התאבדותו של החוקר מספר 1

מח"ש על התאבדות ברכה: "מעולם לא הייתה תשתית לחקירה נגדו"

במחלקה לחקירות שוטרים התייחסו לראשונה למותו של ראש יאח"ה, והבהירו כי ההודעה על פתיחת חקירה נגדו הייתה שקרית. "לאחרונה התקבל מידע חדש שמקורו בגורם הקשור לפינטו, הדומה לכזה שנבדק בעבר ולא העלה דבר"

צילום: חטיבת דובר המשטרה, עריכה: שניר דבוש

המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש), שהופנו אליה חצי ביקורת נוכח התנהלותה טרם התאבדותו של ראש היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) תת-ניצב אפרים ברכה, מגיבה היום (שלישי) לראשונה למקרה. בהודעה הרשמית של משרד המשפטים נטען כי הפרסום, שלפיו הוחלט בשבוע שעבר על חקירה נגד ברכה, היה שקרי, וכי מעולם לא היה יסוד לחקירה כזו. בנוסף, ציינו כי מאז החלה הפרשה נמסר מידע רב נגד ברכה - שבכמה פעמים לא העלה דבר.

"מאז שברכה מסר את המידע המפליל נגד יאשיהו פינטו, שבעקבותיו נפתחה נגד פינטו חקירה שבסופה הוא הועמד לדין, הורשע ונידון לשנת מאסר, הגיעו תלונות ומידע רב מצד פינטו ומקורביו, שייחסו לתנ"צ ברכה עבירות שונות", נמסר ממשרד המשפטים, והובהר כי כמתחייב לפי חוק, נבדק מידע זה לאורך כל התקופות על פי הנחיית היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה.

עוד בנושא
מפקדו לשעבר של ברכה: "בפרקליטות הלכו איתו, אך לאט מדי"
דעה: לחקור את מי שהביא את ברכה להתאבד
אחרי שניהלו קמפיין נגד ברכה, למה חסידי פינטו שותקים?

לפי משרד המשפטים, בדיקות יסודיות שבוצעו בעניינו של ברכה "לא הניבו שום יסוד לפתיחה בחקירה פלילית". עוד נכתב: "החלטות בעניין זה ניתנו על ידי היועץ המשפטי לממשלה, בהמלצת פרקליט המדינה. פורסם ברבים כי לא נמצא יסוד לפתיחת חקירה פלילית נגד תנ"צ ברכה. כמו כן, לא נמצאה כל עילה למנוע את מינויו לראשות יאח"ה".

עוד בוואלה! NEWS

חופשי על הבר: חוויות מערב של ויסקי ובירות

לכתבה המלאה
קברו של ברכה, אתמול (צילום: ראובן קסטרו)

במשרד המשפטים הבהירו כי בעקבות ההחלטות האלה הוגשו עתירות לבג"ץ, אשר נדחו. "בפסק דין מיוני 2014 נקבע שאין מניעה למינויו של תנ"צ ברכה, ובפסק דין אחר שניתן בחודש פברואר 2015 נקבע כי אכן אין כל עילה לפתיחת חקירה פלילית נגדו", נמסר. אלא שלפי הודעת הדוברות, גם לאחר דחיית העתירות המשיך להגיע למח"ש מידע נוסף. "לאחרונה התקבל מידע חדש שמקורו אף הוא בגורם הקשור לפינטו, ושלא נבדק קודם לכן, אך היה דומה במהותו למידעים קודמים שנבדקו ולא העלו דבר".

היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין החליט בשבוע שעבר לבדוק את המידע הזה - כפי המקובל, ובשל רגישות הבדיקה, העבירו אנשיו של וינשטיין לו ולפרקליט המדינה שי ניצן דיווחים בנושא. "בדיקה זו היתה בראשיתה ובישיבה שהתקיימה ביום חמישי שעבר אצל היועץ, הוחלט אילו צעדים יינקטו להמשך הבדיקה, אך לא התקבלה שום החלטה על פתיחה בחקירה נגד תנ"צ ברכה", נמסר ממשרד המשפטים. "ככלל, המדיניות הינה שלא לפרסם מידע אודות בדיקה חשאית בעודה תלויה ועומדת, ולכן לא פורסמה כל הודעה מטעמנו בשבוע שעבר.

"ביום ראשון, לאחר מותו הטראגי של תנ"צ ברכה, נטען בתקשורת כאילו כבר החליט היועץ המשפטי לממשלה לפתוח בחקירה פלילית נגד תנ"צ ברכה. היות וידיעה זו הייתה שקרית, פורסמה הודעה המבהירה כי לפרסום האמור לא היה כל בסיס. אין בכוונתנו לפרט בנושא תוכן הבדיקה, שכן אין לכך מקום, מטעמים ברורים ומובנים. יחד עם זאת, יש לשוב ולהדגיש כי לכל אורך השנים, למרות התלונות שהוגשו והמידעים שהגיעו, לא התגבשה תשתית ראייתית המצדיקה פתיחה בחקירה פלילית נגד תנ"צ ברכה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully