טביעת מעבורת התלמידים בקוריאה

סלע, תקלה או ערפל – מה גרם למעבורת לשקוע?

הסיבה לשקיעת המעבורת מול קוריאה הדרומית – כמו גם גורלם של 277 מנוסעיה – עדיין לא ברורה. הערכה: רבים מהנוסעים לכודים בבטן המעבורת. החיפושים נמשכים. "אין זמן לבזבז"

סוכנויות הידיעות
17/04/2014
צילום: רויטרס, עריכה: גדי וינסטוק

מה גרם לאחת התאונות הימיות הקשות ביותר שידעה קוריאה הדרומית? תשעה מבין 462 הנוסעים במעבורת ששקעה כבר הוכרזו מתים, והמרוץ נגד השעון נמשך גם הלילה, בניסיון למצוא ניצולים – גם אם ספורים – מתוך 277 הנעדרים. מאמצי החילוץ מתרכזים במקום שבו שקעה המעבורת, בעומק כ-30 מטר ובמרחק של כ-20 קילומטרים מהאי הקרוב. ההערכה היא כי רבים מבין הנוסעים לכודים בבטן המעבורת. אחרים שקפצו למים טרם שקעה המעבורת – ייתכן שטבעו למוות או מתו כתוצאה מהטמפרטורה הנמוכה של המים. 179 מהנוסעים – רובם היו תלמידי תיכון שיצאו לטיול באי ג'ג'ו – חולצו בחיים.

עוד חדשות מהעולם:
כך הופך חיזבאללה נערים בני 18 ללוחמים בסוריה
סימני עריקה באוקראינה? "חיילים התפרקו מנשקם"
מצרים שיגרה לחלל לוויין תקשורת

טוב לדעת (מקודם)

הבדיקה החכמה שמאתרת סיכון מוגבר ללקות בשבץ מוחי

מוגש מטעם שחל
צוותי החילוץ חגים סביב המעבורת, הבוקר(צילום: AP)

גם אמש, כמעט יממה אחרי שהמעבורת החלה לשקוע, לא ברור מה גרם לכך לקרות. עם זאת, הסברה הרווחת היא שהמעבורת התנגשה בסלע או בכלי שיט אחר, דבר שגרם למים רבים לחדור אל הסיפון, וכתוצאה מכך – לכך שנטתה על צדה ושקעה במהירות, בתוך שעתיים בלבד.

"גם כשהספינה שקעה אמרו לנו לשבת, מי שנשאר נלכד"

"המהירות שבה המעבורת החלה לנטות על צדה מעלה כי היא ספגה פגיעה משמעותית", הסביר פיטר בוינטון, בכיר לשעבר במשמר החופים בארצות הברית, לרשת CNN. "ככל הנראה, ההתנגשות גרמה לחדירה של מים, דבר שעלול לגרום לכלי שיט בגודל כזה להתהפך על צדו במהירות", הוסיף. כלי השיט נשא על גבו גם עשרות כלי רכב, ולדברי בוינטון, אם הסיפון שעליו הם חנה נשבר, הדבר מבהיר עוד יותר כיצד חדרו מים רבים כל כך, והשקיעה הייתה כה מהירה.

שקעה תוך שעתיים. המעבורת בדרך למצולות(צילום: AP)

השערה אחרת עוסקת בכשל אפשרי במערכות התפעול של המעבורת, שנבנתה לפני 20 שנה. "כשלים במנוע, בעיקר בחדר המנועים, הם דבר נפוץ מאוד", אמרה מארי שיאבו, לשעבר המפקחת הכללית במשרד התחבורה של ארצות הברית. למרות זאת, שיאבו ציינה כי "זה לבדו – לא סביר שגרם לשקיעה מהירה כל כך, סביר להניח שקרה דבר נוסף".

גורם ממשלתי שמעורב בחיפושים, ואשר לדבריו שוחח עם איש צוות שחולץ בשלום מהמעבורת, דווקא תיאר את האזור כנטול שוניות אלמוגים או סלעים, והביע ביטחון כי מדובר בכשל טכני. הדבר מחליש את הסברה שלפיה כלי השיט עלה על שרטון. כמו כן, תמוהה העובדה כי המעבורת משייטת בקו זה שבין אינצ'ון לג'ג'ו פעמיים בשבוע, ולכן – מדוע שתעלה על שרטון בשיט שגרתי שכזה?

בני משפחה מול רשימות הנעדרים(צילום: רויטרס)

התשובה לכך עשויה להימצא בדיווחים שלפיהם המעבורת חרגה מנתיבה המקורי, ייתכן בשל הערפל הכבד, שגרם לה ליציאתה באיחור מנמל אינצ'ון שליד הבירה סיאול, אל עבר האי ג'ג'ו. "אם הם פגעו במשהו, ייתכן כי משמעות הדבר היא שסטו מהנתיב, דבר סביר בהחלט", אמרה שיאבו. "מה שקשה לראות הוא את התחתית. יש נתיבים מורכבים ומפורטים ששומרים עליהם. אם הם סטו מהנתיב, ייתכן שפגעו במשהו", הוסיפה. הדיווחים שלפיהם המעבורת אכן סטתה ממסלולה סותרים את נתוני רשות הנמלים, שמצביעים על כך שאתר התאונה אינו רחוק מהנתיב השגרתי.

"הדמעות התייבשו"

ככל שהשעות חולפות, קטנים הסיכויים למצוא ניצולים. ראש הממשלה צ'ונג הונג-וון אמנם אמר כי אין "דקה או שנייה לבזבז" בחיפושים, והפציר בכוחות החילוץ לעשות כל שביכולתם להציל חיים. ואולם, לפי תחזית מזג האוויר, היום יקשו על המאמצים גם גשם, רוחות חזקות וערפל, שיתווספו לזרמים החזקים שהאזור ידוע בהם. גורם רשמי במשמר החופים בג'ינגדו, העיירה הקרובה ביותר למקום התאונה, אמר כי הפרשי הגאות והשפל הגדולים מנעו מהצוללים מלהיכנס למרבית חלקי המעבורת במשך שעות ארוכות. "אני חושש שלאלה שלכודים בפנים יש סיכוי קטן ביותר לחיות", אמר צ'ו יאנג-בוק, בכיר בצוות החיפושים. דובר משמר החופים הבטיח: "לא נרים ידיים, על אף שהמצב מדאיג ביותר".

מרבית הנוסעים היו תלמידי תיכון. ניצולי האסון מפונים לקבלת טיפול(צילום: AP)

בג'ינגדו ממתינים במתח ובחרדה בני משפחותיהם של הנוסעים של מאות הנוסעים ואנשי הצוות שלא שפר גורלם להגיע אל חוף מבטחים. "הדמעות שלי התייבשו", אמרה אם של נוסע. "אני מחזיקה מעמד הודות לתקווה. אני מקווה שהממשלה עושה הכול להחזיר את הילדים, הביתה לאימהות שלהם". אב של נוסע אחר, לי קי-הונג, אמר: "שלחתי לו מסרון שעה לפני שהמעבורת שקעה, אבל לא הוא לא השיב".מנהלי החברה המפעילה את הקו הביעו התנצלות כנה על התאונה, ואמרו כי יעשו הכול על מנת לסייע באיתור ניצולים.

(עדכון ראשון: 23:39)

חשש לחיי מאות נוסעים במעבורת ששקעה מול חופי קוריאה הדרומית. 16 באפריל 2014(צילום: AP)
בני משפחותיהם של נעדרי המעבורת שטבעה מול חופי קוריאה הדרומית. 16 באפריל 2014(צילום: רויטרס)
בני משפחותיהם של נעדרי המעבורת שטבעה מול חופי קוריאה הדרומית. 16 באפריל 2014(צילום: רויטרס)
חשש לחייהם של כ-300 בני אדם במעבורת שטבעה מול חופי קוריאה הדרומית. 16 באפריל 2014(צילום: רויטרס)
חשש לחייהם של כ-300 בני אדם במעבורת שטבעה מול חופי קוריאה הדרומית. 16 באפריל 2014(צילום: רויטרס)
חשש לחייהם של כ-300 בני אדם במעבורת שטבעה מול חופי קוריאה הדרומית. 16 באפריל 2014(צילום: רויטרס)
מרכז לקרוביהם של נעדרי המעבורת שטבעה מול חופי קוריאה הדרומית. האי ג'ינגדו, 16 באפריל 2014(צילום: רויטרס)
חילוץ נוסעים ממעבורת טובעת מדרום לחופי קוריאה הדרומית. 16 באפריל 2014(צילום: AP)
  • קוריאה הדרומית

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully