הישג לימין הקיצוני בבחירות המקומיות בהונגריה

קמפיין הבחירות של מפלגת הימין "יוביק" התמקד בטיפול "בבעייה הצוענית". מועמד המפלגה בעיר שבמזרח המדינה קרא לצוענים לציית לחוקים או לעזוב. המפלגה הכחישה כל קשר לאנטישמיות

רויטרס
ראש העיר החדש של העיר אוזד השייך למפלגת "יוביק" (צילום: רויטרס)

מפלגת הימין הקיצוני "יוביק" זכתה בראשות 14 ערים ועיירות בבחירות המקומיות שנערכו שלשום (ראשון) בהונגריה. בכך הפכה מפלגת הימין למפלגת האופוזיציה השנייה בגודלה אחרי מפלגת השלטון המרכז-ימנית, "פידז".

עוד בוואלה! חדשות:
"דם הג'יהאד": דאעש חושף מחנה אימונים בעיראק
חשד: ביקר את חבריו בחגים – ואנס את ילדתם בת ה-11
הסוף לחלום העצמאות? נשיא קטלוניה יבטל משאל העם

מדובר בהישג משמעותי למפלגה שבבחירות המקומיות הקודמות ב-2010 זכתה בראשות שלוש ערים בלבד, אך כבר בבחירות האחרונות לפרלמנט, שהתקיימו בחודש אפריל, נרשמה עלייה ניכרת בכוחה, כשזכתה ב-20.3% מקולות הבוחרים. התמיכה העיקרית בה הגיעה מאזורים העניים במזרח המדינה, כשקמפיין הבחירות שלה שם התרכז בהבטחתה להילחם ב"באיום הצועני".

עוד בוואלה!

לטוב ולרע: יש מצב שזו החנות הכי מקורית שראיתם

לכתבה המלאה
פעילי מפלגת "יוביק" בהפגנה נגד מדיניות הממשלה, מאי 2012 (צילום: AP)

ההישג הגדול ביותר של "יוביק" נרשם בעיר אוזד שצפון-מזרח המדינה. בעיר, על 35 אלף התושבים שבה, הציב מועמד המפלגה אולטימטום לצוענים הרבים שחיים בה – "צייתו לחוקים שלנו או שתעזבו את העיר". ראש העיר החדש של אוזד, דיוויד יניצ'אק, בן 27 בלבד, ערך הבוקר סיבוב ניצחון ברחבי העיר, כשתושבים רבים לחצו את ידיו והריעו לו. אף על פי שיניצ'אק הבטיח כי יטפל ביד קשה בפשע ובעוני בקרב כל התושבים, ללא קשר למוצאם, מצע הבחירות של "יוביק" דיבר בפירוש על המיעוט הצועני.

"אנו חושבים שיש שתי דרכים לפתרון הבעיה הצוענית", נכתב במצע של המפלגה, שהופיע לצד תמונתו יניצ'אק. "הראשונה מתבססת על פתרון בדרכי שלום והשנייה על הדרה קיצונית. המפלגה שלנו מוכנה לתת הזדמנות אחרונה למיעוט ההרסני שחי כאן. אם התכנית תיכשל, אז ורק אז, נבצע את הפתרון הקיצוני". התכנית מאיימת "לרדוף אחר האנשים שאינם יכולים להסתגל".

בלאז לנהארט, לשעבר חבר בסיעת "יוביק", מצית דגל ישראל (צילום: AP)

עם זאת, בנאומו לאחר זכייתו השמיע יניצ'אק נימה מפויסת יותר לעומת מצע הבחירות שלו. "התנאים בחוצות העיר, שם חיים הצוענים, מחרידים", אמר ראש העיר הנבחר. "האשמה לא מוטלת עליהם בלבד, אלא על המנהיגים שלא רוצים דבר מלבד הקול שלהם – הן ברמה המקומית והן ברמה הארצית". הוא הוסיף כי "אנו צריכים ליצור מקומות עבודה ולאכוף את הסדר – הן כלפי הצוענים והן כלפי ההונגרים. המצביעים סומכים עלינו שנעשה כך".

התחושה בקרב הצוענים הרבים בעיר, כרבע מאוכלוסייתה, מעורבת. מצד אחד קיים חשש שהמפלגה הימנית תפעל כנגדם אך מן הצד שני ישנה תקווה שהמפלגה תפעל לשיפור המצב הכלכלי הקשה בו הם נמצאים – דבר בו נכשלו שלטונותיה הקודמים של העיר. "כמו רוב הצוענים, אנו חוששים מהעתיד לקרות לנו", אמרה צועניה תושבת העיר. "ישנם אנשים ששונאים אותנו ורוצים לשלח אותנו ברכבות, כמו שהיטלר עשה להיהודים". עם זאת אמרה תושבת העיר כי "אם יניצ'אק יפעל כשם שהוא מדבר על עבודה כבוד ושלום, לא תהיה שום אפלייה גזענית".

המפלגה הימנית הכחישה בעבר כי היא דוגלת בגזענות או באנטישמיות. אחד מחברי הפרלמנט עורר סערה במדינה כאשר קרא לבצע רישום של היהודים במדינה אך מאוחר יותר הוא התנצל על כך ואמר כי דבריו הוצאו מהקשרם.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully