, כמו גם הזעזוע הציבורי מהרצח, היוו עבורנו נקודה קטנה של אור ונחמה באפלה שירדה עלינו", כתבו. "אנחנו עדיין מנסים להבין מה אירע ומנסים לעכל את עוצמת האובדן, אבל ברור לנו שהרצח הוא שיא נוסף בחוסר הסובלנות של הרחוב הישראלי ובחוסר היכולת והרצון שלו להכיל דעות שונות ובני אדם מגוונים", המשיכו ההורים וביקשו: "מי שמוצאת או מוצא לנכון, מוזמן להצטרף אלינו ולהשתתף בטקס, וגם אם לא, נשמח אם ייחד לנו ולשירה מחשבה ביום ובשעה הזו".

על מצבתה של שירה בנקי נכתב הציטוט "מוטב ללמד את הטוב מאשר לגנות את הרע", על-פי ברוך שפינוזה. כמו כן, נכתבו מילים מתוך השיר "שיר לשירה" של יהונתן גפן: "דברי עכשיו ילדה אני שומעת, כל העולם מקשיב למלמולך. דברי מלאך שלי אני יודעת שלא תמיד הקשיבו לקולך".

שישה קצינים ושוטר יודחו מתפקידם בעקבות המחדל(צילום: פול צלמים, גיל יוחנן)

ביום ראשון האחרון פורסמו ממצאי ועדת הבדיקה לפיגוע. בין היתר, קבעה הוועדה כי שישה קצינים ושוטר יודחו מתפקידם בעקבות המחדל ומפקד מחוז ירושלים, ניצב משה אדרי, יקבל הערה פיקודית נוכח אחריותו באירוע הדקירה. הקצינים הועברו מתפקידם בהמלצתו של ממלא מקום המפכ"ל ניצב סנצי סאו, ובאישורו של השר לביטחון הפנים גלעד ארדן.

במסגרת הבדיקה נמצאו מחדלים חריפים, ובהם התעלמות מתמונתו של שליסל שהופצה במשטרה, אי-חסימת הציר שבו אירע הרצח והתעלמות משמו של שליסל ברשימת השמות שהגיעו ממחוז ירושלים בעניין איומים במצעד. מלבד הקצינים והשוטר שהועברו מתפקידם, הערות פיקודיות נרשמו למפקד מרחב ציון, תת-ניצב אפרים חביביאן, לקצין אגף המודיעין במרחב מוריה, סגן-ניצב שלמה בכר, ולקצין אגף המודיעין במרחב ציון, רב-פקד יצחק שמעיה.

"שירה שלנו נרצחה במסגרת מאבק על דמותו של המרחב הציבורי בישראל"(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully