פליטת הפה האומללה שעוררה מהומות קשות במקסיקו

הציבור במדינה ממשיך להתקומם נגד אזלת היד של הרשויות בחקירת הרצח המסתורי של 43 הסטודנטים. התובע הכללי הודיע כי "התעייף" מהעיסוק בפרשה – ומפגינים הציתו את דלתות ארמון הנשיאות

  • מקסיקו
אי-פי
מפגין ב"זוקאלו", הכיכר המרכזית של מקסיקו סיטי (צילום: AP)
ראש העיר ורעייתו ביקשו מהמשטרה לעצור את הסטודנטים, אך לא ברור אם הורו להשתמש באש חיה

דבריו של התובע הכללי במקסיקו עוררו מהומות אלימות בכמה ערים במדינה, כולל מול ארמונו של הנשיא, אנריקה פנייה נייטו. התובע, חזוס מוריו כראם, כינס מסיבת עיתונאים ביום שישי כדי למסור פרטים נוספים בפרשת היעלמותם של 43 הסטודנטים הנעדרים, ששיירי גופותיהם אותרו לאחרונה.

כראם הודיע הודיע ששני חברי כנופיה הובילו את המשטרה לשקיות אשפה, שבהן אותרו שייריהם של כמה מהסטודנטים, שעקבותיהם נעלמו בעיר הדרומית איגואלה ב-26 בספטמבר.

לדבריו, החשודים סיפרו כי שוטרים הורו להם לחסל את הסטודנטים. אחרי כשעה, התובע הפסיק להשיב לשאלות העיתונאים וביקש לעצור את האירוע. הוא אמר "Ya me canse", ביטוי שתרגומו "מספיק, התעייפתי".

פליטת הפה, המבטאת את חוסר רצונה של ממשלת מקסיקו להתעמק בפרשה - שחשפה את עומק הקשר המושחת שבין כנופיות הסמים למערכת השלטון - הפכה למטבע לשון בפי אלפי מפגינים שדרשו את התפטרותו של התובע, ותוך שעות ספורות הוא נישא בפיהם במחאה סוערת.

הסיסמה רוססה על קירות מבני ממשלה ועל ניידות משטרה, והופצה ברשתות החברתיות בקריאה לכינוס עצרות מחאה. המפגינים מחו נגד השחיתות הפושה במקסיקו, והפגינו נגד אזלת ידן של הרשויות בטיפול בכנופיות הסמים ובמעשי הרצח הרבים.

רצח הסטודנטים במקסיקו - כותרות אחרונות
זעם ברחובות: "מקסיקו - גרועה יותר ממחנה השמדה"
חברי כנופיה הודו שרצחו ושרפו את 43 הסטודנטים

טוב לדעת (מקודם)

לחצן העזרה הראשונה שמלווה בכל מקום וזמן - ומציל חיים

לכתבה המלאה

התובע חזוס מוריו כראם: "מספיק, התעייפתי"

הציבור במקסיקו מתקשה להכיל את זעמו בנוגע להיעלמותם של עשרות הסטודנטים מסמינר ההוראה במדינת גוררו. תגובת הממשלה לפרשה התאפיינה בגמגום ובאיטיות, ועד עתה, התביעה לא הצליחה להסביר לגמרי את השתלשלות האירועים. רבים מבין קרובי המשפחה של 43 הנעדרים מסרבים עדיין להאמין שיקיריהם נרצחו, וטוענים כי "שיירי שיניים אינם ראייה מספקת לקביעת מוות".

בצ'ילפנסינגו, בירת מדינה גררו, המפגינים הציתו משאיות ופרצו לניידות משטרה מחוץ למשרדי המושל. במקסיקו סיטי, התקהלו מאות צעירים להפגנה שקטעה יחסית. עם זאת, כמה עשרות מהם פרצו ממסלול הצעדה, פנו לעבר ארמונו של הנשיא כשבידם לפידים בוערים והציתו את דלתות העץ של המשכן. המשטרה הדפה את המפגינים. הנשיא פנייה נייטו לא היה בארמון באותה עת.

מפגינים מציתים את דלתות ארמון הנשיאות במקסיקו סיטי, לפנות בוקר (צילום: רויטרס)

הרשויות מעריכות כי ראש העיר איגואלה, חוזה לואיס אברקה, ורעייתו - מריה פינדה וילה - הורו למשטרה לפעול נגד קבוצת הסטודנטים, מחשש שהם יפגינו במהלך נאום של רעיית ראש העיר וישבשו את האירוע. לא ברור אם בני הזוג נתנו למשטרה הוראה מפורשת לפתוח בירי או שהמצב בשטח יצא משליטה.

מהחקירה עולה כי המשטרה פתחה באש לעבר הסטודנטים, שנסעו באוטובוסים ולפחות שישה מהם נהרגו. לאחר מכן, השוטרים הסגירו עשרות מהניצולים לידי כנופיית סמים, שלאחר מכן הרגה אותם, שרפה את הגופות והשליכה את השיירים לנהר. לפחות 74 בני אדם נעצרו בחשד למעורבות בפרשה.

כרזה עם תמונותיהם של 43 הסטודנטים הנרצחים, אמש בגררו (צילום: AP)
מהומות הלילה בעיר צ'ילפנסינגו, בירת מדינה גררו (צילום: AP)
(צילום: AP)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully