וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אחרי רעש האדמה: פונדקאיות מנפאל יורשו לבוא ללדת בישראל

הורים ישראלים לעשרות תינוקות שצפויים להיוולד בתקופה הקרובה בהליך פונדקאות, חוששים מהתנאים בבתי החולים בנפאל בעקבות רעש האדמה. משרדי הפנים והמשפטים החליטו לאשר בקשה של 25 זוגות להביאן ארצה

צילום: רויטרס

(הורי הפונדקאות: "לא נשרוד פה עוד לילה")

אחרי רעידת האדמה הקשה שהכתה את נפאל, במהלך היום (ראשון) צפויות לצאת שתי טיסות על מנת להשיב ארצה 25 תינוקות בני יומם והוריהם שעברו תהליך פונדקאות בנפאל, ועם הגעתם יוסדר מעמדם. זאת בעוד קבוצה של עשרות הורים לעתיד שהפונדקאיות שלהם שוהות בקטמנדו וצפויות ללדת בזמן הקרוב, עדיין מביטים בדאגה גדולה במתרחש. התנאים בבתי החולים בבירה כרגע אינם ראויים לכך, והם אף צפויים להחמיר. עם זאת, 25 זוגות ופונדקאיות הצפויות ללדת בקרוב יכולים לנשום לרווחה, לאחר שבישראל החליטו לאשר את בקשתם להביא את הנשים ללדת בארץ.

אמש הגישו הזוגות בקשה דחופה למשרד הפנים, באמצעות חברות הפונדקאות, בבקשה לאפשר לפונדקאיות להגיע ללדת בישראל. שר הפנים גלעד ארדן ביקש לאשר את הפנייה בשל הנסיבות ההומניטריות, אך גורמים במשרד המשפטים הודיעו כי אין בסמכותו של שר הפנים לאשר את הבקשות, שכן יש לבחון היבטים שונים של אישור הבקשה, ובהן סוגיות של סחר בבני אדם. היום, בתום דיונים, הוחלט לתמוך בעמדת השר ארדן ולאשר את כניסת הנשים לישראל.

ברשות האוכלוסין וההגירה ינסחו בהקדם קריטריונים ברורים שיבטיחו את בריאותן של הנשים ואת רצונן להגיע ללדת בישראל, וכן יבטיחו הימנעות ממה שעלול להיתפס כסחר בבני אדם. כמו כן, יעמדו ברשות בקשר עם החברות ועם ההורים המיועדים ויערכו רשימות מסודרות של הלידות הצפויות כדי להבטיח הליך מסודר ותקין לכל הצדדים.

עוד על רעש האדמה בנפאל:
הישראלים מתרכזים בבית חב"ד ובשגרירות: "סכנה מרעידות משנה"
עדויות מהזוועה בנפאל: "ניפצנו קירות במשך שעתיים כדי לחלץ גופות"
25 משפחות לכודות בנפאל: "ברחנו עם הילדים, אך המדינה לא עוזרת"

נזקי רעש האדמה – בקטפור, קטמנדו – נפאל, 26 באפריל 2015. AP
ההרס בעקבות רעש האדמה בנפאל, היום/AP

"אנחנו עושים הכול כדי למצוא פתרון, שיהיה קודם כל הומניטרי, עבור הנשים שנמצאות בהריון ועושות לנו טובה גדולה, ובודקים אפשרות להביא אותן ארצה ללידה", סיפר יואב, שבימים אלה נמצא בהליך פונדקאות עם תאומים בנפאל. יואב ובן זוגו מנסים להביא ילד לעולם זה שבע שנים, וכעת והפונדקאית שלהם בחודש השמיני להריונה. "ברגע ששמעתי על רעש האדמה מיד התחלתי להפוך עולמות על מנת לראות שהפונדקאית שלנו בסדר", אמר. "אחרי כמה טלפונים ראינו שהיא בסדר ואפילו שלחו לי תמונה שלה. היא הייתה מאושפזת בבית החולים במהלך האירוע, ופינו את כולם לחצר. כעת, עד שלא יתחזקו סדקים במקום, לא ניתן יהיה לחזור לשם".

"אין מים, אין אוכל ואין בית חולים שיקלוט פונדקאיות"

"לא מבקשים הרבה מהמדינה. מבקשים שיהיו בני אדם הומאניים"

יואב הבין שהמצב בקטמנדו קשה מאוד ויודע שבמקרה שלו הזמן דוחק. "מתיאורים של ההורים שם כרגע עולה שאין מים, אין אוכל, אין בית חולים שיקלוט פונדקאיות ללידה. מה תעשה הפונדקאית שלנו אם יתחילו לה צירים? אין מקום שיקלוט אותה, ומדובר בהיריון בסיכון שכן מדובר בתאומים. לכן אנחנו פונים למדינה", הוא הסביר. "אנחנו לא מבקשים הרבה מהמדינה. אני לא בא ומבקש תרומות או עזרה מאיש, אלא מבקש שיהיו בני אדם הומאניים ויאפשרו לפונדקאיות להגיע לישראל ללדת, לוודא שהכול בסדר ולחזור למשפחותיהן".

ישראלים ישנים בבית חב"ד בנפאל לאחר רעידת האדמה בקטמנדו, אפריל 2015. בית חב"ד,
ישראלים ישנים בבית חב"ד בקטמנדו/בית חב"ד

נפאל הפכה בשנה האחרונה ליעד מבוקש לפונדקאות של יחידים וזוגות חד-מיניים, במדינה נולדו יותר מ-60 תינוקות להורים ישראלים, ועשרות צפויים להיוולד שם בחודשיים הקרובים. בית החולים שבו ילדו הפונדקאיות קרס בחלקו ,מה שמעלה שאלה גדולה באשר להשלמת ההליך.

ב-2013 הודיעה הודו, שהייתה יעד מרכזי להליכי פונדקאות, על שינוי חוק הכניסה למדינה לביצוע ההליך. על פי השינוי, נדרשת לשם כך ויזה רפואית, וזו תוענק רק לזוגות הטרוסקסואליים נשואים. בחיפוש אחר יעד חלופי בעלות דומה וברמה רפואית נאותה, נחתו עשרות זוגות ישראלים חד-מיניים בתאילנד. אלא שזמן קצר אחרי לידת התינוקות הראשונים התברר כי הרשויות התאילנדיות לא רואות את הדבר בעין יפה, וכי החקיקה הקיימת במדינה מקשה על הרשויות הישראליות להנפיק דרכונים לתינוקות, שהם על פי החוק המקומי אזרחים תאילנדים. בעקבות מצב דברים זה הודיע משרד החוץ הישראלי על הגבלת הסיוע להורים שיבצעו את ההליך במדינה עד סוף נובמבר אשתקד.

בעקבות זאת נבחרה נפאל כפתרון חלופי. אלא שעל מנת לפעול על פי חוקי המדינה, האוסרת על נפאליות לשמש פונדקאיות, ההליך נפרס על שתי מדינות: ההליך מתחיל בהפריה שמתבצעת בהודו עם פונדקאית הודית, ושם הפונדקאיות נשארות עד לשליש השלישי. בשלב זה טסה הפונדקאית לקטמנדו, נפאל, ושם היא שוהה עד הלידה. לאחר מכן נרשמים בני הזוג הישראלי כהורי התינוק, ועל פי ההליך השגרתי מבקשים הנפקת דרכון ישראלי כדי לשוב ארצה. בפברואר 2014 נולדו במדינה התינוקות הראשונים לזוגות ישראלים.

"בעוד חודש המצב יחמיר בשל התפרצות מחלות"

בחברות שדרכן ניתן לבצע את ההליך בנפאל עסוקים מאתמול בבוקר בניסיון לסייע להורים ולילדיהם לחזור לישראל בסיוע משרד החוץ. בחברות מוטרדים גם מהריונות שצפויים להסתיים בקרוב. "יש לנו עשרות תינוקות שצפויים להיוולד בחודש-חודשיים הקרובים, ואני כרגע חושש מאוד שלא תהיה בקטמנדו התשתית הרפואי הנדרשת, בוודאי לא אם יהיה צורך בטיפול מיוחד", הסביר דורון ממט, מנהל חברת "תמוז פונדקאות בינלאומית", שכרגע 16 תינוקות שלה שוהים בנפאל. "העברנו למשרד החוץ רשימה של הלידות הצפויות על מנת שיבחנו אפשרות לאשר לפונדקאיות להגיע לארץ וללדת כאן".

מנהלת חברת "לוטוס פונדקאות", עו"ד דנה מגדסי הסבירה כי כרגע הדאגה העיקרית שלה היא לתשעת התינוקות שנולדו בעזרת החברה וממתינים עם הוריהם לאפשרות לצאת משם. "אני מקווה שהלילה יעבור בשלום", אמרה עו"ד מגדסי והביעה חשש גם מהעתיד: "אנחנו מכינים בקשה לרשויות שיאפשרו לפונדקאיות להגיע לארץ בשבוע 30 על מנת ללדת כאן, כי נראה שבעוד חודש המצב בנפאל יהפוך קשה מאוד בשל התפרצות מחלות שיגיעו בהמשך להרס התשתיות על ידי רעידת האדמה".

(עדכון ראשון: 11:47)

לפניות לכתבת: danawp@walla.co.il

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully