מלחמה בדרום

אובמה לנתניהו: לפעול להפסקת אש מידית, ללא תנאים

נשיא ארה"ב שוחח בטלפון עם ראש הממשלה על הלחימה בעזה ואמר כי "כל פתרון ארוך טווח חייב להבטיח פירוק מנשק של ארגוני הטרור ופירוז של עזה". פקיד אמריקני בכיר: חלק מהדיווחים על מאמצי קרי היו פוגעניים

אמיר תיבון ונטשה מוזגוביה, וושינגטון
28/07/2014
צילום: שי מכלוף, עומר מירון, ניב אהרונסון, דו"צ, לע"מ, רויטרס; עריכה: מתן חדד, קריינות: לירון בארי

- אובמה לנתניהו: לפעול להפסקת אש מידית ללא תנאים
- פקיד אמריקני בכיר: חלק מהדיווחים על מאמצי קרי לא מדויקים
- רקטות נורו הלילה למועצה האזורית אשכול, ללא נפגעים

בסופו של היום ה-20 למבצע "צוק איתן" - הבית הלבן דורש הפסקת אש לאלתר, ללא כל תנאי: ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח אמש (ראשון) בטלפון עם נשיא ארצות הברית ברק אובמה, והשניים דנו בלחימה בין ישראל לחמאס ברצועת עזה. בשיחה אמר הנשיא האמריקני לראש הממשלה כי "כל פתרון ארוך טווח חייב להבטיח פירוק מנשק של ארגוני הטרור ופירוז של עזה". בהודעת הבית הלבן נכתב כי אובמה ציין כי יש לפעול באופן מידי להפסקת אש הומניטרית בעזה, ללא תנאים מוקדמים.

מבצע "צוק איתן" - סיקור מיוחד בוואלה! חדשות:
בצה"ל הופתעו: חמאס משתמש בטיל ממלחמת יום כיפור
חמישה לוחמים נטמנו: "חיכיתי לך, אבל זה לא קרה"
אימהות לוחמים לנתניהו: "אל תעדיף את חיי האויב"
לא נכנע, אך במצוקה: חמאס הגיע לנקודת השבירה. פרשנות
שדה הקרב האמיתי מופקר / דעה

עוד נמסר כי אובמה הדגיש את הגינוי האמריקני החריף לירי הרקטות מצד חמאס ול"מתקפות הארגון נגד ישראל באמצעות מנהרות". כמו כן, הדגיש אובמה את זכותה של ישראל להגנה עצמית, ואת דאגתו בנוגע למניין האזרחים הפלסטינים ההרוגים ואובדן החיים בישראל, כמו גם המצב ההומניטרי ההולך ומחריף ברצועת עזה.

עוד בוואלה!

קוסמטיקה, אלכוהול ומתוקים: חופשה בחו"ל מתחילה כבר בדיוטי פרי

בשיתוף ג'יימס ריצ'רדסון
קרא להפסקת אש לאלתר. אובמה ונתניהו בבית הלבן, במרץ(צילום: רויטרס)

הנשיא הבהיר כי על הסכם הפסקת האש להיות מבוסס על הסכם הפסקת האש של נובמבר 2012. הוא הביע תמיכה במתווה המצרי, והדגיש כי הוא תומך בשיתו פעולה אזורי ובינלאומי לסיום האלימות.

אובמה הוסיף כי לראייתו, יש חשיבות רבה בהבטחת ביטחונה של ישראל, בהגנה על אזרחים, בהקלת המשבר ההומניטרי בעזה וביישום הפסקת אש בת קיימא, אשר תאפשר לפלסטינים ברצועת עזה לחיות חיים נורמליים. הנשיא הדגיש כי יש לסייע במענה על הצרכים הכלכליים ארוכי הטווח בעזה, בד בבד עם חיזוק הרשות הפלסטינית, וסיכם כי לראיית ארצות הברית, כל פתרון ארוך טווח לסכסוך הישראלי-פלסטיני חייב לכלול פירוק ארגוני טרור ופירוז עזה מנשק.

מוקדם יותר אמש אמר פקיד אמריקני בכיר כי חלק מהדיווחים שפורסמו בימים האחרונים בתקשורת הישראלית בעניין מאמציו של שר החוץ האמריקני ג'ון קרי להביא להפסקת אש, היו "בלתי מדויקים". לדבריו, הן "כללו שפה בוטה שתיארה באופן שגוי את מאמציו, ובחלק מהמקרים אף האשמות בבגידה בישראל, האשמה פוגענית במיוחד". הגורם הבכיר הוסיף כי הטיוטה שקרי הציג לישראל בסוף השבוע התבססה על היוזמה המצרית להפסקת אש, שישראל הייתה מוכנה לקבל.

נוסף על כך, הפקיד האמריקני הבכיר התייחס לנושא המנהרות, ואמר כי ישראל "המשיכה לטפל במנהרות במהלך הפסקת האש ההומניטרית אתמול - ולא נשמעה על כך כל מחאה מכיוון ארצות הברית או כל גורם אחר".

"שום מחאה על הטיפול במנהרות". קרי משוחח עם נתניהו ממלונו בקהיר, ביום שישי(צילום: רויטרס)

שלשום אמרו מקורות פלסטיניים לוואלה! חדשות כי קרי הודיע בשבוע שעבר לחמאס, באמצעות קטאר, כי במסגרת המתווה להפסקת אש שגיבש בהתבסס על ההצעה המצרית, וושינגטון מוכנה לערוב לכמה מדרישות הארגון להפסקת האש. לפי אותם מקורות, קרי הסביר כי הביטחונות נוגעים לנושאים הבאים: הקלה במעבר של אנשי עסקים וסחורות מישראל לרצועת עזה, הרחבת תחום הדיג ל-12 מיילים ימיים, פתיחת מעבר רפיח – שיופעל מצדו הפלסטיני על ידי כוחות הרשות הפלסטינית – והבטחת העברה מסודרת של המשכורות לפקידים. עם זאת, קרי לא הציג שום ערבויות בנושא האסירים, מלבד הבטחה לדון על כך, וכן לא היה אזכור להקמת נמל ימי.

עשן מיתמר בשמי העיר עזה, אתמול(צילום: AP)

ביום שישי נחשף בוואלה! חדשות כי לפי ההצעה של קרי להפסקת אש בין הצדדים, 48 שעות מכניסתה לתוקף יחלו מגעים בין שלוש משלחות – ישראלית, פלסטינית ומצרית – סביב דרישות חמאס להסרת המצור. הפסקת האש הייתה אמורה להיכנס לתוקפה מיד עם הכרזתו של קרי על הסכמת הצדדים, וכל הפעולות הצבאיות של שני הצדדים היו מופסקות. המשלחת הפלסטינית לקהיר תוכננה לכלול נציגים של כמה מהפלגים הפלסטיניים, בהם פתח, חמאס והג'יהאד האסלאמי. הדיונים היו אמורים להתקיים בכל ימי הפסקת האש – בין חמישה לשבעה ימים – ובאופן עקיף: המשלחת המצרית הייתה אמורה להיפגש עם נציגים של ממשלת ישראל, ובנפרד – עם המשלחת הפלסטינית.

"חמאס המשיך לירות". נזק רב נגרם לבית בהתפוצצות רקטה במועצה האזורית אשכול(צילום: מערכת וואלה! NEWS, המועצה האזורית אשכול)

אחר הצהריים דחתה ישראל את ההצעה להפסקת אש הומניטרית נוספת שחמאס הציע. בריאיון שהעניק לרשת CNN הסביר נתניהו: "חמאס הציע הפסקת אש שתתחיל ב-14:00 בצהריים והמשיך לירות עלינו אחריה". הוא הוסיף כי ממשלת ישראל "תנקוט כל צעד שדרוש כדי להגן על עמנו". ראש הממשלה אמר דברים דומים בריאיון שהעניק גם לרשת CBS.

"ההתנגדות לא צריכה רגיעה, אבל מצב האזרחים קשה מאוד". דובר חמאס אבו זוהרי(צילום: AP)

הדחייה מישראל באה שעות ספורות אחרי שדובר חמאס, סאמי אבו זוהרי, הודיע בצהריים כי ארגונו מסכים להפסקת אש הומניטרית נוספת למשך 24 שעות, החל משעה 14:00. "לנוכח המצב של בני עמנו ורוח החג (עיד אל-פיטר, א"ת), הסכימו כל פלגי ההתנגדות על עצירת האש", אמר אבו זוהרי. לדבריו, "ההתנגדות לא צריכה שום רגיעה, אבל מצב האזרחים קשה מאוד". בישראל בחנו את הבקשה במשך זמן מה, אך החליטו לדחות אותה. אחר הצהריים התכנס הקבינט לשעות ארוכות, לדון בהתפתחויות האחרונות ובהמשך המבצע.

מנהרת טרור שצה"ל חשף ופוצץ(צילום: דובר צה"ל)

בתוך כך, ירי הרקטות והפצמ"רים מרצועת עזה נמשך גם הלילה. זמן קצר אחרי 23:00 בלילה התפוצצו בשטחים פתוחים במועצה האזורית אשכול שלוש רקטות מבלי לגרום לנפגעים או לנזק, ואלו התווספו לשניים שנפלו באזור בסביבות 21:30. שלוש רקטות נוספות נפלו בשטחים פתוחים באשכול סמוך לחצות. מחצות הלילה שבין שבת לראשון ועד לשעות הערב התפוצצו בתחומי המועצה יותר מ-20 פצמ"רים ורקטות. כתוצאה מכך ניזוקו שלושה בתים, אחד מהם ספג פגיעה ישירה ונגרם לו נזק רב. איש לא נפגע. מתחילת מבצע "צוק איתן" התפוצצו בתחומי מועצת אשכול יותר מ-520 רקטות ופצמ"רים, רובם בשטחים פתוחים.

בית שנפגע אתמול מפצמ"ר במועצה האזורית שער הנגב(צילום: אתר רשמי, חדשות 0404)

בנוסף, אתמול יירטה מערכת "כיפת ברזל" שתי רקטות בשמי נתיבות. לפני היירוט נשמעה אזעקה באזור, כמו גם במועצה האזורית שדות נגב. רקטה התפוצצה הערב גם בשטח פתוח במועצה האזורית שער הנגב, מבלי שגרמה לנפגעים או לנזק. מוקדם יותר נשמעה אזעקת "צבע אדום" במועצה האזורית חוף אשקלון.

לפניות לכתב אמיר תיבון: amir.tibon@walla.co.il

(עדכון ראשון: 23:09)

כוחות צה"ל בגבול הרצועה(צילום: יותם רונן)
כוחות צה"ל בגבול רצועת עזה היום, יולי 2014(צילום: יותם רונן)
עשן מיתמר בשמי צפון הרצועה(צילום: רויטרס)
הלווייתו של סרן רועי פלס בבית העלמין קריית שאול(צילום: דרור עינב)
רב-נגד רמי כחלון מובא למנוחות בבית העלמין בחדרה(צילום: שלומי גבאי)
פיצוץ מנהרת טרור שצה"ל חשף ברצועה(צילום: דובר צה"ל)
פינוי אישה שנפצעה מרסיסי פצמ"ר לבית החולים סורוקה בבאר שבע(צילום: ניב אהרונסון)
סמל-ראשון גיא לוי נטמן בבית העלמין בכפר ורדים(צילום: אדריאן הרבשטיין)
לוחמי צה"ל בגבול הרצועה(צילום: רויטרס)
כוחות צה"ל בגבול רצועת עזה היום, יולי 2014(צילום: יותם רונן)
הרס בבית במועצת אשכול בעקבות פגיעת רקטה(צילום: מערכת וואלה! NEWS, המועצה האזורית אשכול)
הנשיא ראובן ריבלין בביקור תנחומים בבית החלל יצחק בן ואנונו(צילום: לשכת העיתונות הממשלתית, מארק ניימן, לע"מ)
הלוויית סרן רועי פלס בתל אביב(צילום: דרור עינב)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully