פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   יריות, פיצוצים ומשא ומתן: ההקלטות מהפיגוע במלון סבוי נחשפות

   אזרח שנקלע לזירת הפיגוע בתל אביב ב-1975 הקליט את הזירה במשך שעות. בהקלטות ניתן לשמוע את המשא ומתן בין אחד ממפקדי סיירת מטכ"ל למחבלים - שהוחלף לפתע בקולות ירי עם חדירת הלוחמים למקום

   יריות, פיצוצים ומשא ומתן: ההקלטות מהפיגוע במלון סבוי נחשפות
   עריכה: טל רזניק צילום תמונה: דובר צה"ל

   40 שנה לאחר הפיגוע במלון סבוי בתל אביב, הפיץ היום (חמישי) דובר צה"ל הקלטות מזירת הפיגוע. בקטעי השמע, שהוקלטו על ידי אזרח שנקלע למקום, ד"ר רוברט וגנר, בזמן אמת, נשמעים חילופי דברים בין הנושא ונותן עם המחבלים ואחת החטופות. בהמשך, אף נשמעים חילופי האש ופיצוץ מטען החבלה שהופעל בחדר שבו רוכזו בני הערובה.

   עוד בנושא צבא וביטחון:
   החייל שנפצע בפיגוע: "הוא שלף סכין מהכיס, ריתקתי אותו בשניות"
   הותר לפרסום: חייל צה"ל מעורב בפרשת הריגול למען סוריה
   אנשי הדממה: רכזי השב"כ שפועלים נגד בכירי המבוקשים

   הפיגוע התרחש בלילה שבין ה-5 וה-6 במרץ 1975. שתי חוליות מחבלים הגיעו לאזור חופי תל אביב על גבי שתי סירות גומי. שוטרים שהיו בסיור שגרתי הבחינו בהם ופתחו לעברם באש. אחת הסירות, שהייתה עמוסה באמצעי לחימה, התפוצצה. המחבלים ירדו אל החוף והחלו חוצים את רחוב הרברט סמואל תוך כדי ירי מנשק קל והשלכת רימוני יד.

   משלא הצליחו לפרוץ לבית הקולנוע "סינמה 1", הם אספו עמם בני ערובה ופרצו למלון סבוי. הם התמקמו בקומה השלישית והאחרונה של בית המלון ואיימו להרוג את בני הערובה אם ישראל לא תשחרר 20 מחבלים. לאחר שעות של משא ומתן, כוח של סיירת מטכ"ל פרץ למקום, חילץ חמישה מבני הערובה והרג שמונה מחבלים. מחבל אחד נתפס ואילו שמונה בני ערובה נהרגו. כמו כן, נהרגו שניים מלוחמי הסיירת.

   האירוע ב"מלון סבוי", ההכנות והפעילות באירוע. (דובר צה"ל)
   מלון סבוי לאחר הפיגוע (צילום: דובר צה"ל)

   בחלק הראשון של ההקלטה, נשמעים חילופי הדברים בין רובי פלד, אחד ממפקדי סיירת מטכ"ל שהיה אחראי למשא ומתן עם המחבלים, לכוכבה לוי, אחת מבני הערובה שידעה ערבית ותיווכה בין המחבלים לפלד. "המחבלים מציעים שהשגריר (כנראה הצרפתי - א"ב) יגיע באמצעות אופנועים עם סירנות ומתורגמן", אומרת לוי. "הם אומרים שהשגריר והמתורגמן יעלו אליהם ולא יאונה להם כל רע".

   האירוע ב"מלון סבוי", ההכנות והפעילות באירוע. (דובר צה"ל)
   ההכנות לקראת פריצת הלוחמים לבית המלון (צילום: דובר צה"ל)

   "הם (המחבלים - א"ב) אומרים שהם רוצים לחיות אתנו בשלום ושרק יתנו להם לצאת והכול יהיה בסדר", מוסיפה בהמשך לוי. בתגובה, פלד אומר לה ש"אין כוונה לשחק משחקים" ושואל לשלום הפצועים. "המחבלים אומרים שידווחו הכול לשגריר (הצרפתי - א"ב) כאשר יגיע".

   בשלב מסוים, אומר פלד למחבלים, באמצעות לוי, שהוא יעבור לדבר בערבית ישירות עם המחבל שנמצא לידה בתירוץ שלוי עלולה לטעות בתרגום. לוי מאשרת שהמחבלים מקבלים את ההצעה ופלד עובר לערבית ומגביר את קצב הדיבור.

   כמה דקות אחר כך, נשמע ירי שנמשך כעשר שניות. חולפות דקות נוספות והמחבלים מפעילים את מטען החבלה בחדר של בני הערובה. ברקע נשמעת אש מאמצעי לחימה שונים – ככל הנראה גם של המחבלים וגם של הלוחמים שפרצו למקום.

   האירוע ב"מלון סבוי", ההכנות והפעילות באירוע. (דובר צה"ל)
   ההכנות לקראת כניסת הכוחות (צילום: דובר צה"ל)

   חשיפת ההקלטות התאפשרה בעקבות פנייתו של ד"ר וגנר לצה"ל ב-2010. נציגי סיירת מטכ"ל נפגשו עמו בביתו שבספרד והוא הציג בפניהם את ציוד ההקלטה וסיפר כי הזדמנו לאזור הקרב ממש בראשית האירוע. זאת, לאחר ששמע ברשת הקשר של המשטרה דיווח על מחבלים וירי באזור. הוא סיפר גם שברשותו שעות של הקלטה. חלק קטן הומר לפורמט דיגיטלי – והוא הקטע המצורף פה.

   לפניות לכתב אמיר בוחבוט: amirbohbot@walla.com

   איתמר בן דוד ז"ל שנהרג בפיגוע ב"מלון סבוי" (דובר צה"ל)
   לוחם סיירת מטכ"ל, איתמר בן דוד, שנהרג בפיגוע (צילום: דובר צה"ל)
   האירוע ב"מלון סבוי", ההכנות והפעילות באירוע. (דובר צה"ל)
   הלוחמים בכניסה לבית המלון (צילום: דובר צה"ל)
   האירוע ב"מלון סבוי", ההכנות והפעילות באירוע. (דובר צה"ל)
   (צילום: דובר צה"ל)