מלחמה בדרום

דניאל בן ה-4 נטמן: "מנסים לעכל ולא מצליחים"

דניאל טרגרמן נהרג שלשום מפגיעת פצמ”ר בביתו. פיקוד העורף אישר את ההתכנסות. ריבלין להורים: "אין לנו זכות לבקש מכם להישאר כאן, אבל אנחנו יכולים להבטיח שאתם לא לבד"

יניר יגנה
צילום: זוהר גואטה, יותם רונן; עריכה: גדי וינסטוק

מאות בני משפחה, חברים וחברי קיבוצים בדרום ליוו הבוקר (ראשון) את דניאל טרגרמן בן הארבע, שנהרג בשישי האחרון לאחר שרסיס פצמ"ר חדר לביתו. פיקוד העורף אישר את ההתכנסות של האבלים ועשרות שוטרים אבטחו את ההלוויה. דניאל נהרג בשעה ששיחק בביתו במועצה האזורית שער הנגב. פצצת מרגמה נורתה לעבר הקיבוץ ורסיס ממנה פגע בו ישירות. צוותי מד"א שהגיעו למקום נאלצו לקבוע את מותו, ופינו את משפחתו מהבית. בני המשפחה לא נפצעו כתוצאה מהפיצוץ.

מלחמה בדרום - סיקור מיוחד בוואלה! חדשות
האם משחזרת: ”קראנו לדניאל, ואז היה פיצוץ ושמענו צעקות”
הפצמ”ר שהרג את בן ה-4 לא שוגר ממבנה של אונר”א
בקיבוץ של דניאל מתקשים לעכל את מותו: ”אסון משותף”

טוב לדעת (תוכן מקודם)

איסטנבול פתוחה - זה הזמן לפתרון טבעי וקבוע להתקרחות גברית

חברת איילת גייר
לכתבה המלאה
"אתה תישאר אהוב". הלוויתו של דניאל טרגרמן, היום (צילום: יותם רונן)
הוריו של דניאל בהלוויה, הבוקר (צילום: יותם רונן)

אמו של דניאל, גילה, ספדה לו: "אני לא מבינה מה קורה פה בכלל, אני לא מאמינה שאני נמצאת בבית עלמין ונפרדת ממך. אתה חכם, רגיש, יפה. אני מנסה לעכל אך לא מצליחה. דניאל שלי, אנחנו רוצים להגיד לך תודה שלימדת אותנו לאהוב, לחייך, נתת לנו רגעי אושר רבים בזמן כה קצר. תמיד רצית לגדול ולהתפתח. אני מוצאת נחמה בזה שהיית ילד אהוב עד הרגע האחרון. רצינו להגן עליך, תכננו לנסוע לסבא וסבתא. הכל קרה כל כך מהר, תוך שניה זה נגמר. אלוהים שבשמיים, אנא חזק אותנו ותן לנו כוח להמשיך. תשמור על סבא וסבתא ועל כולנו. רצינו להיפרד ממך היום בבוקר באור ולא בחושך. יש לי עוד הרבה מה לומר אך אומר את זה בלב, אני אוהבת אותך".

נשיא המדינה רובי ריבלין, ספד אף הוא לדניאל, וביקש לחזק את בני המשפחה: "דניאל, ילד יקר, ראיתי אותך אתמול לובש מדי ארגנטינה, רוקד באושר מלא שמחת חיים. ראיתי אותך, חשבתי עלייך וחשבתי עלינו". ריבלין הוסיף: "ידענו שהטרוריסטים שבזים לדם ילדיהם לא יחוסו על דם ילדינו. היום אנחנו מלווים אותך דניאל, אתה הילד של כולנו. את דניאל של המדינה כולה. אנו מלווים את הילד שלמענו לחמנו ואנו לוחמים. את הילד שמשלם את המחיר הכבד מכל על החיים כאן בארצנו ובמולדתנו. שילמתם בדם שאין לו מחיר. הגנתם ואתם מגנים על מדינת ישראל בגופכם ובעוז הרוח שלכם".

ריבלין פנה למשפחה ולתושבי הקיבוץ ואמר: "אין לנו זכות לבקש מכם להישאר כאן, אבל אנחנו יכולים להבטיח שאתם לא לבד. אתכם מחבקת מדינה שלמה. אין לנו זכות לתבוע מכם להמשיך לגור כאן אבל אנחנו מלאי התפעלות מהרגש הציוני המתפעם בכם, מהנכונות להמשיך לבנות ולטפח. אתם המכשול הראשון והאחרון. מכאן ננצח, נתגבר ויוכנע הרוע שסביבנו. דור ההתיישבות היה כאן והוא ממשיך ובונה כאן. דניאל, לנצח נזכור את החיוך, את אהבת החיים, את תום הילדות, את הרגעים הגדולים של חייך הקטנים. היה שלום ילד אהוב, נוח בשלום על משכבך בחבל הארץ שכה אהבת ואהבו אותך. תהא נשמתך יקיר צעיר קטן צרורה בצרור החיים".

. "מבחינתנו זה אסון משותף". דניאל טרגרמן (צילום: באדיבות המשפחה)

סבתו, פאולינה, אמרה בהלוויה: "דניאלי שלי, ילד שלי, כל כך אהבתי אותך. אתה תישאר אהוב. תשלח לנו כוח להתמודד עם האסון הזה". ב-2011 נפגע ביתה של פאולינה מרקטת קסאם. "הקסאם נפל שלושה מטרים מהבית והרס את כל החלק הקדמי ואת הסלון", סיפרה אז לוואלה! חדשות. "בנס אף אחד לא נפגע. בעלי ואני היינו בקומה למעלה, ולמטה היו שני הבנים שלנו, עם ארבעת הנכדים וכלה בהריון בחודש השביעי. אחרי הבום, רצתי למטה לוודא שכולם בסדר. ראיתי שהם לא נפגעו ואז הסתובבתי אחורה וראיתי את הנזק. זה היה בום גדול. החלונות התנפצו ועפו ממקומם, וגם הדלתות".

גם אז ביטאה פאולינה את זעקתם של תושבי הדרום: "צריך לפעול נגדם בצורה דרסטית. חשבנו שזה כבר קרה לפני שנתיים אבל זה לא קרה". היא אמרה אז: "צריך שיקרה להם משהו, אולי רעידת אדמה שהם יעברו, אולי גל גדול שיקח את האדמות שלהם. אני יודעת שזה מאוד אכזרי לחשוב ככה. אבל אולי זה הפתרון היחיד".

ביתה של פאולינה טרגרמן, סבתו של דניאל, לאחר פגיעת קסאם ב-2011

ראש המועצה האזורית שער הנגב, אלון שוסטר, ספד אף הוא לדניאל ופנה לבני המשפחה, בהם ההורים גילה ודורון: "אנחנו אתכם באבל העמוק. דורון אתה נולדת כאן וגדלת כאן, בחרת להמשיך לגור כאן כנגד כל הסיכויים. ארץ ישראל נקנית בייסורים. אנחנו כאן, כולנו, מתוך ידיעת הקושי והבנה. דניאל, האם האל דן אותנו למוות? להפסקת החיים כאן? יש כאן ניסיון קשה. כולנו יודעים שכשלנו בהגנה על דניאל הקטן".

שוסטר המשיך ופנה לממשלה: "אנחנו דורשים מממשלת ישראל למנוע את המשך ההרג שמתחולל כאן. מכאן, מהמקום הכואב הזה, אנחנו מחכים ליום אחר, ליום שבו הילדים יוכלו לשחק בחצר והממ''דים יהיו עוד חדר. כל כך הרבה ילדים הגיעו לממ''דים ודניאל לא הצליח. אני מתנצל, אנחנו נעשה כל מה שאפשר כדי שהחיים יימשכו. אני רוצה לחבק את כולכם".

אבל כבד ירד על הקיבוץ לאחר מותו של דניאל. "מבחינתנו זה אסון משותף", תיארה בסוף השבוע ינינה ברנע, חברת הקיבוץ, את התחושות הקשות שפקדו את 150 תושביו עם ההודעה על מותו של דניאל הקטן. "אנחנו קהילה קרובה שכולם מכירים בה את כולם. המשפחה הזו גרה כאן כמה שנים טובות והילדים שלהם מכירים את הילדים של כולנו".

לאחר האירוע הטראגי, עלתה סברה בצה"ל כי פצצת המרגמה שהביאה למותו של דניאל נורתה מבית-ספר שהופעל על-ידי אונר"א. לאחר בדיקה נוספת, התברר כי הפצמ"ר שוגר ממקום אחר, סמוך לו. דובר צה"ל לתקשורת הזרה, פיטר לרנר, אמר כי התברר כי הפצמ"ר שוגר ממחסה של חמאס.

"נתת לנו רגעי אושר רבים בזמן כה קצר". הלוויתו של דניאל טרגרמן, היום (צילום: יותם רונן)
(צילום: יותם רונן)
(צילום: יותם רונן)
(צילום: יותם רונן)
(צילום: יותם רונן)
(צילום: יותם רונן)
(צילום: יותם רונן)
(צילום: יותם רונן)
לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

התרעות פיקוד העורף

    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully