הירי בכלא רימונים: מפקד הכלא וסגנו הודחו מתפקידיהם

נציב שב"ס אהרון פרנקו הורה על צעדים מנהליים נגד 16 בעלי תפקידים בעקבות האירוע שבו התבצר האסיר סמואל שיינביין בשירותים וירה בסוהרים ובאסירים לפני כשנה. השר אהרונוביץ' אישר את הצעדים

19/02/2015
צילום: דניאל בוק, שלומי גבאי, טל אנגלנדר, עריכה: מתן חדד, קריינות: לירון בארי

(הדיווח הראשוני על הירי בבית הכלא)

נציב שירות בתי הסוהר (שב"ס), רב-גונדר אהרון פרנקו, הורה היום (חמישי) להדיח מתפקידיהם את מפקד כלא רימונים, גונדר-משנה עמאד חמדאן, את סגנו, מרק אלפסי, ושני בעלי תפקידים נוספים שנמצאו אחראים לליקויים שאפשרו את האירוע לפני כשנה שבו התבצר אסיר בכלא, ירה לעבר סוהרים ואסירים ולבסוף נורה למוות. בסך הכול יינקטו צעדי משמעת נגד 16 בעלי תפקידים בשב"ס בעקבות המקרה.

במסגרת המסקנות האישיות של נציב שב"ס, המתבססות על ממצאי תחקירים ובדיקות שנעשו על האירוע, קידומו של מפקד הכלא יעוכב למשך ארבע שנים וכן נרשמה לו הערה מנהלית, וקידום סגנו יעוכב בשנתיים. הצעדים קיבלו את אישורו של השר לביטחון הפנים, יצחק אהרונוביץ'.

עוד על הירי ברימונים:
חקירת הירי ב"רימונים": "האסיר הבריח האקדח בעצמו"
הסוהר שנפצע בירי בכלא: "אחי המת ביקש שאשאר חי"
מדי סוהר, מחסנית ומפתחות לאגף נמצאו בתא האסיר שהתבצר

זירת האירוע בכלא רימונים בפברואר 2014(צילום: שלומי גבאי)

האירוע התרחש ב-23 בפברואר 2014. בעת שסמואל שיינביין, שנשא מאסר עולם בגין רצח, הועבר מתאו לאגף אחר, הוא נמלט מידי הסוהרים לעבר תא שירותים והתבצר בו כשברשותו אקדח שככל הנראה הוברח אליו. הוא החל לירות לעבר סוהרים ואסירים אחרים, וכתוצאה מכך נפצעו שלושה סוהרים ואסיר.

טוב לדעת (מקודם)

אל תתפשרו על מין לא מספק: הסוד לשיפור כעת במבצע

מוגש מטעם "גברא"
האסיר שהתבצר וירה, סמואל שיינביין(צילום: עיבוד תמונה, AP)

בסיום חקירת צוותי הבדיקה, נמצא כי מרבית הליקויים היו קשורים להיעדר פיקוח, בקרה ותשומת לב לנקודות התורפה במקום. נמצא כי יש לשים דגש רב יותר על נושא החיפושים, העסקת אסירי עבודה, ניהול אסירים, מודיעין וכליי האבטחה, ומאז האירוע הוחלט בין היתר לאסור כניסת כלי רכב פרטיים לבתי סוהר, לתרגל מצבי חירום ועוד.

"תהליך הפקת הלקחים הוא רק חלקו הראשון של טיפול הארגון באירוע". רב-גונדר פרנקו(צילום: מגד גוזני)

בכנס מיוחד שנערך להצגת הלקחים מהאירוע אמר רב-גונדר פרנקו כי מדובר באירוע קיצון שהעמיד את הארגון בפני מציאות אחרת. "תהליך הפקת הלקחים הוא רק חלקו הראשון של טיפול הארגון באירוע, ומשזה תם, עלינו להמשיך וליישמם עד שנדע בוודאות כי הכתבנו מציאות חדשה וכי זו היא המציאות הרצויה", אמר פרנקו.

לפניות לכתב: aviash123@walla.co.il

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully