מלחמת האזרחים בסוריה

סוריה: תושבי אידליב נמלטים מהעיר לאחר השתלטות המורדים

בהישג נדיר, כוחות מיליציה של המורדים האיסלאמיסטים השתלטו על הבירה המחוזית. תושבים רבים חוששים מתקיפה מצד כוחות הממשל המובסים, ונמלטו לעיירות סמוכות. המורדים טוענים: לא נחיל את חוקי השריעה באידליב

סוכנויות הידיעות
30/03/2015
צילום: רויטרס, עריכה: טל רזניק

(צפו: שחרור האסירים מבית הכלא באידליב לאחר כיבוש העיר)

טוב לדעת (מקודם)

הסוד לשיפור חיי המין שלכם – כעת במבצע מיוחד

מוגש מטעם "גברא"

תושבי אידליב שבצפון-מערב סוריה החלו אתמול (ראשון) להימלט בהמוניהם מהעיר, לאחר שמיליציות המורדים האיסלאמיסטים, בהובלת ארגון ג'בהת א-נוסרה, השתלטו עליה ביום שבת. פעילי זכויות אדם באזור מסרו כי תושבים רבים נמלטו מהעיר לעיירות ולכפרים סמוכים, מחשש לתקיפה מצד כוחות הממשל, בניסיון להשיב את השליטה עליה.

אידליב, שמניין תושביה מוערך בכ-165 אלף בני אדם, היא הבירה המחוזית השנייה שנכבשת על ידי כוחות המורדים בסוריה. עד כה, העיר א-רקה הייתה הבירה היחידה שנכבשה על ידי הארגונים האיסלאמיסטיים, והפכה לעיר הבירה הבלתי-רשמית של ארגון "המדינה האיסלאמית" (דאעש) במדינה. כוחות המורדים דיווחו כי הם השתלטו על האזור שסביב לאידליב כבר בשנת 2012, אולם כוחותיו של הנשיא בשאר אסד הצליחו לשמור על כוחם בעיר עצמה עד לסוף השבוע האחרון, כאמור.

עוד בוואלה חדשות:
צפו: המורדים השתלטו על מעוז אסד - וניפצו את פסל אביו
תיעוד: דאעש עורף את ראשיהם של "כופרים" בסוריה
סוריה טוענת שהפילה מל"ט טורקי: "שוגר למשימת ריגול"

"נבטיח כי כל השירותים החיוניים ממשיכים". אידליב, אתמול(צילום: רויטרס)

מועייד זורייק, פעיל זכויות אדם במחוז אידליב מסר כי למרות שההפצצות של כוחות הממשל נמשכות, המצב בעיר רגוע, באופן יחסי. ראמי עבד א-רחמן, מנכ"ל ארגון זכויות אדם סורי הפועל בבריטניה, אישר כי תושבים רבים נמלטו לאזורים הסמוכים.

עוד דווח כי זמן קצר לפני השתלטות המורדים, אנשי כוחות הביטחון של הממשל הסורי הרגו לפחות 12 אסירים בבית כלא במרכז העיר. עם זאת, מיד לאחר כיבוש העיר על ידי מיליציות המורדים, שוחררו 53 אסירים, כולל שתי נשים, שהוחזקו באותו המתקן.

בתוך כך, גורם צבאי סורי האשים היום את טורקיה בסיוע למורדים האיסלאמיסטים בכיבוש אידליב, המרוחקת רק כ-30 קילומטרים מהגבול הטורקי. לדבריו, המורדים משתמשים בציוד תקשורתי מתקדם שהועבר להם מטורקיה. הנשיא אסד האשים בעבר את טורקיה ואת ירדן בתמיכה במורדים, ואף טען כי הן "מובילות מבצעים ומתכננות אותם".

חורי קליע בתמונתו של הנשיא אסד, אידליב, אתמול(צילום: רויטרס)

בצל הטענות כי המורדים האיסלאמיסטים מעוניינים להחיל את חוקי השריעה בעיר, אחד מהארגונים החברים בקואליציה של ג'בהת א-נוסרה, אחראר א-שאם, פרסם הצהרה רשמית, שבה נטען כי לא זו כוונתם. ההודעה קראה לתושבי העיר לסייע ללוחמים בניהול העיר. "כל הארגונים הסכימו להגן על העיר ולהבטיח כי כל השירותים החיוניים ממשיכים", נמסר. עם זאת, למרות שיתוף הפעולה המלא בשדה הקרב, לא ברור אם א-נוסרה יאפשר לארגונים האחרים להשתתף בעיצוב דמותה של אידליב שלאחר הכיבוש.

ארגון ג'בהת א-נוסרה מזוהה עם אל-קאעדה. למרות חילוקי דעות קשים עם דאעש, שני הארגונים הסכימו לשתף פעולה בלחימה בסוריה.

מיליציות איסלאמיסטיות השתלטו על העיר אידליב, סוריה, מרץ 2015(צילום: רויטרס)
מיליציות איסלאמיסטיות השתלטו על העיר אידליב, סוריה, מרץ 2015(צילום: רויטרס)
מיליציות איסלאמיסטיות השתלטו על העיר אידליב, סוריה, מרץ 2015(צילום: רויטרס)
מיליציות איסלאמיסטיות השתלטו על העיר אידליב, סוריה, מרץ 2015(צילום: רויטרס)
מיליציות איסלאמיסטיות השתלטו על העיר אידליב, סוריה, מרץ 2015(צילום: רויטרס)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully