כמות הנפט שדלפה בערבה: כמעט פי 2 מההערכות

בשבוע שעבר העריכו כי כ-3 מיליון ליטרים של נפט דלפו מצינור קצא"א באזור באר אורה, אולם לפי מידע מעודכן של החברה עולה כי דלפו כ-5 מיליון. באזור הוקמו סכרים למנוע את התפזרות הזיהום. מבקר המדינה יבדוק את האסון

08/12/2014
צילום: דוברות המשרד להגנת הסביבה, עריכה: יאיר דניאל, קריינות: אביב אברמוביץ'

(תושבי האזור תובעים מיליונים בעקבות הדליפה)

מנתונים שהעבירה אמש (ראשון) חברת קצא"א (קו צינור אילת-אשקלון) למשרד להגנת הסביבה עולה כי דליפת הנפט בשבוע שעבר חמורה פי שניים מהערכות ראשונית. באסון שאירע ביום חמישי האחרון באזור היישוב באר אורה, כ-20 קילומטרים מצפון לאילת, דלפו כחמישה מיליון ליטרים של נפט גולמי, בניגוד לדיווחים ראשונים שהעריכו דליפה של שלושה מיליון ליטרים.

עוד דיווחה החברה אתמול כי עד כה נשאבו כשני מיליון ליטרים של נפט מהשטח, ושפונו כ-15 אלף טון של קרקע מזוהמת. המשרד להגנת הסביבה נערך לשיטפון שעלול להתרחש מחר עם ציוד ספיגת זיהום מתוגבר. כמו כן, נבנו סכרים בשטח שמורת עברונה על מנת למנוע מהזיהום להגיע למפרץ אילת במקרה של שיטפון.

בתום הערכת מצב בראשותו של מנהל מחוז הדרום במשרד להגנת הסביבה, גיא סמט, ובהשתתפות רשות הטבע והגנים, קצא"א וגופים נוספים נמסר פרט לחסמים, נערך אגף ים וחופים במשרד להגנת הסביבה להציב אמצעי חסימת זיהום בים עצמו. "רשות הטבע והגנים פועלת כעת יחד עם קצא"א לטיפול בשלוליות הנפט הקטנות שעוד נותרו בשטח. פינוי הקרקע המזוהמת מבריכות הנפט הגדולות כבר לקראת סיום. קצא"א נערכת לבצע צילומי אינפרא אדום בשמורה על מנת להעריך את מצב עצי השיטה ומידת הפגיעה בהם מהנפט".

לקריאה נוספת על דליפת הנפט:
"מרוץ נגד הזמן": חשש שהגשם יסחף הזיהום למפרץ אילת
אסון אקולוגי בדרום: "הנזק מדליפת הנפט - עשרות מיליוני שקלים"

מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, הורה היום לבדוק את האסון בערבה. מדובר למעשה בבדיקה שתוכננה להתקיים ב-2015 אולם הוקדמה נוכח פיצוץ צינור הנפט. במסגרת מטלת הביקורת, כך נמסר ממשרד המבקר, תיבדק מוכנותם והיערכותם של כל הגורמים שיש להם קשר ישיר ועקיף לאסון האקולוגי.

מהאסונות האקולוגיים החמורים בישראל(צילום: המשרד להגנת הסביבה)

"החשש שלנו הוא ששיטפון יסחוף איתו מזהמים, וחלק מהדלק שעדיין נמצא על הקרקע, ויסיע אותם לכיוון מפרץ אילת", הסביר מנהל מחוז הדרום במשרד להגנת הסביבה, גיא סמט. "להגעה למפרץ עלולה להיות משמעות אקולוגית כבדה, אפילו גם לשוניות. לכן, מה שאנחנו עושים כרגע הוא לפנות כמה שיותר קרקע מתוך השמורה אל אתרים שהכשרנו אותם היום כדי למנוע הסעה של חומרים לכיוון המפרץ". לדבריו, "אנחנו ממש במרוץ נגד הזמן להספיק להוציא את רוב החומר שנמצא בתוך השמורה כדי למנוע ממנו להגיע למפרץ".

תושבת אילת הגישה אתמול לבית המשפט המחוזי בתל אביב תביעה ייצוגית בשם כל תושבי אילת נגד חברת קצא"א בגין אחריות לאסון דליפת הנפט על סך כולל של 380 מיליון שקלים. את התביעה הגישה ליזה מליש באמצעות עו"ד דוד מנע, ובה היא מאשימה את קצא"א בגרימת מפגע סביבתי, רשלנות, הפרת חובה חקוקה ופגיעה אקולוגית. מליש דורשת מקצא"א 200 מיליון שקלים לשיקום הטבע, בהתאם להערכות המשרד להגנת הסביבה ורשות שמורות הטבע והגנים, ועוד 180 מיליון שקלים עבור 48 אלף תושבי אילת, בגין הנזק הבריאותי ואי הנוחות שנגרמו להם עקב האסון האקולוגי.

עוד באותו נושא

צפו בתיעוד: הקטע בצינור שממנו דלף הנפט בדרום

לכתבה המלאה
עבודות להוצאת הקרקע המזוהמת(צילום: רשות הטבע והגנים, רועי טלבי)
מבט מהאוויר על הדליפה(צילום: צילום מסך)
דליפת הנפט ליד באר אורה, באזור כביש הערבה(צילום: מערכת וואלה! NEWS, רשות הטבע והגנים)
דליפת הנפט ליד באר אורה, באזור כביש הערבה(צילום: מערכת וואלה! NEWS, המשרד להגנת הסביבה)
  • דליפת נפט
  • קצא"א

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully