קצין נפצע בינוני ליד קוניטרה; המורדים השתלטו על המעבר

הפצוע נורה בחזהו ונותח בהצלחה בבית החולים רמב"ם בחיפה. צה"ל תקף יעדים בסוריה בתגובה לנפילות פצמ"רים תועים מהלחימה בין צבא אסד למורדים. אתרי תיירות סמוכים נסגרו

עדי חשמונאי ואמיר בוחבוט
27/08/2014
צילום: שלומי גבאי, יותם אסרף, דוברות רמב"ם, רויטרס; עריכה: גדי וינסטוק, יותם בן-דוד; קריינות: לירון בארי

קצין צה"ל נפצע הבוקר (רביעי) באורח בינוני מירי בחזהו סמוך לגבול עם סוריה. מצבו יציב והוא פונה במסוק לבית החולים רמב"ם, משם נמסר כי הוא מטופל בחדר הלם. בשעות הצהריים נותח הקצין והרופאים הוציאו את הקליע מגופו. הצוות שטיפל בקצין מסר כי הניתוח הסתיים בהצלחה וכי אין פגיעות משמעותיות.

שלוש פצצות מרגמה נפלו בשעות הבוקר בשטח ישראל ליד הגבול. מצה"ל נמסר כי ישראל תקפה את עמדת הירי של צבא סוריה וזוהתה פגיעה מדויקת במטרה. עוד נמסר כי "צה"ל רואה בצבא הסורי הגורם האחראי לכל ירי לעבר ישראל". קרבות עזים ניטשים משעות הלילה בין צבא אסד לכוחות המורדים סמוך למעבר קוניטרה ורשת אל-ג'זירה דיווחה כי האופוזיציה הסורית השתלטה על המעבר. גורמים בצה"ל העריכו כי צפויות זליגות נוספות במהלך יום הקרבות הקשה.

הפארק הוולקני בהר אביטל, אתר טורבינות הרוח של אלוני הבשן ומצפה קוניטרה, המרוחקים מאות בודדות של מטרים מגבול סוריה, נסגרו היום למבקרים, בעקבות הקרבות בצדו הסורי של הגבול וחשש מזליגת האש. לאחר נפילת הפצמ"רים גם הר בנטל פונה ממטיילים, לראשונה מאז החלה המלחמה בסוריה, וצה"ל פרס מחסומים בסמוך. שפי מור, מנהל התיירות בקיבוץ מרום גולן אמר כי הוא לא מבחין בהחמרה בקרבות: "אני חושב שההחלטה לסגור את ההר נבעה בעיקר מאווירת המלחמה ששוררת בישראל". מוקדם יותר היום התבקשו החקלאים המעבדים שטחים בחלק זה של רמת הגולן להתרחק מהאזור.

עוד בוואלה! חדשות
נתניהו שתק - ועיתוני העולם חגגו עם עזה. סקירה
דאעש כבש את המעוז האחרון של אסד בצפון-מזרח סוריה
”זה הבן שלי”: בן 7 הצטלם עם ראש כרות של חייל סורי

סמוך לגבול סוריה, היום(צילום: ג'יליס)

שלמה פרץ סייר של קיבוץ עין זיוון באזור עמק קונטרה סיפר כי הקרבות בגבול החלו לפנות בוקר. "יש כאן כל יום קרבות, אבל הלילה והבוקר זה היה מטורף. הם הפגיזו את המעברים ואת כל אזור קוניטרה ללא רחמים. כבר התחלתי לחשוש שהירי יזלוג לאזור שלנו. בחמש וחצי בבוקר עוד הייתי שם ואז ממש התחיל 'להיות שמח' איך שאומרים".

תחילה אישר פרץ את התקרבות החקלאים לגבול אך לקראת השעה שמונה בבוקר הירי התגבר "והוציאו את כל החקלאים מהשטח. הרגשנו כאילו שנכנסנו אל לב אזור הקרבות. בשלב מסוים התחלנו לשמוע כבר שריקות של ירי מנשק קל מעל הראשים שלנו. זה היה מפחיד. עכשיו אף אחד לא עובד בשטח, אבל בקיבוץ עצמו החיים מתנהלים כרגיל. אנחנו מקווים שהשקט יחזור בקרוב ושהלחימה תישאר בצד שלהם. אין לנו שום עסק איתם".

עוד בוואלה!

הבדיקה החכמה שמאתרת סיכון מוגבר ללקות בשבץ מוחי - כעת במבצע

מוגש מטעם שחל
סמוך לגבול סוריה, הבוקר(צילום: ג'יליס)

שמוליק חזן, מנהל מחלקת התיירות במועצה האזורית גולן סיפר כי היו מקרים מעטים בעבר בהם הפארק הוולקני ומצפה קוניטרה נסגרו למבקרים בשל הקרבות העזים על כיבוש קוניטרה. "במקרים חריגים ביותר, כדוגמת הקרבות שמתרחשים היום, צה"ל סוגר את קטע הכביש שמצומת בר און ועד לאלוני הבשן. בתוך הקטע הזה, נמצאים לא רק הפארק הוולקני ומצפה קוניטרה, אלא גם עין מוקש ומעיינות נוספים". הוא סיפר כי תנועת המבקרים היום פחות גדולה "כי התחיל חודש אלול, ותקופת 'בין הזמנים' הסתיימה, אבל הצימרים וחדרי האירוח בתפוסה מסוימת, ורמת הגולן עדיין מלאה במטיילים. למעט האתרים האלה, תנועת המטיילים מתנהלת כסדרה. ההתנהלות רגילה לגמרי והכל שגרתי, יש הרבה מטיילים בגולן. אני מקווה שזה באמת ייגמר מתישהו. נישאר אופטימיים כמו תמיד".

בראשית חודש יוני האחרון נקראו החקלאים לא להתקרב אל הגבול בעקבות חילופי אש בקוניטרה ודיווחים סותרים על השליטה במעבר. המורדים הסורים השתלטו אז על הצד הסורי של מעבר קוניטרה ופצצת מרגמה נפלה בבסיס האו"ם באזור. צה"ל תגבר באופן נקודתי את האזור והגביר את רמת הדריכות לאורך הגבול והחיילים נשלחו לאזורים ממוגנים.

כשבועיים קודם לכן בוצע ירי מכיוון מסוריה לעבר סיור של צה"ל על גדר המערכת בגבול. בתגובה, כוחות צה"ל שיגרו טיל תמוז לעבר העמדה הסורית ממנה נורתה האש – והשמידו אותה. "אסד מדבר, מנחה ומעודד את הרחבת הפעילות כנגד מדינת ישראל, גם ברמת הגולן", אמר אז הרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ. "אנחנו לא נרשה שמרחב רמת הגולן יהפוך להיות מרחב נוח לתגובה עבור אסד. אם הוא ידרדר את המצב ברמת הגולן, הוא יצטרך לשאת בתוצאות. בסך הכול, המציאות ברמת הגולן איננה יציבה, היא הולכת ומתערערת".

סמוך לגבול סוריה, הבוקר(צילום: ג'יליס)
סמוך לגבול סוריה, הבוקר(צילום: ג'יליס)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully