וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בית הדין בהאג: בודקים אם נעשו פשעי מלחמה ב"צוק איתן"

17.1.2015 / 0:18

לאחר הצטרפות הרשות לאמנת רומא, התביעה החלה בבדיקה ראשונית בנוגע לפשעי מלחמה שבוצעו לכאורה בגדה ובעזה הן על ידי ישראל והן על ידי הפלסטינים. נתניהו: "בית הדין הפך לחלק מהבעיה ולא לחלק מהפתרון"

צילום: רויטרס, עריכה: יאיר דניאל

(צפו: אבו מאזן חותם על מסמכי ההצטרפות לאמנת רומא, בתחילת החודש)

התביעה בבית הדין הפלילי הבינלאומי תפתח בחקירה ראשונית בנוגע לפשעי מלחמה שבוצעו לכאורה בגדה המערבית וברצועת עזה – כך נמסר אתמול (שישי) בהודעה רשמית מבית הדין הבינלאומי בהאג. מדובר בצעד הרשמי הראשון העשוי להוביל לאישומים נגד גורמים ישראלים או פלסטינים בגין פשעי מלחמה.

"היום, התובעת פאטו בנסודה פתחה בבדיקה ראשונית בנוגע למצב בפלסטין", נמסר בהודעה. עוד צוין כי החלטת התביעה מגיעה בעקבות "הצטרפותה של ממשלת פלסטין לאמנת רומא ב-2 בינואר". בתחילת החודש, ציינו הפלסטינים כי הם מקבלים על עצמם את סמכות השיפוט של בית הדין הבינלאומי החל מה-13 ביוני 2014, התאריך שבו החל מבצע "שובו אחים" בגדה המערבית. המשמעות מהתאריך שננקב היא שהפלסטינים מבקשים להכיל את האפשרות לחקור את ישראל על פעולותיה בשטחים ובעזה מאז מבצע "שובו אחים", וכמובן מבצע "צוק איתן" שבה בעקבותיו.

עוד בוואלה! חדשות:
המסמך הפלסטיני מבהיר: המטרה - תביעה על פשעי "צוק איתן"
נתניהו: "הרשות בחרה בעימות - לא נשב בחיבוק ידיים"
הפלסטינים על החלטת ישראל להקפיא הכספים: "פשע מלחמה"

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן במהלך מסיבת עיתונאים באלג'יריה, 23 בדצמבר 2014. AP
יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן/AP

בבית הדין הבהירו כי הבדיקה היא הליך רשמי, שהתביעה חייבת לבצע עם קבלת פנייה כלשהי. כמו כן, הובהר כי לא מדובר בחקירה רשמית, אלא בהליך של בחינת המידע הקיים, במטרה לקבוע אם קיים בסיס סביר לפתוח בחקירת פשעי מלחמה. על פי אמנת רומא, לא קיים זמן מוגבל לסיום הבדיקה הראשונית, והתביעה יכולה להחליט אם להמשיך לחקירה פלילית, להפנות לגוף משפטי אחר, או לדחות את הפנייה.

עוד באותו נושא

הפלסטינים מנעו חקירת "פשעי מלחמה ישראלים" בעזה?

לכתבה המלאה
בקשת ההצטרפות הפלסטינית לאמנת רומא. בית הדין הפלילי הבינלאומי, צילום מסך
הבקשה הפלסטינית הרשמית להצטרפות לאמנת רומא/צילום מסך, בית הדין הפלילי הבינלאומי

הפרקליט הצבאי הראשי, אלוף דני עפרוני, התייחס היום בפורום למשפט וחברה של המכללה האקדמית נתניה לנושא האתגרים שהציב מבצע "צוק איתן" מבחינת המשפט הבינלאומי. "צריך לזכור שאנו נמצאים בשדה קרב מסוג אחר, זה לא אותו שדה של יום כיפור או ששת הימים", אמר אלוף עפרוני. "יש התפתחויות כל הזמן, הסביבה הבינלאומית מאוד דינמית והמשקל של המשפט הבינלאומי הולך וגובר והוא בא לידי ביטוי בכל העשור של המאה ה-21, השיא היה בעופרת יצוקה וזה רק ילך ויחמיר".

לדבריו, חל שיפור לאחר הפקת לקחים ממבצע "עופרת יצוקה". "כשאנו נלחמים מול ארגון טרור שהוא לא צבא המערכת הרבה יותר מורכבת. מי שמתמודד עם האתגר בסופו של דבר הוא המפקד והלוחמים בשטח. האויב שלנו לומד ומשתפר, מפיק לקחים. לכן בעופרת יצוקה יכולנו לראות אותם ולקיים את האבחנה ולהקפיד גם על המידתיות".

אמנסטי: "הריסה נרחבת של מבנים - מכוונת וללא הצדקה צבאית"

דוח של ארגון זכויות האדם אמנסטי אינטרנשיונל שהתפרסם לפני כחודש, קובע כי ישראל פעלה בניגוד לדין ההומניטרי הבינלאומי במהלך הימים האחרונים למבצע "צוק איתן". תחת הכותרת "שום דבר לא חסין: תקיפות של מבנים מרכזיים בעזה בידי ישראל", מאשימים מחברי הדוח את ישראל כי היא תקפה בין היתר שלושה בניינים רבי-קומות במהלך ארבעת הימים האחרונים וקוראים לחקור את המקרים באופן עצמאי.

הדוח מתייחס לארבע תקיפות ברצועה - שלוש שכוונו אל מגדלי דירות בעזה ואחת אל מרכז מסחרי ברפיח. כתוצאה מתקיפות אלו נגרם נזק רב לרכוש אזרחים בשלושה בניינים סמוכים, אולם לא היו פגיעות בנפש. כמו כן, מהדוח עולה כי בניגוד למקרים אחרים, צה"ל נקט אמצעי זהירות כדי להבטיח שתושבי המקום עזבו את הבניינים לפני הריסתם.

"כל העדויות מצביעות על כך שההריסה הנרחבת הייתה מכוונת וללא כל הצדקה צבאית", אמר מנהל תכנית המזרח התיכון וצפון אפריקה באמנסטי אינטרנשיונל, פיליפ לות'ר. "הן העובדות בשטח והן האמירות של דוברי צבא ישראל בזמן המבצע מצביעות על כך שהתקיפות הללו היוו עונש קולקטיבי לאוכלוסייה בעזה, וכוונתן הייתה להרוס את פרנסתם שכבר הייתה בסיכון. פשעי מלחמה חייבים להיבדק בחקירה עצמאית ונטולת פניות, והאחראים צריכים לעמוד לדין בפני משפט צודק. אלו שבתיהם נחרבו ופרנסתם נפגעה באופן לא חוקי זכאים לצדק ולפיצוי הולם".

פאטו בנסודה, תובעת בבית הדין הפלילי הבינלאומי – האג. 2014. AP
התובעת פאטו בנסודה/AP

שגרירות ישראל בבריטניה מסרה בתגובה כי "הדוח מתאר אירועים מחוץ להקשר, ומנגד מסתמך לחלוטין על עדויות שלוקטו בידי 'עובדים מקומיים' אנונימיים - מבלי לזהותם ומבלי להטיל ספק במהימנותם". עוד נכתב כי "באמנסטי מתעלמים מהראיה הברורה ולפיה חמאס השתמש באזרחים כבמגן אזרחי, במכוון ובאופן שיטתי".

ליברמן: "נפעל לפירוק בית הדין"

"אותו בית דין, שלאחר יותר מ-200 אלף הרוגים בסוריה לא מצא לנכון להתערב בנעשה שם, או בלוב או במקומות אחרים, מוצא לנכון 'לבחון' את הצבא המוסרי בעולם, בהחלטה שכולה נובעת משיקולים פוליטיים אנטי-ישראליים"

ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר בתגובה: "זאת שערורייה שימים ספורים אחרי שטרוריסטים טבחו ביהודים בצרפת, התובעת הכללית של בית הדין הבינלאומי פותחת בבדיקה נגד מדינת היהודים, וזאת בגלל שאנחנו מגנים על אזרחינו מפני החמאס, ארגון טרור שנמצא בברית עם הרשות הפלסטינית, ופושעי המלחמה שלו ירו אלפי טילים לעבר אזרחי ישראל".

"לצערי זה הופך את בית הדין לחלק מהבעיה ולא לחלק מהפתרון", הוסיף נתניהו. מלשכתו הובהר כי "ישראל דוחה על הסף את ההודעה על פתיחת בדיקה מקדמית, על בסיס הפנייה השערורייתית של הרשות הפלסטינית".

"הרשות הפלסטינית איננה מדינה ולכן אין מקום לבית הדין, גם על פי כלליו, לבצע בדיקה כזאת", עוד נמסר. "האבסורד בהחלטה גדול עוד יותר משום שהרשות הפלסטינית משתפת פעולה עם ארגון הטרור חמאס שמבצע פשעי מלחמה, בניגוד לישראל שנלחמת בטרור תוך שמירה קפדנית על הדין הבינלאומי ופועלת בה מערכת משפט עצמאית ובלתי תלויה".

שר החוץ אביגדור ליברמן מסר בתגובה כי פתיחת הבדיקה היא "החלטה שערורייתית, שכל מטרתה היא לנסות ולפגוע בזכותה של ישראל להגן על עצמה מפני הטרור". לדברי ליברמן, "אותו בית דין, שלאחר יותר מ-200 אלף הרוגים בסוריה לא מצא לנכון להתערב בנעשה שם, או בלוב או במקומות אחרים, מוצא לנכון 'לבחון' את הצבא המוסרי בעולם, בהחלטה שכולה נובעת משיקולים פוליטיים אנטי-ישראליים".

"גם המשוואה שכביכול 'בוחנת' את שני הצדדים היא כסות למטרה של פגיעה בישראל, משום שברור שכלל לא ניתן לשים באותה משוואה את צה"ל, שעושה הכל על מנת שלא לפגוע בחפים מפשע, לעומת ארגוני הטרור שיורים מתוך אזורי אוכלוסיה אזרחית על מנת לפגוע באוכלוסיה אזרחית", הוסיף ליברמן. "אנו לא נקבל זאת, ואני אמליץ שלא לשתף פעולה עם ה'בדיקה' הזו".

ליברמן טען כי יפעל בזירה הבינלאומית "על מנת להביא לפירוקו של בית הדין הזה, שהוא גוף שמייצג את הצביעות ונותן רוח גבית לטרור".

במערכת הביטחון החליטו לפי שעה שלא להגיב לפרסומים אודות הכוונה לפתוח בבדיקה לפני חקירה בגין פשעי מלחמה, נגד ישראל והפלסטינים. גורם ביטחוני מסר: "נלמד את הפרסומים ברצינות ונגיב בהתאם".

לפניות לכתב: amir.tibon@walla.co.il

(עדכון ראשון: 17:24)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully