משרד הפנים לשמעוני: בטל הפסקת עבודת הערבים באשקלון

המשרד הורה לראש העיר לבטל את החלטתו שעוררה סערה ציבורית. בתגובה, אמר כי משהקבלנים נעתרו לבקשתו, "אין מה לעשות". לשכת היועמ"ש לשמעוני: "החלטתך עלולה להיות בעלת השלכות חמורות"

צילום: שי מכלוף, עריכה: יאיר דניאל

משרד הפנים הורה היום (חמישי) לראש עיריית אשקלון, איתמר שמעוני, לבטל את החלטתו להפסיק את עבודתם של פועלים ערבים בסביבת מוסדות חינוך בעיר. בתגובה להוראה, הדגישו בעירייה כי הקבלנים המעסיקים את הפועלים נעתרו לבקשתו של שמעוני ולכן "אין לו מה לעשות עם ההנחיה הזאת".

במקביל, לשכת היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, שיגרה מכתב לשמעוני ובו ביקשה לקבל ממנו הבהרות בעניין. שמעוני התבקש להבהיר אם אכן הורה לקבלנים להפסיק את עבודת הפועלים, ואם כן – למי ניתנו ההוראות ומה היה תוכנן.

עוד על הפסקת הפועלים הערבים באשקלון:
גורמים במשרד המשפטים על אשקלון: על פניו ההוראה לא חוקית
נתניהו על אשקלון: "אין מקום לאפליה נגד ערביי ישראל"
בנט: "רוב ערביי ישראל נאמנים, לא אתן יד לאפליה"

העתיד כבר כאן

הבדיקה החכמה שמאתרת סיכון מוגבר ללקות בשבץ מוחי

בשיתוף שחל
לכתבה המלאה
עורר סערה ציבורית. איתמר שמעוני (צילום: מערכת וואלה!, ראובן קסטרו)

עורך הדין אורן פונו, עוזר בכיר של וינשטיין החתום על המכתב לשמעוני, ציין בו כי חוק שוויון הזדמנויות בעבודה "אוסר על מעסיק להפלות בין עובדיו, בין היתר, מחמת לאום ומוצא". לדבריו, "חוק זה הוא ביטוי מובהק לערכי היסוד של מדינת ישראל והוא נועד להבטיח את זכותו של כל עובד להיבחן על ידי מעסיקו על פי קריטריונים ענייניים בלבד ולא על פי השתייכות קבוצתית".

עוד הוסיף עו"ד פונו כי "הימנעות מהעסקת עובדים בשל היותם ערבים והעברת מסר בידי אישיות ציבורית, שלפיו העסקת עובדים ערבים אינה רצויה, אינה עולה בקנה אחד עם הוראות אלה ותכליתן החוקתית כבדת המשקל, ועלולה להיות בעלת השלכות חמורות מבחינה ציבורית ומשפטית".

פועלי בניין (צילום: יותם רונן)

המכתב מגיע שעות לאחר ששרת המשפטים ציפי לבני פנתה לווינשטיין בבקשה שיבדוק את הוראתו של שמעוני. מוקדם יותר היום אמרו גורמים במשרד המשפטים לוואלה! חדשות: "כמובן, צריך לבדוק מה בדיוק נאמר, אולם על פניו מדובר בהוראה לא חוקית". לדברי הגורמים, יש לבדוק אם מדובר רק בחריגה מנהלית, או שנעשתה עבירה פלילית מצד שמעוני.

החלטתו של שמעוני עוררה סערה ציבורית ופוליטיקאים רבים גינו אותה. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי אין מקום לאפליה נגד ערביי ישראל. "אל לנו להכליל ציבור שלם בשל מיעוט קטן אלים ומתלהם", אמר נתניהו. לדבריו, רובם המכריע של אזרחי ישראל הערבים הם שומרי חוק, והמדינה פועלת נגד מי שמפר את החוק בנחישות ובתקיפות.

גם שר הכלכלה נפתלי בנט יצא נגד החלטתו של שמעוני. "כשר הכלכלה לא אתן יד לפגיעה בשום עובד על רקע דת או גזע", אמר בנט בפתיחת ועידת התעשייה 2014 באילת. "לכן הנחתי את אנשיי להגביר את האכיפה בתחום האפליה. הדמוקרטיה נמדדת במצבים קשים והמבחן שלנו הוא דווקא בימים הקשים".

לפניות לכתבים:
גלי גינת - gali.gnt@walla.com
יניר יגנה - Yanir9310@walla.com

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully