נגד שהפסיק הופעה בגלל שירת נשים הועמד לדין משמעתי

ההופעה הופסקה לאחר שחיילים דתיים החלו לעזוב את האולם שבו התקיימה במחאה על שירת נשים. אף שהורשע, הוא נידון להתרעה בלבד. המשנה ליועמ"ש: "נדרשת פעולה אקטיבית שתמנע את הישנות המקרים החמורים האלה"

24/03/2015
הנח"ל החרדי מגדוד "נצח יהודה". למצולמים אין קשר לכתבה(צילום: AP)

יציאה הפגנתית של חיילים דתיים מטקסים במחאה על שירת נשים היא לא מחזה נדיר בצה"ל, אך לא בכל יום המעשה מגובה על ידי הסגל הבכיר. כך אירע לאחרונה, כאשר איש קבע בדרגת רס"ר הורה להפסיק הופעה של להקה צבאית לאחר שחיילים חובשי כיפה החלו לעזוב את האולם במחאה על שירת נשים. בצה"ל החליטו שלא לשתוק והעמידו אותו לדין משמעתי.

האירוע התרחש בתחילת ינואר האחרון בהופעה של להקה צבאית מול מאות חיילים באחת מיחידות השדה של צה"ל. במהלך ההופעה עזבו כ-15 חיילים את האולם במחאה על שירת הנשים, ורגע לפני שירת ההמנון החליט הרס"ר להפסיק את ההופעה. בחודש שעבר הועמד הנגד לדין משמעתי והורשע, אך נידון להתרעה בלבד. גם מפקד החטיבה שבה אירע המקרה העיר בכתב לסגן מפקד הגדוד שבו משרת הרס"ר.

עוד בנושא:
המשפחות השכולות ביקשו - נשים לא ישירו בטקס בנתיבות
חיילות עלו לשיר, חיילים חרדים עזבו את המקום
ביום הזיכרון: חיילי שייטת חרדים יחרימו טקסים בשל שירת נשים

עוד בוואלה!

מצעד הלהיטים: 9 מתכוני חובה לארוחת שבועות טעימה במיוחד

בשיתוף שופרסל
טקס יום הזיכרון בקריית שאול, אפריל 2012. דרור עינב
לא המקרה הראשון של הדרת נשים בצה"ל(צילום: דרור עינב)

בשל קלות העונש, גרר המקרה תגובות וגינויים מחוץ לצבא. "מדובר בהתנהלות פוגענית הסותרת את עקרון השוויון שבו מצוות כלל רשויות הציבור בישראל, ולפיכך מנוגדת לדין", כתבה המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר, במכתב ששלחה לפרקליט הצבאי הראשי, דני עפרוני. "צה"ל הוא צבא העם, עליו מוטלת אחריות ראשונה במעלה להוות מצפן ערכי לחברה ישראלית צודקת ושוויונית יותר. הותרת נשים מחוץ למרחב המשותף האמור והמשמעות הסמלית הקשה הגלומה בהשתקת קולן של נשים, ובמניעת זמרות מלהופיע בפני חיילי צה"ל – כאלו שאינם משתייכים ליחידה חרדית דווקא – מעוררת שאלות קשות על אודות איתנותו של צה"ל כמצפן ישראלי-ערכי", היא הוסיפה.

זילבר לא הסתפקה בגינוי ודרשה לנקוט צעדים שיבטיחו את אי הישנות המקרה. "לאור העובדה שאין זה המקרה הראשון שבו עולות טענות בנוגע להדרת נשים בצה"ל בהקשר זה, נדרשת לטעמנו פעולה אקטיבית על מנת למנוע הישנותם של מקרים חמורים אלה".

בצה"ל טוענים כי מדובר בטעות בשיקול דעת וכי הצעדים שננקטו ימנעו את הישנות המקרה. "מיד עם היוודע המקרה, הנושא תוחקר וטופל משמעתית על ידי המפקדים. הדרת נשים אינה עולה בקנה אחד עם ערכי צה"ל", נמסר מדובר צה"ל.

  • שירת נשים
  • צה"ל

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully