ארה"ב תעביר לישראל כ-500 מיליון דולר עבור מערכות יירוט טילים

ועדת השירותים המזוינים של בית הנבחרים אישרה להקציב לישראל מיליוני דולרים עבור מערכת "כיפת ברזל", "שרביט קסמים" ותכנית ה"חץ". תקציב נוסף אושר עבור מחקר ופיתוח מערכת לאיתור מנהרות

סוכנויות הידיעות
02/05/2015
צילום: משרד הביטחון, עריכה: גדי וינסטוק, שניר דבוש; קריינות: אביב אברמוביץ'

(גורם ביטחוני: "הניסוי במערכת הטילים 'חץ' - כשל")

עוד בוואלה!

מי שידך בין ירמי לאמדורסקי: כמה אתם מכירים את זמרי ישראל?

בשיתוף FRIENDS

ועדת השירותים המזוינים של בית הנבחרים האמריקני אישרה השבוע להקציב לישראל מימון בגובה 474 מיליון דולר עבור מערכת "כיפת ברזל", מערכת "שרביט קסמים" ליירוט רקטות וטילים לטווח בינוני ועבור תכנית ה"חץ". הוועדה אישרה 267.6 מיליון דולרים נוספים עבור מחקר ופיתוח מערכת לאיתור מנהרות. זאת, בעקבות החשש בוושינגטון ובישראל מפני מנהרות טרור הנחפרות ברצועת עזה.

41.4 מיליון דולרים מהתקציב שאושר מיועדים עבור מערכת "כיפת ברזל". 165 מיליון דולרים מיועדים עבור מערכת "שרביט קסמים" ועבור התכנית לפיתוח מערכת "חץ 3". יתר הסכום מיועד למחקר ולפיתוח.

סוללת כיפת ברזל(צילום: טל אנגלנדר)

לפני כחודשיים דווח כי ישראל ביקשה מהקונגרס האמריקני להקצות 317 מיליון דולרים מתקציב הסיוע השנתי לישראל עבור מימון מערכות "שרביט קסמים" ו"חץ 3". מדובר בחריגה מתקציב הסיוע הביטחוני של 158 מיליון דולר שהוצע מטעם הפנטגון עבור שנת התקציב, שמתחילה ב-1 באוקטובר.

על פי דיווח בסוכנות הידיעות האמריקנית "בלומברג", יאיר רמתי, ראש מנהלת חומה במשרד הביטחון אשר אחראית על מערכות ההגנה מפני טילים, הגיע בתחילת חודש פברואר להיפגש עם מחוקקים ועם עוזריהם על מנת להודות להם על הסיוע שניתן עד כה עבור מימון המערכות וכדי לבקש את הסיוע החריג.

ניסוי במערכת "שרביט קסמים" ב-2013(צילום: משרד הביטחון)

בחודש דצמבר ביצעה מנהלת חומה במשרד הביטחון, בשיתוף עם הסוכנות האמריקנית להגנה מפני טילים (MDA), ניסוי מתוכנן במערכת הטילים "חץ". במסגרת תכנית הניסויים במערכות ההגנה הרב-שכבתית, שוגר טיל מטרה אשר על פי הודעת משרד הביטחון "ביצע את מסלולו בהצלחה".

עם זאת, בסוכנות הידיעות רויטרס פורסם כי על פי מקורות ביטחוניים, הניסוי כשל. לפי הסוכנות, מפעילי "חץ 3" ביטלו את שיגור טיל היירוט לאחר שלא הצליח "להינעל" על טיל המטרה. "הייתה ספירה לאחור לשיגור, ולאחר מכן שום דבר לא קרה", סיפר אחד המקורות לרויטרס. "לכן התקבלה החלטה שלא לבזבז את הטיל המיירט".

לפני שנה הורה שר הביטחון משה יעלון לעצור את ההשקעה בתשתיות לקליטת מערכת "שרביט קסמים", בשל הקיצוץ בתקציב הביטחון. גורם ביטחוני בכיר אמר כי התעשייה האווירית וחברת "רפאל" משקיעות מכספן בהמשך הפיתוח והייצור של המערכות מתוך הבנה שמשרד הביטחון יחזיר להן את הכסף בעתיד, אך הן אינן משקיעות בתשתיות לקליטת המערכות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully