נתניהו בטקס פרסי ישראל: "לשקף את מגוון הזרמים בחברה"

לאחר שכינה את חברי ועדת הפרס "קיצוניים" והגדיר אותם כ"קליקה סגורה ואנטי ציונית", הודה הערב ראש הממשלה בנימין נתניהו לחברי ועדות הפרס וברך את הזוכים. "בחירת הזוכים חייבת להיות מקצועית ומדויקת - וכך נעשה"

"ההישג שלכם הוא קודם כל הישג אישי, אבל הוא עומד בזיקה ישירה לכלל". נתניהו, הערב (צילום: פול צלמים, גיל יוחנן)

ראש הממשלה בנימין נתניהו נשא היום (חמישי) דברים במהלך טקס הענקת פרס ישראל שהתקיים בבנייני האומה שבירושלים. "אני מבקש להודות לחברי ועדות הפרס ששקדו על מלאכת בחירת הזוכים. הדגשתי לא אחת שהוועדות צריכות לשקף נאמנה את מגוון הזרמים שקיימים בבחירה הישראלית, ובחירת הזוכים חייבת להיות מקצועית ומדויקת - וכך נעשה", אמר.

לדבריו, "מלבד ההישגים במחקר וביצירה, נלקחה בחשבון תרומת המועמדים לעם, לחברה ולמדינה. אני גאה בבחירה של מקבלי הפרסים. עיינתי בביוגרפיות שלכם ומכיר את חלקם, וראיתי איזו דרך מרשימה עברתם. ההישג שלכם הוא קודם כל הישג אישי, אבל הוא עומד בזיקה ישירה לכלל. בזכותכם רוחה של ישראל מוסיפה להיות חזקה, אני מברך את כולכם בהמשך יצירה פוריה".

עוד בוואלה!

איך אסי שיכנע את עדי בוזגלו להביא עוד ילדה לעולם?

לכתבה המלאה
יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, נשיא המדינה ראובן ריבלין וראש הממשלה (צילום: פול צלמים, גיל יוחנן)

בחודש פברואר החל גל התפטרויות של שופטי פרס ישראל שטענו ל"פוליטיזציה ושיקולים זרים" מצד ראש הממשלה. בצעד מאוד יוצא דופן, ארבעה מתוך חמשת חברי ועדת השופטים לפרס ישראל בתחום חקר הספרות התפטרו מתפקידם. ההודעה על התפטרות חברי הוועדה יצאה לאחר שהפרופסורים אבנר הולצמן ואריאל הירשפלד נפסלו בצעד חריג על ידי לשכת ראש הממשלה מלשמש כשופטים בפרס ישראל לספרות, לאחר שכבר החלו בעבודתם. בהמשך התפטרו חברי ועדות נוספות.

ראש הממשלה התייחס להתפטרויות, שזכו לסיקור נרחב בתקשורת, בפוסט שפרסם בעמוד הפייסבוק שלו, שבו כינה את חברי ועדת הפרס "קיצוניים" והגדיר אותם כ"קליקה סגורה ואנטי ציונית". הפוסט של נתניהו זכה ליותר מ-2,600 אוהדים ועורר דיון סוער ברשתות החברתיות. חלקם צידדו בדעותיו וחלקם האשימו אותו ברדיפת השמאל ובהתערבות לא מידתית.

בשל פרישתם של השופטים בעקבות התערבותו של ראש הממשלה ובשל העובדה שאין גם שר חינוך מכהן שימנה ועדה חדשה, הודיעו נציגי המדינה בדיון שנערך בבג"ץ, כי פרס ישראל בחקר הספרות לא יחולק השנה. יתר הפרסים חולקו כסדרם.

(צילום: פול צלמים, גיל יוחנן)

בתוך כך, בשל מזג האוויר הסגרירי, תנועת מטיילים דלילה נרשמה היום ביחס לימי עצמאות קודמים - כך נמסר מהקרן הקיימת לישראל. מרשות שמורות הטבע והגנים נמסר כי אולם על אף מזג האוויר הגשום, כ-90 אלף מטיילים פקדו היום את הגנים הלאומיים ושמורות הטבע ברחבי הארץ. האתרים המטוילים ביותר הם הגן הלאומי אשקלון, פארק אשכול, שמורת טבע עיינות צוקים וגן לאומי מצדה.

בין אלו שיצאו ליערות קק"ל, פקדו מאות משפחות את יערות המרכז - בן שמן, קנדה, אשתאול, חורשים ואילנות. מנגד, עשרות משפחות בלבד פקדו את יערות ירושלים - עמינדב ויד קנדי. פארק רמות מנשה ונחל השופט, אותם פוקדים בחגים עשרות אלפי בני אדם, נותרו כמעט ריקים. באזור הצפון נרשמה תפוסה מעטה יחסית בעיקר ביער בית קשת, יער לביא, יער שוויץ וחוף הכרמל.

פסטיבל יום העצמאות ביער יתיר (צילום: אורנית גינת, קק"ל)

ביער יתיר שבדרום הר חברון, כ-2,000 בני אדם השתתפו בפסטיבל העצמאות של קק"ל והמועצה האזורית חבל יתיר. ובדרום: כ-8,000 מטיילים הגיעו ליערות מלאכים, להב, יד מרדכי וגבעה 69.

משרד התרבות והספורט והמועצה לשימור אתרי מורשת בישראל מבקשים מהציבור שלא להגיע ללא תאום מראש לאתרי המורשת: מחנה המעפילים בעתלית, מכון איילון ברחובות, מרכז מורשת מנחם בגין ומוזיאון בנק ישראל בירושלים. זאת מכיוון שהאתרים מלאים במבקרים עד אפס מקום.

עוד בוואלה NEWS:
"מחזה בלתי-נתפס": בחרמון ירד שלג ביום העצמאות
סקר עצמאות: הישראלים מרוצים מהחיים - ומתביישים בפוליטיקאים
עכשיו יונתן מרגיש בבית: הפריזאי שהבין שישראל זה המקום הבטוח

(צילום: לשכת העיתונות הממשלתית)

כמו כן, נשיא המדינה ראובן ריבלין חילק הבוקר את פרס מצטייני הנשיא ל-120 קצינים וחיילים בטקס חגיגי במשכנו בירושלים במסגרת אירועי יום העצמאות ה-67 של מדינת ישראל.

"הייתי בן תשע כשהדגל הונף לראשונה לראש התורן", סיפר ריבלין לנוכחים. "המראה הזה נחרת בזכרוני, ומאז כל פעם שאני רואה את הדגל עיניי מתמלאות דמעות. נולדתי לדור שבו הנפת הדגל לא הייתה דגל מובן מאליו ומעולם לא תהיה. היום מדינת ישראל חוגגת 67 שנים וליבנו נמלא גאווה.

"אתם, הצעירים והצעירות שהגיעו לכאן הם פנינו הנהדרות והיקרות. אתם ההוכחה לכך אתם העדות לכך שההצטיינות של צה"ל אינה בכוחו כי אם ברוחו. האות שניתן לכם הוא אות של גבורה, של תעוזה, אבל הוא מעל לכל אות של הנהגה ורעות מתוך ענווה. הרוח המפעמת בכם הכרחית לקיומו אבל הכרחית גם לחברה. חברה שמתהווה כל העת ובונה את עתידה".

מטוסי ארקיע במטס, היום (צילום: מערכת וואלה! NEWS, סיון פרג')

"אני ניצב כאן היום ולצדי מצטייני נשיא המדינה ליום העצמאות ה-67. 120 מפקדים וחיילים, סיפורים אישיים שמרכיבים את סיפורו של צה"ל, את סיפור עם ישראל", אמר באירוע הרמטכ"ל, רב-אלוף גדי איזנקוט. "לכל אחד מהם סיפור ייחודי על התמדה, על אמונה בצדקת הדרך ועל ערך הנתינה. נבחרתם לעמוד כאן היום בזכות מקצועיות ומסירות, יוזמה וקידום רעיונות. בזכות הדוגמה האישית שהצבתם בעורף ובחזית. נבחרתם לשמש דוגמה לדבקות, כפי שהפגנתם ב'צוק איתן' ובפעולות המבצעיות לאורך השנה.

"בשנה שעברה עמד כאן סמל אורון שאול, שנהרג במבצע 'צוק איתן' ומקום קבורתו לא נודע. צה"ל יעשה כל מאמץ להביאו לקבורה. נמשיך לעמוד איתנים על המשמר. אויבנו שינסו לאתגר אותנו ייתקלו בצבא מוכן ודרוך, בלוחמים מלאי רוח קרב ובתחושת שליחות גדולה ובחיילים מסורים, שדוגמה מהם ניתן לראות כאן היום".

בהמשך התקיים בתאטרון ירושלים חידון התנ"ך העולמי לנוער, במעמד ראש הממשלה בנימין נתניהו, יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, יו"ר הסוכנות היהודית נתן שרנסקי, ראש העיר ירושלים ניר ברקת ומנכ"לית משרד החינוך מיכל כהן.

חידון התנ"ך העולמי לנוער, היום (צילום: נועם מושקוביץ)

בתום החידון הוכתר אייל מטס, בן 15 מרחובות, כחתן התנ"ך לשנת תשע"ו. במקום השני זכה ישראל אלגרבלי, בן 17 מירושלים ובמקום השלישי זכה ארד קוצר מאשדוד. במקום הרביעי זכה ראיין רפאל ריפסמן מקנדה.

חתן חידון התנ"ך העולמי לנוער, אייל מטס מרחובות (צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

כמו כן, כבכל שנה, צה"ל קיים היום מטס מיוחד של חיל האוויר בשמי הארץ. המטס החל ב-9:40 והסתיים ב-14:30, והשתתפו בו מטוסי תובלה מסוג "צופית", "קרנף", "שמשון", "עיטם", "שביט" ו"ראם", מטוסי קרב מסוג "סופה" (F16i), "ברק" (F16), "בז" (F15) ו"עיט" (סקייהוק) ומסוקים מסוג "יסעור".

מפת מטס חיל האוויר

בערב ישתתף הנשיא ריבלין בטקס הענקת פרסי ישראל לשנת תשע"ה שיערך אף הוא בעיר וינעל את אירועי היום. פרט לריבלין, ישתתפו בטקס גם ראש הממשלה בנימין נתניהו, יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, נשיאת בית המשפט העליון השופטת מרים נאור וראש עיריית ירושלים ניר ברקת. הטקס יועבר בשידור ישיר בערוץ 1.

(צילום: לשכת העיתונות הממשלתית)

לכבוד יום העצמאות נפתחו הבסיסים הנבחרים של חיל-האוויר, זרוע הים, זרוע היבשה והפיקודים השונים בפני הקהל הרחב. הבסיסים הם מחנה "חורון" שנמצא בחטיבה המרחבית "שומרון" ומחנה "נתן" הנמצא בבאר-שבע. בנוסף, נפתחו לקהל הרחב מצודת "יואב" שליד אשקלון, "יד לשריון" בלטרון ומוזיאון חיל-האוויר בחצרים. בפלגת הביטחון השוטף בבסיס זרוע הים באילת התקיים משט הצדעה. בנוסף לבסיסים, ייפתחו ביום זה גם חניוני צה"ל בפיקוד הצפון, הדרום ובחטיבות המרחביות של פיקוד המרכז.

(עדכון ראשון: 10:26)

(צילום: לשכת העיתונות הממשלתית)
שם ביער צרעה (צילום: צילום: איתמר דרור, יערן קקל)
גן סאקר, היום (צילום: נועם מושקוביץ)
(צילום: נועם מושקוביץ)
(צילום: נועם מושקוביץ)
(צילום: נועם מושקוביץ)
ראש הממשלה נתניהו עם חתן חידון התנך, אייל מטס (צילום: נועם מושקוביץ)
הטיילת בתל אביב (צילום: ראובן קסטרו)
הטיילת בתל אביב (צילום: ראובן קסטרו)
חגיגות העצמאות בחיפה, אתמול (צילום: צבי רוגר/ עיריית חיפה)
(צילום: צבי רוגר/ עיריית חיפה)
חידון התנ"ך, היום (צילום: נועם מושקוביץ)
(צילום: צבי רוגר/ עיריית חיפה)
(צילום: נועם מושקוביץ)
(צילום: צבי רוגר/ עיריית חיפה)
(צילום: נועם מושקוביץ)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully