פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   ארגנטינה: טיוטת צו מעצר לנשיאה נמצאה בבית התובע הנרצח

   ראש צוות החקירה בעניין מותו של התובע אלברטו ניסמן אישרה כי הוא הכין טיוטת צו מעצר לנשיאה ולבכירים נוספים בממשלתה. עם זאת, צו המעצר לא נכלל בתלונה הרשמית. "זה היה מעורר משבר חסר תקדים"

   שר החוץ של ארגנטינה הקטור טימרמן – בואנוס איירס, ינואר 2015 (AP)
   גם שמו הופיע בצו המעצר. שר החוץ טימרמן (צילום: אי-פי)

   טיוטת צו מעצר עבור נשיאת ארגנטינה כריסטינה פרננדס נמצאה בביתו של התובע אלברטו ניסמן, שהאשים את הנשיאה בטיוח מעורבות איראנית בפיגוע במרכז הקהילתי היהודי בבואנוס איירס בשנת 1994, ונמצא מת בחודש שעבר, יום לפני שהיה צפוי למסור עדות בנושא - כך מסר אמש (שלישי) ראש הצוות החוקר את מותו, לעיתון האמריקני "ניו יורק טיימס". על פי הדיווח, המסמך המכיל 26 עמודים נמצא בפח האשפה בדירתו של ניסמן.

   בנוסף לפרננדס, בצו המעצר מצוין גם שמו של שר החוץ של ארגנטינה הקטור טימרמן. שניהם הכחישו בהזדמנויות רבות את האישומים שהטיח בהם ניסמן בדבר קשרים חשאיים עם טהראן. גילוי טיוטת צו המעצר מצביע על המתח החריף ששרר בין ניסמן לבין הממשלה בבואנוס איירס בתקופה שלפני מותו.

   עוד בוואלה! חדשות:
   "רוב יהודי ארגנטינה תומכים בשיתוף איראן בחקירת הפיגוע"
   מות התובע בארגנטינה: "נמצא DNA שלו בלבד על האקדח"
   התובע ניסמן לווה אקדח יום לפני מותו: "לא סומך על המאבטחים"

   טקס אשכבה לתובע אלברטו ניסמן – בואנוס איירס 28 בינואר 2014 (AP)
   טקס אשכבה לניסמן, בשבוע שעבר (צילום: אי-פי)

   הפרשן המדיני סרחיו ברנשטיין העריך כי אם צו המעצר היה מפורסם, "זה היה מעורר משבר חסר תקדים בארגנטינה". הוא הסביר כי למרות פרשות עבר שזעזעו את המערכת הפוליטית בבואנוס איירס, מעולם לא הוצא צו מעצר לנשיא מכהן. "זה היה סקנדל ברמה שלא נראתה מעולם", הבהיר.

   הנשיאה נמצאת כעת בביקור בסין, ולמרות שפרסמה הודעות באופן שוטף בחשבון הטוויטר שלה, היא לא התייחסה לגילוי טיוטת צו המעצר, ולא מסרה תגובה מטעמה. ראש צוות החקירה בדבר מותו של ניסמן, ויויאנה פיין, אישרה כי ניסמן הכין את הטיוטה. זאת, לאחר שבתחילת השבוע, פיין הכחישה את קיום הטיוטה, לאחר חשיפתה בעיתון "קלארין".

   מנהל לשכתה של הנשיאה, חורחה קפיטניץ', אף עורר סערה כשקרע שלשום עותק של הכתבה ב"קלארין" בפני כתבים. לאחר מכן, כאמור, הבהירה פיין כי ההכחשה שלה לא הייתה מדויקת. "המילים שהיה עליי להשתמש בהן, הן 'זה ברור שהייתה טיוטה'", אמרה בריאיון לתחנת רדיו במדינה. טיוטת צו המעצר לא נכללה בתלונה נגד פרננדס, טימרמן וגורמים נוספים, שמכילה 289 עמודים, וככל הנראה נכתבה בחודש יוני האחרון.

   (עדכון ראשון: 22:51)

   דאגה בארגנטינה לקראת ניתוח המוח של הנשיאה פרננדז (רויטרס)
   הנשיאה כריסטינה פרננדס (צילום: רויטרס)
   טיוטת צו מעצר לנשיאת ארגנטינה, פברואר 2015 (צילום מסך , "קלארין")
   המסמך שנחשף בעיתון "קלארין" (צילום מסך)
   טיוטת צו מעצר לנשיאת ארגנטינה, פברואר 2015 (צילום מסך , "קלארין")
   (צילום מסך)
   טיוטת צו מעצר לנשיאת ארגנטינה, פברואר 2015 (צילום מסך , "קלארין")
   (צילום מסך)