מחר: סטודנטים ערבים יציינו את יום הנכבה באוניברסיטת חיפה

לאחר שבשלוש השנים האחרונות נאסר לקיים את האירוע וסטודנטים הושעו בשל פעילותם בנושא, אישר המוסד האקדמי לערוך את הטקס. רכז "אם תרצו" בקמפוס: "זה מחוץ לגבולות חופש הביטוי"

19/05/2015
סטודנטים מציינים את מותו של אחמד ג'עברי באוניברסיטת חיפה, במהלך מבצע "עמוד ענן"(צילום: מערכת וואלה!, דיפולט)

סטודנטים ערבים-ישראלים יקיימו מחר (רביעי) טקס לציון יום הנכבה באוניברסיטת חיפה. הנהלת המוסד האקדמי אישרה את קיום האירוע, וזאת לאחר שבשלוש השנים האחרונות לא אושר לקיים טקס בנושא בתחומי האוניברסיטה.

באירוע צפוי להשתתף פרופ' גדי אלגזי, מרצה בחוג להיסטוריה כללית באוניברסיטת תל אביב וחבר בתנועת חד"ש, וכן יוקרן סרט של תלמידי תיכון מנצרת על אודות הכפר ספוריה שמצפון לעירם, שפונה מיושביו במלחמת העצמאות ועליו הוקם מושב ציפורי. כמו כן, זמרת מלווה בנגנים צפויה לשיר במהלך הטקס.

לקריאה נוספת:
אלפים השתתפו בתהלוכה לציון יום הנכבה בגליל התחתון
הפלסטינים הפגינו: "הנכבה לא הפסיקה מ-1948 ועד היום"
המורים שלא מפחדים ללמד על ה"נכבה": "הפליטים לא התאדו"

טוב לדעת (מקודם)

הפתרון לכאב הברכיים קרוב מתמיד - בזכות טכנולוגיה בנעל

מוגש מטעם אפוסתרפיה
סטודנטים מציינים את "יום הנכבה" באוניברסיטת תל אביב, בשנה שעברה(צילום: דרור עינב)

בשנים האחרונות סירבה האוניברסיטה לקיים את האירוע בטענה כי הטקס מהווה איום ממשי לשלום הציבור. בשנה שעברה תאי הסטודנטים של "בני הכפר" ו"חד"ש" ביקשו לציין את האירוע, אולם נענו בשלילה, ובשל כך קיימו אירוע מחאה שבמהלכו עמדו דקת דומייה. פעילות זו הובילה להשעייתם של הסטודנטים טארק יאסין ואחמד מסאלחה, וחברותם בתאים הפוליטיים בקמפוס הוקפאה. הם הוחזרו ללימודים שבוע לאחר מכן, רק לאחר התערבותו של בית המשפט המחוזי בחיפה. "קיום האירוע השנה הוא תוצאה של המאבקים שניהלנו בשנה שעברה, שבמהלכם הורחקתי מהלימודים עד סטודנט נוסף, ובעקבות ההד הציבורי שהדבר עורר והתערבות של ערכאות שיפוטיות", סיפר יאסין.

הוא אף הדגיש כי בימים אלו ישנה עתירה לבג"ץ המבקשת לצמצם את סמכויות נשיא האוניברסיטה באישור אירועים מעין אלה. הוא סבור כי העתירה היוותה משקל בהחלטת האוניברסיטה לקיים את האירוע מחר.

"התנגדות לקיום ישראל צריך להיות מחוץ לחוק"

ההפגנה העתידית עוררה כבר בתחילת השבוע ויכוח ער באוניברסיטה: סטודנטים מהתאים הערביים חילקו חומרי הסברה ולבשו חולצות שעליהן צוירה מפת ישראל עם דגלי אש"ף. בעקבות כך מחה איתי זנזורי, רכז "אם תרצו" באוניברסיטת חיפה, בפני דיקן הסטודנטים.

זנזורי ציין כי לא תיערך פעילות מחאה מול הכנס של התאים הערביים, אולם הוא וחבריו יערכו פעילות הסברתית של חלוקת מנשרים, ובהם "מוצגת האמת ונחשף השקר שסביב סיפור הנכבה". לדבריו, "כואב לי שהאוניברסיטה אישרה את זה, אך אני מבין שהם פועלים על פי רוח החוק במדינת ישראל. הבעיה היא רחבה יותר: מהו חופש הביטוי במדינת ישראל? האם התנגדות לקיומה של מדינת ישראל וניסיון לערער על הלגיטימציה שלה הוא חוקי? לדעתי זה מחוץ לגבולות חופש הביטוי".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully