"נכבה חרטא" מול הערבים: מהומה בהפגנות באוניברסיטת תל אביב

חברי תא חד"ש התכנסו להפגנה לציון יום הנכבה, אולם מולם הגיעו פעילי ימין שביקשו "לחשוף את השקר הפלסטיני". בין הצדדים פרצו מהומות ושני צעירים עוכבו על ידי המשטרה. עודה: "מבקשים להכיר באסון העם"

20/05/2015
צילום: יותם רונן, עריכה: שניר דבוש

בכיכר אנטין שבאוניברסיטת תל אביב התקיימה היום (רביעי) הפגנה לציון יום הנכבה שבה נכחו עשרות חברי תא הסטודנטים של חד"ש. מולם התאספו קומץ פעילי ימין מהארגונים "אם תרצו", "להב"ה" ו"נלחמים בשקר הפלשתיני", להפגנת נגד שנקראת "נכבה חרטא". במהלך ההפגנה פרצו עימותים אלימים בין הצדדים וכוחות גדולים של משטרה הגיעו למקום להוות חיץ ביניהם.

במהלך העימותים עיכבה המשטרה שני מפגינים משני הצדדים לאחר שאחד מהם, חבר ארגון להב"ה התפרץ אל מתחם המפגינים של תא חד"ש, ככל הנראה בניסיון להוריד דגלים פלסטיניים ושלטים של המוחים.

עוד בוואלה!NEWS:
למרות הזעם בממשל: נתניהו נחוש להשאיר בתפקיד את השגריר בארה"ב
התקפלו תוך שעות: בוטלה ההפרדה באוטובוסים בגדה
ילד אוטיסט נענש על ידי המורה – ונכווה קשות בשמש

עוד בוואלה!

שגרת תזונה בריאה, בשגרת חיים עמוסה: איך עושים את זה?

וואלה! אוכל בשיתוף יכין
"אי אפשר להתווכח על זה שהערבים שילמו מחיר כבד". איימן עודה, היום(צילום: יותם רונן)

יו"ר הרשימה המשותפת אימן עודה הגיע לתמוך בהפגנת תא חד"ש. "אפשר להתווכח על סוגיות חשובות שאירעו בשנים 1948 ו- 1949, אבל מבחינה אנושית אי אפשר להתווכח על זה שהערבים הפלאחים הכפריים שילמו את המחיר הכבד ביותר", אמר. "נהרסו להם כפרים, הם גורשו מהמולדת והמדינה החדשה לא נתנה להם לחזור. לזה נקרא נכבה, אסון של העם. אנחנו מבקשים להכיר בתיקון העוול הזה".

ברוך מרזל ממארגני מחאת הנגד אמר: "היה פה פעם כפר ערבי, שייח' מוניס, והיום יש פה אוניברסיטה של כל השמאלנים יפי הנפש שמרצים לי על המגורים בחברון. הם הקימו אוניברסיטה מפוארת וטוב שכך, צריך להישאר בכפר הזה ולשתוק. הם מדברים על הנכבא והגירוש, אם הם רוצים להיות מוסריים שיפנו את הלשכות המפוארות שלהם. מה שהיה ב-1948 זה היה פחות מדי ומאוחר מדי, היה צריך לגרש את האויב וגם היום צריך לגרש את האויב".

ד"ר יוסף גברין מהרשימה המשותפת שהגיע אף הוא למקום כדי לתמוך טען כי אירועי הנכבה הם "עוגן מרכזי בנרטיב ההיסטורי של העם הפלסטיני בכלל והמיעוט הערבי בפרט". לדבריו, מדובר בפצע פתוח. "הרשויות עד היום לא מאפשרות חזרה לכפרים המקוריים ב-1948, אנחנו דורשים פיוס היסטורי שיכלול חזרתם של העקורים לישובים המקורים".

"גם היום צריך לגרש את האויב". הפגנת הימין באוניברסיטת תל אביב(צילום: יותם רונן)

פיראס אגבריה, ממזכירות תא חד"ש וסטודנט לחשבונאות הסביר כי מטרת ההפגנה היא ציון יום האסון של העם הפלסטיני. "אנחנו מעבירים מסר לערבים, ליהודים, ולסטודנטים מחו"ל - היה פה עם, היה פה סיפור, לא הייתה מדינה ריקה ולא אדמה ריקה", אמר. " אנשים מגיעים לאוניברסיטה עם דעות קדומות, באוניברסיטה הם נפתחים לעולם ואפשר לדבר איתם. נעשה את הטקס שלנו זו השנה הרביעית. לא צעקנו כמו אנשי הימין שהגיעו לפה. הם הצד החלש, הם יצעקו וירצו לעורר פרובוקציה כדי להסיח את דעת האנשים, כדי שלא ישמעו את קול זעקת מי שהגיע לכאן. אנחנו רוצים שאנשים יצאו עם המסר שאנחנו רוצים להעביר - הכרה באסון העם הפלסטיני היא הדרך לפתרון הסכסוך הערבי והישראלי והחזרת הפליטים הפלסטינים לאדמותיהם זו הדרך לשלום מוצדק".

עופר גולן מ"נלחמים בשקר הפלסטיני" אמר: "הגיע הזמן לחשוף את השקרים של המוסלמים במדינת ישראל, יש לנו הוכחות שחור על גבי לבן, המדינות הערביות עודדו את הפלסטינים לעזוב את האדמות שלהם, זה שקר הנכבה?, היא מעולם לא הייתה. אם עושים למישהו נכבה זה ליהודים".

לפניות לכתבת דנה ירקצי: danayark@walla.com

הפגנה ליום הנכבה באוניברסיטת תל אביב, מאי 2015(צילום: יותם רונן)
הפגנה ליום הנכבה באוניברסיטת תל אביב, מאי 2015(צילום: יותם רונן)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully