מחאת יוצאי אתיופיה

"כיסאות עפו באוויר": אלימות ומעצרים בהפגנת יוצאי אתיופיה בתל אביב

חלק מהמפגינים התפרעו סמוך לכיכר רבין, השליכו שולחנות על הנוכחים במסעדות ויידו אבנים על שוטרים: "הם התנפלו כמו בצונאמי". 15 נעצרו. המשטרה נערכה לפינוי באמצעות פרשים ומכוניות להתזת מים

צילום: ניב אהרונסון, עריכה: שניר דבוש

בני העדה האתיופית חידשו אתמול (שני) את מחאתם בתל אביב. המשתתפים, רובם יוצאי אתיופיה, הפגינו מול קריית הממשלה בעיר ויצאו מרחוב קפלן לעבר כיכר רבין, באישור המשטרה. סמוך לשעה 20:30 החלו המפגינים להתפרע במסעדות הסמוכות למקום ההפגנה, ובין היתר יידו אבנים לעבר השוטרים והשליכו כיסאות ושולחנות על היושבים ב"קפה לנדוור" ו"בברסארי". כמה מבאי המסעדות נפגעו. בתגובה, מפקד מחוז תל אביב, בנצי סאו, הורה על כוחות והשוטרים אף משתמשים באלות לפינוי המפגינים, וכן הובאו מכוניות להתזת מים ופרשים. 15 מפגינים נעצרו.

אחד הנוכחים סיפר: "ישבנו בלנדוור ופתאום המון הגיע לבית קפה והתגודד ליד השולחנות, ובתוך שנייה שמענו ניפוץ של זכוכית. היה בום והם התנפלו כמו בצונאמי, העיפו את הבחורה לידי, שולחנות וכסאות עפו באוויר, זה בשנייה התלקח. לא ציפינו לזה. עפו עלינו אנשים, היו מכות ודחיפות של שוטרים. המחאה לגיטימית, אבל אלימות היא לא הדרך".

כוחות המשטרה ניסו להדוף את המפגינים אל כיכר רבין, כשבין היתר גם הקייסים של העדה מנסים להרגיע את הרוחות ללא הצלחה. במסגרת ההיערכות המשטרתית, איבטחו את ההפגנה מאות שוטרים, בהם לוחמי מג"ב ויס"מ, ונסגרו כבישים רבים.

עוד בוואלה!

ליום הולדת, צפייה במשחק או הרמת כוסית: המארז שכולם יעופו עליו

לכתבה המלאה
"אין לי ארץ אחרת, גם אם הגזענות בוערת". משתתפי ההפגנה, היום (צילום: ראובן קסטרו)
"השולחנות התהפכו, הלקוחות ברחו פנימה והמסעדה סגרה את המקום. הלקוחות יצאו מהדלת האחורית"

משה, לקוח בקפה לנדוור, הוסיף: "החבר'ה התקהלו בחוץ. הם הלכו לכיוון העירייה וחזרו. הייתה שורה של מג"בניקים וברגע אחד הכול התפוצץ: השולחנות התהפכו, הלקוחות ברחו פנימה ואז בית הקפה קיפל הכול פנימה וסגרו את הבית קפה. זה היה מלחיץ. חלק מהלקוחות יצאו מהדלת האחורית של המסעדה".

נועם כהן, תושב תל אביב בן 14 וחצי, סיפר: "חבורה של מפגינים התחילו לצעוק על היושבים בבית הקפה: 'למה אתם יושבים ולא קמים מהשולחנות?' והחלו לזרוק עליהם דברים. השוטרים דחפו אותם לכיוון הבית קפה ואז החלו לעוף דברים באוויר. כל השולחנות והצלחות עפו, יש פה פצועים".

אורית סהבט, אחת מהמפגינות, הוסיפה: "חלק התחילו ללכת לכיוון דרום, ואז השוטרים חסמו והחלו דחיפות. המפגינים החלו לעבור מהצד של המסעדה, החלו דחיפות והמפגינים נפלו על אלו שהיו במסעדות. השוטרים דחפו את המפגינים ואז הם השיבו בכח. זה מה שקרה".

אפרת גדמו, מפגינה נוספת, אמרה: "השוטרים דחפו את כולם לסגור אותנו ככה, ואז המשטרה שמה לפצוע ברכית והוא נפל על המדרכה. כל הצוואר שלו נפגע, הבן אדם לא יכול לזוז".

(צילום: ראובן קסטרו)
עשרות נעצרו. פינוי מפגין בכיכר רבין, הערב (צילום: ראובן קסטרו)

במהלך הצעדה מקריית הממשלה לכיכר רבין סטו המפגינים מהמסלול שאושר להם ונעצרו בצומת הרחובות לסקוב, מרמורק וקרליבך. רחוב לסקוב נחסם לתנועה לזמן קצר והפרות סדר נרשמו באזור. המשטרה פנתה אל המפגינים בבקשה לפנות את החסימה והם החלו בדרכם חזרה לעבר כיכר רבין דרך רחוב אבן גבירול.

המפגינים נשאו שלטי מחאה, בין היתר עם הכיתובים: "אנחנו בית ישראל, אף אחד לא יכול לקחת מאיתנו את הזהות הזו ו"משטרת חיפוי שוטרים", "אין לי ארץ אחרת, גם אם הגזענות בוערת". דסלה טקלה, אחד המשתתפים בהפגנה, קרא יחד עם המפגינים: "אנחנו פה נושאים תפילה כדי שהקהילה תראה ימים טובים יותר, להיות מורעלים. שוב נעשה היסטוריה. מה שהמדינה עושה לקהילה זה בלתי נסלח, סגירת התיק לשוטר היא פשע בתוך פשע".

(צילום: ראובן קסטרו)
(צילום: ראובן קסטרו)

בשל ההפגנה בקריית הממשלה אירעו שיבושים ועומסי תנועה בכבישים הבאים: דרך מנחם בגין, מצומת תנובה עד המסגר ויצחק שדה, לשני הכיוונים; רחוב קפלן; רחוב גבעת התחמושת; והעליות מנתיבי איילון, לצפון ולדרום, במחלף השלום. עם התקדמות המפגינים לכיוון כיכר רבין ובמהלך ההפגנה הנוספת, נרשמו שיבושי תנועה וחסימות כבישים ברחובות הבאים: קפלן; אבן גבירול לשני הכיוונים בין מרמורק לארלוזורוב; אבן גבירול לשני הכיוונים בין הרחובות שאול המלך לארלוזורוב; דוד המלך מוויצמן עד אבן גבירול; פרישמן, מכיכר מסריק ועד אבן גבירול; בן גוריון, משלמה מלך עד אבן גבירול; בלוך, מארלוזורוב עד אבן גבירול; גורדון, משלמה המלך עד מלכי ישראל; ומלכי ישראל, לשני הכיוונים מבן גוריון עד שדרות חן.

משטרת ישראל פרסמה הודעה לציבור הנהגים ולפיה הם מתבקשים להימנע משימוש בכלי רכב ברחובות ובכבישים המוזכרים. כמו כן, לפי המשטרה יש להשתמש בתחבורה הציבורית ולהימנע מלהגיע עם כלי רכב פרטיים.

לקריאה נוספת:
השוטר שהכה את החייל יוצא אתיופיה: "בכירי המשטרה הקריבו אותי"
"הנשירה הסמויה" של יוצאי קהילת אתיופיה ממערכת החינוך
החייל ממוצא אתיופי שהוכה תובע את המשטרה: "מניע גזעני"

הפגנה מול קריית הממשלה בתל אביב, היום (צילום: ראובן קסטרו)

מעמותת טבקה לצדק ושוויון ליוצאי אתיופיה נמסר: "נציגים ופעילים מקרב יוצאי אתיופיה שנטלו חלק בוועדת ההיגוי המשותפת עם המשטרה הודיעו על פרישתם לאור הפרסום של המשטרה בדבר אי קיומה של אפליה כלפי ישראלים יוצאי- אתיופיה. זאת עד לאחר חזרתה לאלתר של המשטרה מההודעה האומללה".

המפגינים מחו בין היתר על הגזענות הממוסדת, לטענתם, נגד בני העדה, על סגירת החקירה הפלילית בעניינו של השוטר שהיכה את החייל דמאס פיקדה ועל האלימות המשטרתית המופנה, לדבריהם, כלפי יוצאי אתיופיה. "אנו, כאזרחי מדינת ישראל, מצרים על החלטה זו ומרגישים מופקרים לאלימות וגזענות כלפינו בחסות החוק. החלטת היועץ המשפטי היא רק החלטה אחת מיני רבות של רשויות המשפט והצדק נגד אזרחים יוצאי אתיופיה רק בעשור האחרון", נמסר מהמטה הכללי של מאבק הקהילה.

לטענת מובילי המחאה, "פסקי דין מפלים על רקע צבע עורם של הקורבנות. אנו יוצאים למחות נגד מערכת המשפט שנגועה בדעות קדומות ובגזענות כלפי ישראלים יוצאי העדה האתיופית. אנו פונים לכלל אזרחי מדינת ישראל שהצדק והשוויון יקרים להם להגיע למחות אתנו למען השינוי".

(עדכון ראשון: 21:00)

(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)
(צילום: ראובן קסטרו)
(צילום: ראובן קסטרו)
(צילום: ראובן קסטרו)
(צילום: ראובן קסטרו)
(צילום: ראובן קסטרו)
המוחים בדרכם לכיכר רבין, היום (צילום: ראובן קסטרו)
מאות שוטרים מאבטחים את הפגנות. מחאת יוצאי אתיופיה, היום (צילום: ראובן קסטרו)
המפגינים בדרכם לכיכר רבין, היום (צילום: ראובן קסטרו)
הפגנה מול קריית הממשלה בתל אביב, היום (צילום: ראובן קסטרו)
הפגנה מול קריית הממשלה בתל אביב, היום (צילום: ראובן קסטרו)
שוטרי מג"ב מאבטחים את ההפגנה בקריית הממשלה, היום (צילום: ראובן קסטרו)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully