"דורשים אוויר נקי": כאלף מפגינים בחיפה נגד הזיהום

הפגנת המחאה מתקיימת בצל הדוח שגילה קשר ישיר בין חשיפה לזיהום במפרץ חיפה לבין תחלואה בסרטן. המוחים דורשים מהרשויות לעצור את התעשייה המזהמת. "הסיכון שבו אנחנו נתונים הוא גדול מדי"

03/05/2015
צילום: ערן גילווארג, עריכה: טל רזניק

הערב (ראשון) מתקיימת בקריית חיים הפגנה של תושבי האזור נגד הפגיעה בבריאותם, שלדבריהם נובעת מעשרות שנים של חשיפה לזיהום התעשייתי מהמפעלים שבמפרץ חיפה. מארגני ההפגנה אמרו כי המטרה היא להשפיע על הרשויות, כדי שאלה ידאגו לשמירה על בריאות התושבים ועל מנת שתיעצר התעשייה המזהמת. המפגינים קוראים "להוריד את רמת הזיהום במפרץ חיפה", ו"חיפה דורשת אוויר נקי".

"לילדים שלי יש סיכוי גדול יותר לחלות בסרטן מאשר ילדים אחרים בארץ", אמר חיים סגל מקריית חיים. "הסיכון שבו אנחנו נתונים הוא גדול מדי. אני דורש מהממשלה ומראשי הערים לעשות את חובתם ולדאוג לציבור. אני כועס על כל אלה שלא עשו כלום עד היום כי הם כנראה לא חווים את הכאב שאנחנו חווים". פעולת המחאה, שבה משתתפים קרוב לאלף בני אדם, תסתיים בעצרת שתתקיים בחוף הים.

עוד בנושא
המשרד להגנת הסביבה: הזיהום בחיפה לא שונה משאר הארץ
מאות אלפי מתים: זיהום האוויר עולה לאירופה 1.6 טריליון דולר
יהב ביטל צווי הסגירה למפעלים במפרץ: "המדינה הפקירה אותנו"

המפגינים, הערב(צילום: ערן גילווארג)
הפגנה נגד המפעלים המזהמים, חיפה, 03.05.2015(צילום: ערן גילווארג)

בהפגנה משתתף אמיר סוסן, שבתו לינוי בת ה-7.5 חלתה בלוקמיה. סוסן מתכוון לקרוא מעל במת ההפגנה לטייקונים להפסיק לזהם את האזור. "די לספור את הכסף. בואו לראות את הילדים", הוא אמר. לדבריו, בקרוב הוא יגיש תביעה נגד המשרד להגנת הסביבה ומשרד הבריאות, "שלא עשו מספיק כדי למנוע את הזיהום". הוא הוסיף כי "הוכח הקשר בין זיהום לתחלואה. כולם חייבים להתעורר כדי שילדים נוספים לא יסבלו כמו בתי".

זאב מגן, שהגדיר עצמו "יו"ר פרלמנט חוף קריית חיים", אמר כי "רבים הגיעו להפגנה, אבל צריך שיפגינו הרבה יותר. כנראה לא מספיק רע לאנשים וזה עדיין לא בוער בעצמותיהם של כולם. רק כשיצאו לרחובות ויחסמו כבישים יסתכלו עלינו". להפגנה הגיעו גם עשרות מתושבי טבעון והמועצה האזורית זבולון.

עוד בוואלה!

הפתרון לכאב הברכיים קרוב מתמיד - בזכות טכנולוגיה בנעל

מוגש מטעם אפוסתרפיה
הפגנה נגד המפעלים המזהמים, חיפה, 03.05.2015(צילום: ערן גילווארג)
הפגנה נגד המפעלים המזהמים, חיפה, 03.05.2015(צילום: ערן גילווארג)

"לא ייתכן שהמדינה תמשיך להתעלם מהצורך לדבר על סרטן ריאה"

המחאה מגיעה על רקע מסמך משרד הבריאות אשר הראה כי מחצית ממקרי הסרטן בילדים במפרץ חיפה מקורם בחשיפה לזיהום באזור וכי הסיכוי לחלות בסרטן באזור זה גבוה ב-16% בהשוואה לממוצע הארצי.

"לא ייתכן שהמדינה תמשיך להתעלם מהצורך לדבר על סרטן ריאה ברמה לאומית", אמרה ד"ר שני שילה, יו"ר העמותה הישראלית לסרטן ריאה, שהבהירה שהיא רואה עלייה מדאיגה בתחלואה בסרטן זה. "זיהום האוויר באזור חיפה, עליו מתריעים תקופה ארוכה, הינו תוצאה ישירה של התעלמות ושל חוסר אכיפה".

הפגנה נגד המפעלים המזהמים, חיפה, 03.05.2015(צילום: ערן גילווארג)
מפגין עם מסכת אב"ך, הערב(צילום: מערכת וואלה! NEWS, ללא קרדיט)

לדבריה, דוח משרד הבריאות הציג מפורשות את הקשר הסיבתי בין זיהום האוויר והעלייה בתחלואה בסרטן ריאה באזור חיפה, "ומכאן - אם לא נפעל יחד, באופן מידי, לקידום מניעת הזיהום ואכיפתו - אחוז התחלואה בסרטן ריאה ימשיך לעלות ולהכאיב לכולנו. סרטן ריאה הינו סוג הסרטן המהווה את גורם התמותה מספר אחת בישראל, ומוביל לכשליש מהתמותה הסרטנית הכוללת במדינה. עם נתונים כאלה, משרד הבריאות חייב להבין את גודל הסכנה, ולפעול לקידום תכנית לאומית לטיפול ומניעת תחלואה בסרטן ריאה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully