מלחמה בדרום

הבשורה של דף: חמאס מנסה לרדת מהעץ

במערכת הביטחון הופתעו לטובה מכך שמוחמד דף הצהיר על שתי דרישות בלבד כתנאי להפסקת אש. כעת מעריכים כי חמאס, שספג נזק כבד, קרוב מאי פעם לסיים את סבב הלחימה. פרשנות

אמיר בוחבוט
31/07/2014
צילום מסך

נאומו של ראש הזרוע הצבאית של חמאס מוחמד דף, שפורסם שלשום (שלישי), הפתיע לא מעט גורמים במערכת הביטחון בישראל - ולטובה. זאת, לאחר שדף הצהיר בקלטת כי חמאס ינצור את האש בשני תנאים: הפסקת "התוקפנות הישראלית" והסרת המצור על עזה - זאת בניגוד לעשרת התנאים שהציב ראש הלשכה המדינית חאלד משעל בתחילת המבצע. בהשוואה אליהם, דבריו של דף נראים כתפנית בדיאלוג מול מצרים וישראל. בחמאס ידוע לאורך שנים כי החלטות משמעויות ורחבות מתקבלות רק בקונצנזוס, ולכן ניתן להסיק כי דף לא דיבר בשם עצמו, אלא קיבל גיבוי לדבריו מבכירי ההנהגה של חמאס בעזה ובחו"ל.

גורמים בכירים בישראל טוענים כי חמאס מנהל את המערכה מעמדת חולשה ולא מעמדת כוח, ומציינים את המחיר הגבוה ששילם הארגון, שנאמד ביותר מ-1,000 הרוגים בעזה, חלקם לוחמים, והרס רב של תשתיות ובתים ברצועה, כולל השמדת אמצעי לחימה רבים. על פי ההערכות, כבר בשלב זה שואלים את עצמם מנהיגי חמאס בעזה אם לא הוחמצה הזדמנות לסיים את המערכה קודם לכן.

עקב כך, בזמן האחרון יש ניסיונות להשיג הסכמה רחבה בארגון להסכם הפסקת אש זמנית, ובשל המתחים הפנימיים ההכרזה על כך מתעכבת. מה שעשוי לשנות את המגמה בצמרת הארגון הם אירועים טקטיים של הרג פעילי הזרוע הצבאית של חמאס או פגיעה בתשתיות קריטיות.

מבצע צוק איתן - כותרות אחרונות:
כתב וואלה! חדשות בפירי המנהרות של חאן יונס
”תמונת ניצחון” של גיבור-העל של חמאס. פרשנות
מחבל מכוח מיוחד של חמאס נלכד; שהה במנהרה שבועות

עוד בוואלה!

כולל סלטים שטרם ראיתם: פיתה משודרגת בשטח עם פרגית עסיסית

וואלה! רכב בשיתוף דאצ'יה
לפי ההערכות, דף זכה לגיבוי ממנו. חאלד משעל(צילום: AP)

מבצע "צוק איתן" | היום ה-23: עדכונים שוטפים

צמרת חמאס, שחרתה על דגלה את הדאגה לאזרחים, מבינה כעת היטב כי אם לא תגיע במהלך סבב הלחימה הנוכחי להישג דרמטי של שיפור אורח חייהם - היא עלולה לעמוד בפני אתגר משילות מהגדולים שידע הארגון מאז השתלט על רצועת עזה.

ביקורת על הארגון נשמעת גם מצד פעילי שטח. אלה טוענים כי מפקדים בכירים שלחו אותם להילחם בחזית, בזמן שהם מסתתרים בבונקרים. בנוסף, חמאס נאלץ להעביר פעילים מגזרה לגזרה כדי למלא את השורות בגלל עריקות ומותם של מאות פעילים.

לא ברור כמה זמן ייקח לחמאס לגבש החלטה בנוגע להפסקת אש זמנית ולפתיחה בשיחות מדיניות, אך ברור כעת כי הוא במצב הקרוב ביותר לכך - אחרי שבמשך יותר משלושה שבועות ספג נזק כבד ולא רשם לזכותו הישגים צבאיים רבי-משמעות.

לפניות לכתב אמיר בוחבוט: amirbohbot@walla.com

(עדכון ראשון: 21:46)

תחנת הכוח בעזה לאחר תקיפת צה"ל, השבוע(צילום: AP)
הרס בעזה אחרי תקיפת צה"ל(צילום: רויטרס)
כרוזי אזהרה שחיל האוויר פיזר בשמי עזה(צילום: AP)
עשן בשמי עזה(צילום: AP)
מתחם התקשורת של חמאס עולה באש לאחר תקיפת צה"ל, השבוע(צילום: AP)
עזה משלמת את המחיר על עקשנות חמאס. ילדה מבית הספר של אונר"א, שהותקף ברצועה(צילום: AP)
ילדים מקבלים טיפול בבית החולים כמאל ברצועת עזה לאחר תקיפת חיל האוויר בבית הספר של האו"ם. יולי 2014(צילום: AP)
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully