המכתב המרגש של מנהיג העדה החרדית למי שהציל אותו בשואה

ניקולס ווינטון זכה לכינוי "שינדלר הבריטי", לאחר שהציל בתקופת הנאצים 669 ילדים, בהם גם יצחק טוביה וייס. הרב, שגילה על כך לאחרונה, לא הספיק לפגוש את וינטון אך שלח מכתב למשפחתו: "אומץ לבו ייזכר לעד"

"היו בודדים שאזרו עוז להתגבר על האימה". הרב יצחק טוביה וייס (צילום: ברוך אוביץ, בחדרי חרדים)

הרב יצחק טוביה וייס בן ה-89, מנהיג הזרם החרדי האדוק "העדה החרדית", גילה לפני כחצי שנה כי מי שחילץ אותו בתקופת הכיבוש הנאצי בהיותו בן 12 הוא ניקולס וינטון, יהודי בריטי שיזם את חילוצם של 669 ילדים, רובם הגדול יהודים מצ'כוסלובקיה. וייס תכנן לפגוש אותו בביקורו באנגליה, אך הביקור לא יצא לפועל. לפני שבועיים וחצי הלך וינטון לעולמו והוא בן 106. הרב וייס, שנחשב לדמות חרדית בכירה, שיגר מכתב למשפחתו של וינטון: "גם אם הוא כבר לא נמצא איתנו, זכרונו נמצא עם כל אלה אשר חיים בזכותו".

וינטון, שזכה לכינוי "שינדלר הבריטי", נולד להורים יהודים ממוצא גרמני והתנצר יחד עם הוריו כשהיה צעיר. בשנת 1938, בעת שעבד כסוכן בורסה, הוזמן לפראג על ידי חברו שסייע לפליטים, מרביתם יהודים, שנמלטו מחבל הסודטים שנפל בידי גרמניה הנאצית. וינטון ראה את התנאים הקשים במחנה הפליטים והחליט לפעול כדי להעביר את הילדים היהודים למדינות שיסכימו לקבלם. רוב הילדים נשלחו לבריטניה וכמה נשלחו לשבדיה. וינטון מצא בתים למאות ילדים ובהתחלה אף מימן מכיסו את הדרוש.

לקריאה נוספת:
הסתה מבית: נחשפה רשימת קצינים חרדים המעודדים גיוס לצה"ל
"מטילים אימה": חרדים מנסים למנוע פתיחת בריכה ציבורית בשבת
"לא פחות מהיסטוריה": ביטאון ש"ס פרסם מודעה של מפלגת החרדיות

טוב לדעת (מקודם)

נהגים חדשים - מה חשוב לדעת לפני שעולים על הכביש?

לכתבה המלאה
המכתב ששלח הרב יצחק טוביה וייס למשפחתו של ניקולס וינטון (צילום: פסטיבל הקולנוע ירושלים)

מאז, גילו מקורבי הרב וייס, בהם חיים קוטלר, מבכירי הסופרים של העדה החרדית, כי הוא היה בין מאות הילדים שניצלו על ידי וינטון. המידע הפך לשיחת היום בקרב משפחתו. הם אספו מסמכים ועדויות המוכיחים זאת וחרף גילו המבוגר, הצליחו לתאם בין השניים פגישה, אולם זו לא הספיקה להתקיים. במכתב ששיגר וייס למשפחתו של וינטון הוא הגדיר אותו כ"איש שסיכן את חייו כדי להציל חיים, תוך כדי חירוף נפש".

וייס שיתף במכתבו את סיפור האישי שלו. "הוא הצליח להציל את החיים שלי באופן אישי עם מספר גדול של אנשים אחרים. זכרו הנאצל, אומץ הלב ומסירות הנפש שלו, ימשיכו להיות איתנו לתמיד ובכך תנוחמו", כתב.

"באותה תקופה חשוכה ורוויית שפיכות דמים", הוסיף הרב, "היו אנשים בודדים שאזרו עוז להתגבר על האימה, האיומים והאלימות, כדי לקום ולשמור על האנושיות. אביכם היה באותה אליטה נבחרת, של קומץ אנשים שהייתה להם את האמונה המצפונית והנחושה, להציל מאות ואלפים ממוות בטוח. אני נמלא יראת כבוד מאופיו האצילי".

(צילום: פסטיבל הקולנוע ירושלים)

"לא רק שהוא סיכן את הכול כדי להציל חיים, הוא גם לא ציפה לאות הערכה או כבוד", הוסיף הרב במכתבו. "במשך עשרות שנים גם אני לא ידעתי מי היה המציל שלי, בגלל הענווה הבלתי רגילה שלו, עד שהסוד התגלה על ידי אחרים. אני וכל המשפחה שלי, ילדים, נכדים ונינים, אשר זוכים לחיות כעת - לא היינו כאן אם לא בזכות אביכם הגדול. פועלו האדיר לא יישכח ויישאר חקוק באותיות זהב לנצח כאחד ממעשי הגבורה העוצמתיים שנרשמו בהיסטוריה".

הרב הוסיף כי אם אחד מבני משפחתו של וינטון יגיע לביקור בישראל, הם מוזמנים להיפגש עמו. "צרו קשר עם המזכיר שלי כדי להיפגש עמי. לפחות תהיה זו הזכות שלי להביע את תודתי לנצר ממשפחתו של המציל שלי", סיכם.

"פועלו האדיר לא יישכח ויישאר חקוק באותיות זהב". תעודה מילדותו של הרב (צילום: פסטיבל הקולנוע ירושלים)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully