ארה"ב: מאסר עולם למאבטח בגין טבח באזרחים בבגדאד ב-2007

המאבטח האמריקני, שהועסק בחברה הפרטית "בלאקווטר", הורשע ברצח, ושלושה מאבטחים נוספים נשלחו ל-30 שנות מאסר בגין הריגה. השופט שיבח את משרד המשפטים על "חשיפת האמת", ועד ראייה סיפר: "היה להם כוח כמו לסדאם חוסיין"

סוכנויות הידיעות
זירת הטבח בכיכר ניסור, 2007 (צילום: AP)

בית המשפט הפדרלי בארצות הברית גזר אמש (שני) עונש מאסר עולם על ניקולס סלאטן, מאבטח של חברת האבטחה הפרטית "בלאקווטר", ועונש של 30 שנות מאסר על שלושה מאבטחים נוספים, בגין טבח ב-14 עיראקים בלתי-חמושים בבגדאד בשנת 2007. באירוע שסימן עבור רבים נקודת שפל במסגרת הנוכחות האמריקנית בעיראק, ארבעת המאבטחים פתחו בירי תת-מקלע והשליכו רימונים לעבר אזרחים עיראקיים, כולל נשים וילדים, בכיכר ניסור שבבירה העיראקית, שעה שניסו לפנות את האזור לטובת מעבר שיירה של דיפלומטים אמריקנים. 17 בני אדם נוספים נפצעו באירוע.

"בלאקווטר", שנודעה בעבר כחברת האבטחה הפרטית המבוססת ביותר ושירתה פעמים רבות את הממשל האמריקני, הפכה בעקבות האירוע לסמל לשימוש מופרז בכוח נגד אזרחים. מאז 2007, החברה החליפה בעלות כמה פעמים, וכעת היא רשומה תחת השם "אקדמי". ההחלטה הפיגה מעט מן המתח שביחסים בין עיראק לארצות הברית. משרד המשפטים הבהיר כי התיק "הראה לעולם שמערכת המשפט האמריקנית עובדת", גם כשהנאשמים אמריקנים והקורבנות עיראקים.

עוד בוואלה חדשות:
הסרת האמברגו מעוררת הדים: "איראן מתנערת מההסכם - וזוכה בהקלות"
יום דמים במצרים: 13 הרוגים ועשרות פצועים בשני פיגועים בסיני
פקיסטן: מתכנן הפיגועים במומבאי ב-2008 שוחרר מהכלא

טיפול ללא כאב

הטכנלוגיה בנעליים שתציל אתכם מכאבי הגב והברכיים

לכתבה המלאה
ארבעת המאבטחים של חברת "בלאקווטר" (צילום: AP)

על פי הדיווח בעיתון האמריקני "ניו יורק טיימס", סלאטן היה בעברו צלף בצבא האמריקני. הוא הורשע ברצח, לאחר שנקבע כי הוא זה שפתח בירי. שלושת המאבטחים הנוספים, דאסטין הרד, אוון ליברטי ופול סלו, הורשעו בהריגה, ניסיון הריגה ושימוש בתת-מקלע במהלך פשע אלים, עבירה שנקבע לה בחוק האמריקני עונש מינימלי של 30 שנות מאסר.

ארבעת המורשעים הם בשנות ה-30 לחייהם, ובבית המשפט שבוושינגטון הם דיברו לראשונה מאז אותו אירוע חמור. "אני מצטער מאוד על אובדן החיים, אבל אני יכול לומר לבית המשפט בכנות מלאה כי אני לא מאמין שעשיתי משהו לא בסדר", אמר הרד במעמד מתן גזר הדין. סלאטן פנה לשופט, והוסיף: "גזר הדין אינו נכון. אתה יודע שאני חף מפשע".

"גזר הדין אינו נכון". חברים ובני משפחה של המורשעים בבית המשפט, אתמול (צילום: AP)

השופט, רויס למברט, הבהיר כי הוא מסכים עם החלטת חבר המושבעים, שהרשיע את הארבעה בחודש אוקטובר האחרון, והוסיף שבחים למשרד המשפטים האמריקני, שחשף את "האמת לגבי מה שקרה בכיכר ניסור". למרות שהבהיר כי הירי חסר ההבחנה הוא מגונה, למברט ציין בהחלטתו כי המורשעים הם "בני אדם טובים, ששירתו את מדינתם".

במהלך המשפט, העידו אזרחים עיראקים שנכחו בכיכר ניסור באותו היום, כמו גם מאבטח נוסף שהודה בהריגה מכוונת והסכים להעיד נגד שותפיו. מוחמד חאפז עבד אל-רזאק כינאני, שבנו עלי בן התשע נהרג בטבח, סיפר כי "ל'בלאקווטר' היה כוח כמו לסדאם חוסיין. הכוח מגיע מארצות הברית". המורשעים טענו כי חמושים ארבו להם, והבהירו כי מטרתם לא הייתה להרוג אזרחים.

תצלומים של זירת האירוע שהוצגו כראיות במהלך המשפט (צילום: AP)
תצלומים של זירת האירוע שהוצגו כראיות במהלך המשפט (צילום: AP)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully