יפן טרם התאוששה מהקרינה אך עדיין מאוהבת בגרעין

ביפן מציינים 3 שנים לרעש האדמה ולצונאמי הקטלניים, ורבים עדיין מורחקים מבתיהם בשל האדמה המזוהמת. ראש הממשלה הלאומן קורא לפתוח מחדש את הכורים הגרעיניים שנסגרו

סוכנויות הידיעות
11/03/2014
ראש ממשלת יפן, שינזו אבה, משתחווה בפני קיסר יפן אקיהיטו ורעייתו, הקיסרית מיצ'יקו, בטקס הממלכתי לזכר נספי הצונאמי, הבוקר בטוקיו(צילום: רויטרס)

יפן מציינת היום (שלישי) את יום השנה השלישי לרעש האדמה ולצונאמי הקטלניים שפקדו את המדינה ב-11 במרץ 2011. הרעש גרם לדליפה גרעינית חמורה בכור במתקן פוקושימה-דאיצ'י, והביא למותם של כ-16 אלף בני אדם ברחבי המדינה. יותר מ-2,500 בני אדם עדיין מוגדרים נעדרים.

ראש ממשלת יפן שינזו אבה והקיסר אקיהיטו השתתפו בטקסי זיכרון בטוקיו הבירה, שהתקיימו לזכרם של קורבנות רעש האדמה, שעוצמתו הייתה 9 בסולם ריכטר. בצפון המדינה, ציינו את דליפת הקרינה מהכור הגרעיני בפוקושימה, שנגרמה בעקבות הרעש ההרסני. המסת ליבת הכור גרמה לנטישת עיירות שלמות ולזיהום חמור של מי הים. הגלים הגבוהים החריבו ערים אחרות, על יושביהן.

עוד חדשות מהעולם
מה באמת קורה כאשר מטוס נוסעים נעלם במסתוריות?
קולורדו הכניסה 2 מיליון דולר ממסים על מריחואנה

טוב לדעת (מקודם)

הלחצן שיכול להציל את חייך במקרה חירום רפואי

מוגש מטעם שחל

הדמייה של גלי הצונאמי מתפשטים אחרי הרעש

פקחי סבא"א בתחנת הכוח הגרעינית פוקושימה דאי-איצ'י, סנדאי, יפן. נובמבר 2013. רויטרס
פקחי סבא"א בכור הגרעיני בפוקושימה(צילום: רויטרס)

יפן השקיעה עשרות מיליארדי דולרים בשיקום נזקי האסון. ואולם, הקהילות שנפגעו מהצונאמי עדיין רחוקות משיקום, וטיהור האזורים שנפגעו מקרינה רדיואקטיבית עוד לא הושלם. כ-270 אלף תושבי הסביבה אינם יכולים לשוב לבתיהם בשל הזיהום החמור.

בעקבות האסון הגרעיני בפוקושימה, נסגרו כל 48 הכורים הגרעיניים במדינה. רבים מהיפנים מתנגדים להפעלתם מחדש של הכורים, ששימשו טרם סגירתם לצורכי אנרגיה. למרות זאת, ראש הממשלה אבה, שנבחר ב-2012, הוא לאומן קיצוני התומך בשימוש מחדש בכורים, בטענה כי בלעדיהם, כלכלת המדינה לא תצליח להתאושש.

המאפיה השתלטה על עבודות הניקוי

בסוף 2013, הודיעה יפן כי לא תעמוד בתאריך היעד לניקוי האזור שנפגע, שנקבע למרץ 2014, והאריכה את התאריך בעוד שלוש שנים - למרץ 2017. משמעות הדבר היא שעשרות אלפי העקורים לא יוכלו לחזור לעריהם עד שיחלפו לפחות שש שנים מהאסון.

לפי תחקיר של סוכנות הידיעות רויטרס, עיקר העיכוב בטיהור האזורים הנגועים נובע מהקצאת הזיכיונות לקבלני משנה מפוקפקים. לפי התחקיר, חברת אוביי-שי – חברת הניקיון השניה בגודלה ביפן - העניקה רישיונות-משנה רבים למאות קבלנים, מבלי לוודא שהם אינם קשורים למאפיה היפנית – היאקוזה.

באופן הזה, שלוש משפחות הפשע הגדולות ביותר ביפן - ימגוצ'י-גומי, סומיושי-קאי ו-ינאגוואה-קאי - הצליחו להפעיל "שוק שחור" של סחר בעובדים זולים. חסרי הבית נשלחו לאזורים המסוכנים ביותר ונאלצו לפנות פסולת גרעינית. באזורים הללו היה פיקוח מועט מאוד, והעבודה בהם התבצעה ללא המסמכים הדרושים. מנגד, הקבלנים מטעם המאפיה שלשלו לכיסם את תוספת הסיכון, בגובה 100 דולרים, שהממשלה העניקה לכל עובד באזור הזה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully