מלחמה בדרום

צ'ילה ופרו בגינוי חריף לישראל: הוחזרו השגרירים

מדינות אמריקה הלטינית הודיעו על צעד משותף, על רקע "הפרת הפסקת האש מצד ישראל". גינו בין היתר את "השימוש הלא פרופורציונלי בכוח", שנוגד לטענתן את "ההצדקה להגנה עצמית"

29/07/2014
צילום: רויטרס, לע"מ, עריכה: מתן חדד

ממשלת צ'ילה ופרו הודיעו הערב (שלישי) בצעד משותף על החזרת שגריריהם בישראל להתייעצות, בשל ההסלמה בלחימה ברצועת עזה ופעילות צה"ל. ביום רביעי האחרון, ברזיל נקטה בצעד דומה ומסרה: "ההסלמה באלימות אינה מקובלת, וכך גם השימוש הבלתי-סביר בכוח שעושה ישראל ברצועת עזה".

"פרו עוקבת בתשומת לב מירבית אחר האירועים האחרונים במזרח התיכון, ומצרה על הפרת הפסקת האש, תוך פעילות צבאית מחודשת של ישראל ברצועת עזה, אשר גבתה עד כה את חייהם של יותר מאלף קורבנות, רבים מהם אזרחים, נשים וילדים", נמסר בהודעה רשמית ממשרד החוץ בלימה.

מבצע "צוק איתן" - סיקור מיוחד בוואלה! חדשות:
קרי: "נתניהו ביקש סיוע בהפסקת אש"; בירושלים מכחישים
חמאס מתנער: "לא הסכמנו להפסקת אש של 24 שעות"
הפלסטינים: יותר מ-100 נהרגו היום ברצועת עזה

טוב לדעת (מקודם)

האם בי קיור לייזר מתאים לכם? ככה תדעו למי המכשיר מתאים ולמי לא

מוגש מטעם בי קיור לייזר
עשן מיתמר מעל רצועת עזה, היום(צילום: AP)

עוד נכתב בהודעה: "מעשים חמורים אלה משפיעים על השלום, ומהווים הפרה חוזרת ונשנה של הנורמות הבסיסיות של החוק ההומניטרי הבינלאומי. כמו כן, פרו מגנה את ירי הרקטות, כמו גם כל סוג של מתקפה נגד האוכלוסייה האזרחית בישראל".

מבצע "צוק איתן" | היום ה-22: עדכונים שוטפים

מסנטיאגו נמסר: "צ'ילה עוקבת בדאגה חמורה אחר המבצעים הצבאיים, אשר מהווים עונש קולקטיבי לאוכלוסייה האזרחית ברצועת עזה, ואינם מכבדים את החוק ההומניטרי הבינלאומי".

"עם זאת, צ'ילה ממשיכה לגנות את ירי הרקטות על ידי חמאס נגד אוכלוסייה אזרחית בישראל", נכתב, "ומדגישה את היקף הפעילות הצבאית הישראלית בעזה ועוצמתה, אשר מפרה את עיקרון הפרופורציונליות של שימוש בכוח – דרישה בסיסית על מנת להצדיק הגנה עצמית".

בשתי ההודעות נמסר כי הצעד נעשה "תוך שיתוף פעולה עם מדינות נוספות באזור". מלבד ברזיל, אקוודור החזירה את שגרירה בישראל להתייעצות ב-18 ביולי, ואילו ונצואלה ובוליביה נקטו בצעד דומה לאחר מבצע "עופרת יצוקה", בתחילת שנת 2009, ולא החזירו את שגריריהן לתל אביב מאז.

דווח על החלטת משרד החוץ הארגנטינאי על ביטול האזרחות הכפולה לאזרחי ישראל ששירתו בצה"ל, אולם טרם התקבל אישור רשמי לכך.

במסגרת הצעד המשותף, הביעו המדינות תמיכה במאמציו של מזכ"ל האו"ם באן קי מון להגיע להפסקת אש. "אנו מגבים את קריאתו לכל הצדדים להבטיח את בטיחות תשתיות האו"ם באזור, ואת בטיחותם של האנשים המבקשים מקלט שם", נמסר מלימה.

מצ'ילה נמסר: "10% מאוכלוסיית עזה נאלצה לבקש מקלט במתקני האו"ם". בסנטיאגו חיזקו את דבריו של מזכ"ל האו"ם, ובירכו על "קריאתו לכל הצדדים לעשות הרבה יותר על מנת להבטיח את בטיחות אתרי האו"ם ומבקשי המקלט בהם".

"הפסקת אש - בסיסי לשלום בר קיימא". נתניהו ושר החוץ האמריקני ג'ון קרי(צילום: הארץ, מוטי מילרוד)

עוד נמסר: "צ'ילה חוזרת על קריאתה לשים קץ מידי לעימות האלים, ובכך לאפשר העברת סיוע הומניטרי לטובת אלפי הפליטים והקורבנות האזרחיים, במיוחד הילדים".

לימה העבירה מסר דומה: "פרו קוראת לצדדים לכבד את הפסקת האש, אשר תאפשר העברת סיוע הומניטרי לטובת האזרחים שאיבדו את בתיהם, וקוראת לחידוש מידי של המשא ומתן במסגרת יוזמות התיווך הקיימות, שיביאו לסיום העימות, ויהוו בסיס להבנות לקראת שלום בר קיימא בין הישראלים והפלסטינים".

פיצוץ תחנת הכוח בעזה, היום(צילום: רויטרס)
חיילים בגבול רצועת עזה – 28 ביולי 2014(צילום: GettyImages)
מחנה הפליטים שאטי(צילום: AP)
חיילים חוזרים מתוך עזה(צילום: רויטרס)
כוח צה"ל בגבול הרצועה(צילום: רויטרס)
חיילים מסיירים מחוץ לרצועת עזה, מבצע צוק איתן, יולי 2014(צילום: רויטרס)
תקיפות צה"ל בעיר עזה. 27 ביולי 2014(צילום: AP)
תקיפות צה"ל בעיר עזה. 27 ביולי 2014(צילום: AP)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully