עשרות עצורים ופצועים בהפגנות חרדים ברחבי הארץ

המחנה הקיצוני בציבור הליטאי יצא להפגין בירושלים, באשדוד, במודיעין, בבית שמש ובבני ברק במחאה על "ההתנכלות האנטישמית של הממשלה". 30 נעצרו, 2 שוטרים ו-2 מפגינים נפצעו

יקי אדמקר
06/02/2014
צילום: עומר מירון, עריכה: יאיר דניאל

אלפי חרדים יצאו היום (חמישי) להפגין נגד מעצרו של בן ישיבה שסירב להתייצב לגיוס ונשפט לחמישה ימי מאסר בכלא 6. ההפגנות מובלות על ידי המחנה הקיצוני בציבור הליטאי, המכונה "הפלג הירושלמי", בראשו עומד הרב שמואל אוירבך, שקורא לא להתייצב לגיוס, והן מתקיימות בחמישה מוקדים - ירושלים, בני ברק, אשדוד, מודיעין עילית ובית שמש.

טוב לדעת (מקודם)

לא ייאמן מה קרה לו ב-10 שבועות בלבד

מוגש מטעם TI SWIM

בהפגנה באשדוד נעצרו 12 מפגינים חרדים, ושני שוטרים נפצעו קל, ובזו שבירושלים נעצרו 13. על מנת לפזר את ההתקהלות בבירה, עשתה המשטרה שימוש בזרנוקי מים. גם בשכונות החרדיות נרשמו התפרעויות. בכל הנקודות בהן מתקיימות ההפגנות ישנם שיבושי תנועה קשים, אולם הכבישים פתוחים לתנועה.

גורמים במחנה הוסיפו כי ההפגנות שמתקיימות על רקע ההצבעות הצפויות בשבוע הבא בוועדת שקד, הן במחאה על "ההתנכלות הדורסנית והאנטישמית של ממשלת ישראל, הנוהגת כשלטונות דיקטטוריים בתקופות אפלות". כשלוש מאות חרדים מפגינים בגשר המיתרים בירושלים ומהומות החלו במקום לאחר שכמה מהם פרצו את מחסומי המשטרה וזרקו נפצים. מאה בני אדם נוספים מפגינים בכניסה הצפונית לאשדוד – חלקם קוראים לעבר השוטרים "נאצים". שני מפגינים נפצעו ומגן דוד אדום העניק להם טיפול במקום. פקקי תנועה נרשמים באזור ההפגנות.

בצומת שילת במודיעין כמאה מפגינים ניסו לחסום את הצומת. השוטרים העלו אותם על המדרכה והם מתפללים במקום. אלפי חרדים התכנסו גם בצומת קוקה קולה בבני ברק וניסו לחסום את כביש 4. שלושה נעצרו בזמן פינוי ההפגנה. עשרות הפגינו בכביש 38 בכניסה לבית שמש וניסו לחסום את הציר אל העיר, אך המשטרה מנעה מהם ועצרה שני בני אדם.

עוד על גיוס חרדים:
לפיד נגד בנט על רקע חוק הגיוס: מי יתקפל ראשון?
"החלטה של מדינות אנטי יהודיות" - האברכים מגיבים
לפיד תומך בהחלטת בג"ץ: "הגיע המאני-טיים"

שוטרים מתעמתים עם מפגינים חרדים בירושלים(צילום: טלי מאייר )

הרב דוד זיכרמן, מאנשי "הפלג הירושלמי" אמר בהפגנה בירושלים: "אנחנו ניצולי השואה, נמצאים עכשיו בשואה הרוחנית. רוצים לקחת עכשיו את ילדי בני תורה שנמצאים בישיבות הקדושות ועמלים שם בתורה. אומרים להם 'אתם עריקים'. הלומדים תורה הם מקיימים את העם והאומה ובמקום להודות להם מכניסים אותם לבית הסוהר. לא יצליחו להוביל אותנו אל השמד. לא יהיו פשרות או משא ומתן. היינו מאמינים שנצטרך להפגין על הזכות ללמוד תורה??.

"אין חייל בלי מוטיבציה", אמר בועז נקי, אחד המפגינים המזוהה עם מחנה הרב אוירבך. "בן תורה שכופים עליו ללכת לצבא, בטח לא תהיה לו מוטיבציה. מי שחושב שעם ישראל ייוותר על בן תורה אחד - טועה, מאחר והרב אוירבך אמר שצריך למסור את הנפש על גזירת הגיוס. צריך שגם יבינו שבשביל פוליטיקה, אין צורך במלחמת אחים", הוסיף.

ההפגנה באשדוד, היום(צילום: מערכת וואלה! NEWS, חן בוקר)

גורם צבאי אמר כי האזרח המדובר משתמט משירות זה כמה חודשים ולא הופיע לצווי ההתייצבות שנשלחו אליו החל מדצמבר 2013. מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "עם פקיעת 'חוק טל', צה"ל החל בהליכי גיוס לכלל המלשב"ים מחזיקי פטור 'תורתו אמונתו'. המלש"בים מזומנים להשלמת הליכי הגיוס מתוקף חוק שירות ביטחון. כלל המלש"בים החרדים ששיתפו פעולה והסדירו מעמדם לא גויסו, והם ממתינים להחלטת הדרג המדיני. מלש"בים שקיבלו זימונים וצווי התייצבויות ובחרו במודע שלא להיענות ושלא להתייצב בלשכות הגיוס, נחשבים כמשתמטים מצה"ל הנתונים תחת פקודת מעצר, כמו במקרה הזה".

מפגינים חוסמים את הכביש באשדוד, היום(צילום: מערכת וואלה! NEWS, חן בוקר)

ביום שלישי בג"ץ הוציא צו ביניים שאוסר על העברת כספים לצורך תמיכה במוסדות תורניים לאברכים שהיו אמורים להתגייס מאז חודש אוגוסט. הצו מתייחס לצעירים חרדים שנולדו בשנים 1994, 1995 והחצי הראשון של 1996, שגיוסם נדחה בעקבות הנחייתו של השר יעלון לא לגייס תלמידי ישיבה עד חקיקה בנושא. על פי ההחלטה, המדינה תעדכן את בית המשפט עד ה-31 במרץ בנוגע להתקדמות בחקיקת חוק השוויון בנטל. בהחלטה כתב הנשיא אשר גרוניס כי אם עד אז לא יחוקק החוק, בית המשפט "ישקול את המתחייב מכך".

בעקבות החלטת בג"ץ, הורה שר האוצר יאיר לפיד למשרד האוצר "להפסיק באופן מידי את כל התשלומים לישיבות שתלמידיהן אינם מתגייסים לצה"ל".

רמי שני, שבתי בנדט, מור שמעוני ויאיר אלטמן השתתפו בהכנת הידיעה

המחנה הקיצוני בציבור הליטאי מפגין בגשר המיתרים בירושלים במחאה על מעצרו של מסורב גיוס שנשפט ל 5 ימי מעצר. פברואר 2014(צילום: טלי מאייר )
על מנת לפזר את המפגינים, עשתה המשטרה שימוש בזרנוקי מים(צילום: טלי מאייר )
אחד המפגינים שנעצרו(צילום: טלי מאייר )
המחנה הקיצוני בציבור הליטאי מפגין בגשר המיתרים בירושלים במחאה על מעצרו של מסורב גיוס שנשפט ל 5 ימי מעצר. פברואר 2014(צילום: טלי מאייר )
  • הפגנות
  • גיוס חרדים

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully