פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   איראן: דרישת אובמה להקפיא הגרעין לעשור - מופרזת ולא הגיונית

   שר החוץ של איראן מוחמד ג'וואד זריף תקף את התנאי שהציב נשיא ארה"ב כדי להגיע להסכם סופי: "עמדתו הובעה בדרך מאיימת ובלתי-מתקבלת". עם זאת, אחרי השיחות עם קרי בשוויץ, זריף היה פייסני יותר: "אנחנו מנסים, לכן אנחנו כאן"

   איראן: דרישת אובמה להקפיא הגרעין לעשור - מופרזת ולא הגיונית

   איראן דחתה היום (שלישי) את דרישתו של נשיא ארצות הברית ברק אובמה להקפיא את תכנית הגרעין שלה לפחות לעשר שנים וכינתה אותה "בלתי-מתקבלת על הדעת". עם זאת, היא הבהירה כי היא תמשיך בשיחות עם המעצמות על מנת להגיע להסכם סופי סביב פרויקט הגרעין שלה.

   "איראן לא תסכים לדרישות מופרזות ובלתי-הגיוניות", טען שר החוץ של המדינה מוחמד ג'וואד זריף, שדבריו צוטטו בסוכנות הידיעות האיראנית פארס. "עמדתו של אובמה הובעה בדרך מאיימת ובלתי-מתקבלת", הוסיף זריף, שהבהיר כי בלי קשר לכך יימשך המשא ומתן בין הצדדים, שחודש היום בשוויץ. זריף נפגש עם שר החוץ האמריקני ג'ון קרי בעיירה מונטרה, בזמן שראש הממשלה בנימין נתניהו ינאם בקונגרס ויביע את התנגדותו להסכם בין הצדדים.

   לקריאה נוספת בנושא
   בזמן נאום נתניהו: אובמה יערוך שיחת ועידה עם מנהיגי אירופה
   רייס: "לא ניתן לדרוש מאיראן לוותר על יכולות ההעשרה"
   איראן: בהינתן אומץ פוליטי – ייתכן הסכם גרעין כבר השבוע

   שר החוץ של איראן מוחמד ג'וואז זריף, 24.4.2015 (AP)
   שר החוץ של איראן מוחמד ג'וואד זריף (צילום: אי-פי)

   על אף הטון הקשוח שהשמיע זריף בריאיון לפארס, הוא השמיע גישה פייסנית יותר כשדיבר עם כתבים לאחר שיחה עם קרי שנמשכה שעתיים. כשנשאל אם שני הצדדים הגיעו כבר להסכם, ענה זריף: "אנחנו מנסים, לכן אנחנו כאן". לדבריו, "יש הבנה שאנחנו צריכים להמשיך קדימה. כפי שאמרנו לאורך כל הזמן, אנחנו צריכים את הרצון הפוליטי הדרוש כדי להבין שהדרך היחידה להתקדם היא דרך משא מתן", הוסיף שר החוץ האיראני. גם קרי הביע אופטימיות עם תום השיחות ואמר: "אנחנו עובדים על זה. באופן יעיל".

   איראן ושש המעצמות – ארצות הברית, רוסיה, סין, בריטניה, צרפת וגרמניה – הציבו את סוף החודש כתאריך היעד להגעה להסכם עקרונות פוליטי ואת חודש יוני כתאריך היעד להסכם סופי, שיבטיח כי איראן לא תייצר נשק גרעיני תמורת הקלה בסנקציות. טהראן דורשת שהעיצומים שפגעו קשות בכלכלתה יוסרו באופן מידי עם כל הסכם, אך המעצמות מעוניינות בהקלה הדרגתית.