ההקפאה השקטה נמשכת: בוטל דיון בהרחבת שכונה בירושלים

כ-800 יחידות דיור היו אמורות לקום בפרויקט בהר חומה, שמעבר לקו הירוק בירושלים. אלא שהדיון בעניין בוטל במפתיע, ולדברי גורם שמעורה בפרטים, הסיבה היא מדינית. "ההקפאה, שעליה אחראית לשכת ראש הממשלה, היא בכל יהודה ושומרון"

יאיר אלטמן
25/03/2015
ההתנחלות הר חומה. AP
בנייה בהר חומה(צילום: AP)

ההקפאה השקטה נמשכת בפועל: הדיון בהרחבת שכונת הר חומה שמעבר לקו הירוק בירושלים, שאמור היה להתקיים השבוע בוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה, בוטל. ההערכה היא שהביטול מקורו בסיבות מדיניות.

התכנית הקרויה "הר חומה ה'" נועדה לכלול 800-700 יחידות דיור חדשות. היא אושרה בעבר בהליכים מנהליים והייתה אמורה לעבור אישורים נוספים היום (רביעי) בוועדה המקומית, ובשבוע הבא בוועדה המחוזית. "לא מדובר במשהו חדש", הסביר גורם בכיר המעורה בפרטים, "ישנה הקפאה מוחלטת של כל הבנייה מעבר לקו הירוק בירושלים וביהודה ושומרון". לדבריו, משרד ראש הממשלה, שאחראי בפועל על ההקפאה, הצליח להסתיר זאת מעיני הציבור, ובמקביל, גורמי ימין חששו לתקוף אותו בנושא זה במהלך תקופת הבחירות.

עוד ידיעות בוואלה חדשות
אחותו של אייל שנהרג באלפים: "כל כך חיכה לחגוג איתנו את הסדר"
טילים במגדלים בתל אביב: העורף מוכן לרגע האמת מול חיזבאללה?
יש סיכום עקרוני: תיק הבריאות וועדת הכספים - ליהדות התורה

עוד בוואלה!

צפו: איך להפוך את ארוחת הערב עם הילדים לפעילות חוויתית?

בשיתוף חברת גליל
ככל הנראה מדובר בסיבה מדינית שמקורה במשרד ראש הממשלה. חבר נוסף בוועדה מקומית הוסיף: "לא נימקו"

"המצב (ההקפאה, י"א) נמשך כבר בין חמישה לשישה חודשים. למשל, בשכונת רמות (שחלקה הגדול מעבר לקו הירוק) יש אלף יחידות דיור שהוקפאה בנייתן כבר לפני שלושה חודשים, וברמת שלמה (אף היא מעבר לקו הירוק) לא משווקות 900 יחידות דיור, שקיבלו את כל האישורים הנדרשים", הוסיף הגורם. לדבריו, התכנית "הר חומה ה'" הייתה אמורה לעלות לדיון יחד עם תכנית "ערב א-סוואחרה", הכוללת בנייה של אלפי יחידות דיור לערבים במזרח ירושלים. "בסופו של דבר, שוב הורידו תכנית בנייה חשובה ליהודים, אך השאירו תכנית גדולה עוד יותר לערבים".

חבר ועדה מחוזית, שביקש לא להזדהות בשמו, סיפר כי בוועדה פנו למשרד השיכון כדי להבין מדוע בוטל הדיון בתכנית ונענו כי ככל הנראה מדובר בסיבה מדינית שמקורה במשרד ראש הממשלה. חבר נוסף בוועדה מקומית הוסיף: "לנו פשוט הודיעו הבוקר שזה (התכנית) ירד. לא נימקו".

איך ביקור ביידן קשור לזה?

גורם במשרד השיכון הבהיר שאין סיבה מקצועית לעיכוב: "מאז משבר ביידן (פרסום תכנית הבנייה במזרח ירושלים במהלך ביקורו של סגן הנשיא האמריקני ג'ו ביידן ב-2010, שיצר סערה דיפלומטית - י"א) כל תכנית מעבר לקו הירוק בירושלים צריכה לעבור אישור של הדרג המדיני, על כן לא נראה שקיימת סיבה מקצועית שיכולה להסביר את העיכוב הזה".

באופן רשמי, בעירייה מסרבים להתייחס לסיבות להורדת התכנית, והסתפקו בתגובה לקונית. "מכיוון שהתכנית ירדה מסדר היום של הוועדה המחוזית היא הורדה מסדרה היום של הוועדה המקומית".

ממשרד ראש הממשלה נמסר: "תכנית 'חומת שמואל ה'' לא הועברה ללשכת ראש הממשלה. לגבי תכניות אחרות שלא הועלו, השבוע יתקיים דיון בנושא אחרי הקמת הממשלה החדשה".

תגובת משרד הבינוי: "משרדנו מקדם תכניות בנייה בירושלים. אין חסם מקצועי או תכנוני שלא מאפשר את קידום התכנית, ולכן אין סיבה מקצועית ל'הקפאתה'. בעניין הטענות על דחיית הדיון בעקבות הנחיית לשכת ראש הממשלה, יש לפנות ללשכת ראש הממשלה על מנת לקבל הבהרות אם אכן ניתנה הוראה להקפאת התכנית".

לפניות לכתב יאיר אלטמן: talk2yaira@walla.com

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully