בחיפה חוששים מהתרחבות הזיהום: "הכרזת מלחמה על התושבים"

כאלף הורים וילדים הפגינו בחיפה במחאה על תכניות הפיתוח של התעשייה במפרץ חיפה, זאת - חרף הדוח החמור שקשר בין זיהום לתחלואת יתר באזור. "לא נשתוק עוד אל מול האיום המהותי על בריאותנו"

05/06/2015
צילום: אדריאן הרבשטיין עריכה: מתן חדד

המאבק בזיהום במפרץ חיפה נמשך: כאלף הורים וילדים מחיפה הפגינו היום (שישי), יום איכות הסביבה הבינלאומי, במחאה על תכניות הפיתוח של התעשייה במפרץ חיפה. ההפגנה התקיימה במרכז זיו שבחיפה ואורגנה על ידי פעילות סביבה וחברה. בין המפגינים היו כאלה שחבשו על פניהם מסכות, ונשאו שלטים שעליהם נכתב בין היתר: "ילדים רוצים לנשום", "חיפה דורשת אויר נקי", ו-"לא נחנק בשקט".

"תושבי מפרץ חיפה נמצאים בעיצומה של מלחמה, עם אויב מבית", אמרה חנה קופרמן, ממובילות המאבק נגד הרחבת התעשייה המזהמת במפרץ". לדבריה, "ממשלת ישראל, בעזרת הרשויות המקומיות, מקדמת את הפיכת המפרץ למעצמה עולמית לייצוא כמויות עתק של דלקים ותזקיקים שיופקו מהקונדנסייט (condensate) - הנפט החדש שמקורו בגז הגולמי שהתגלה במאגרים, ומתגליות צפויות נוספות כמו נפט מפצלי השמן בגולן".

לטענתה, הרשויות מסתירות שהזיהום הקיים חורג כבר היום מתקני היעד של "חוק אוויר נקי", והמשמעות – כך לדבריה, סכנה לציבור וגרימת תחלואה ואף מוות. "במצב הזה, הרחבת התעשייה כמוה כהכרזת מלחמה על התושבים".

עוד על הזיהום במפרץ
הוריה של לינוי תובעים: זיהום האוויר בחיפה גרם לסרטן שלה
"הנושא הסביבתי הוא לא רק מנת חלקם של קומץ 'משוגעים לדבר'"
המשרד להגנת הסביבה בחודש אפריל: הזיהום בחיפה לא שונה משאר הארץ

הפגנה בחיפה נגד הרחבת המפעלים המזהמים במפרץ העיר(צילום: אדריאן הרבשטיין)
"אוזלת היד מאלצת אותנו האימהות לקחת אחריות לידיים ולהביע מחאה"

אדוה שי, תושבת חיפה ומיוזמות האירוע, הוסיפה: "כתושבות העיר חיפה שחיות בה ואוהבות אותה, חשנו שאיננו יכולות עוד לשתוק אל מול האיום המהותי על בריאותנו ובריאות יקירינו, המתגלם בעובדות הזיהום והתחלואה באזור חיפה והמפרץ". לטענתה, לא רק שתכניות הרחבת התעשייה המזהמת לא בוטלו, "על חלקן כבר עובדים בשטח". "אנחנו לא מוכנות להמשיך להיחנק בשקט, ואנחנו לא מוכנות לקבל את משמעות ההרחבה המתוכננת, ולכן החלטנו להפעיל לחץ ציבורי לשינוי סדר העדיפויות. אנחנו מצפות מכל הרשויות הארציות והמקומיות להתייצב לצד הציבור ולפעול בנחישות למניעת פגיעה נוספת ובלתי הפיכה בתושבי האזור".

רויטל גולדשמיד, תושבת חיפה ודוברת "מגמה ירוקה" קראה להתנהלות הרשויות בנושא "מדיניות בת-יענה", וטענה כי הן "נגועות באינטרסים זרים". "אוזלת היד של המשרד לאיכות הסביבה בנושאי ניטור ואכיפת התקנים לאיכות האוויר מאלצת אותנו האימהות לקחת אחריות לידיים ולהביע מחאה. זיהום האוויר במפרץ חיפה מהווה סיכון רב וממושך לילדינו. נוכח תכניות ההרחבה של התעשיות המזהמות חשוב לנו להדגיש את חומרת מצב הזיהום הקיים, לטפל בו ולא להרחיב אותו על חשבונם של ילדי דור העתיד".

לפניות לכתב אלי אשכנזי: elidanaa@gmail.com

עוד בוואלה!

ספא פרטי בתוך הבית: כל הפרטים על הג'קוזי המתנפח הנמכר בעולם

בשיתוף בנדא מגנטיק
ההפגנה בחיפה, היום(צילום: אדריאן הרבשטיין)
הפגנה בחיפה נגד הרחבת המפעלים המזהמים במפרץ העיר(צילום: אדריאן הרבשטיין)
הפגנה בחיפה נגד הרחבת המפעלים המזהמים במפרץ העיר(צילום: אדריאן הרבשטיין)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully