פונדקאות בחו"ל: הסתבכות ידועה מראש

מפעם לפעם עולה מחדש סוגיית הפונדקאות של זוגות חד-מיניים שמוצאים עצמם תקועים עם תינוק בן יומו בארץ זרה ללא יכולת לשוב ארצה. כותבות הטור קוראות למדינה לקחת אחריות

  • תאילנד
  • פונדקאות
עדה אטיאס ומינה יולזרי

עשרות תינוקות ישראלים שנולדו בפונדקאות בתאילנד תקועים כעת במדינה מוכת המהומות, בגלל שמשרד החוץ הישראלי מסרב להנפיק להם דרכון ישראלי. לאחרונה הודיעו הרשויות בתאילנד כי הם מתכוונים לאסור על פונדקאות מסחרית (תמורת כסף). בתגובה פרסם משרד החוץ בישראל אזהרה לאלו המתכוונים לעשות פונדקאות בתאילנד, בה מודגש כי עליהם לפעול לפי החוק התאילנדי או שמדינת ישראל לא תוכל לסייע להם להביא את ילדי הפונדקאות לארץ. כעת, מתעקש משרד החוץ לא לסייע לזוגות הישראלים שתקועים שם עד שלא יונפקו לתינוקות אישורי יציאה מטעם השלטונות המקומיים, למרות שהמדינה עצמה משותקת ורבים ממשרדי הממשלה כלל לא פועלים.

זוהי אינה הפעם הראשונה שמצב כזה קורה. אחת לתקופה אנו שומעים על הורים שמפנים תחינה נרגשת לרשויות דרך אמצעי התקשורת, לקבלת עזרה בהתמודדות עם הסבך הבירוקרטי של תהליך הפונדקאות בחו"ל. רק לאחרונה נאלץ זוג להשאיר את התינוקת שנולדה לו בתאילנד, מכיוון שלא הצליח לקבל אישור להכניס אותה לישראל ולא היתה לו האפשרות להמשיך להישאר איתה בחו"ל. מדוע כל כך הרבה זוגות חד-מיניים מסתבכים בבואם לעבור פונדקאות בחו"ל? וחמור עוד יותר, מדוע נראה כי רבות מהקריאות לעזרה מהמדינה נשארות ללא מענה?

זוגות רבים שפונים לעבור הליך פונדקאות בחו"ל עשויים לחשוב כי הליכי הפונדקאות דומים או שהם מבוססים על אותם נהלים שנהוגים בישראל, אך לא כך הדבר. אין החוק בהודו דומה לחוק בתאילנד או לחוק בגיאורגיה, בארה"ב ובישראל. רבים מהזוגות משקיעים מאמצים רבים כדי ללמוד את החוק במדינה "המארחת" בה תחייה הפונדקאית, רק כדי למצוא לאחר מכן שהם אינם עומדים בקריטריונים הישראליים להביא את התינוק לארץ.

במקרים אחרים, ייתכן מצב בו חלים שינויים בחוקי המדינה בה מתבצע הליך הפונדקאות, כאשר זוגות רבים כבר בעיצומו של התהליך, כך שגם אם עשו את כל הבירורים המתאימים, בעקבות שינויי החקיקה, הצלחת התהליך והבאת הילד לעולם וישראל היא כלוט בערפל. רבים עשויים לתלות את האחריות לבעיות בזוגות שלא עשו בדיקה יסודית או מעמיקה מספיק של ההליך בחו"ל, אבל לא ניתן להתעלם מאחריותה של המדינה למצב.

עוד בנושא:
"שלחו זוגות לפונדקאות בתאילנד והימרו שלא ייתקעו"
שמחים וסקפטים: "לא בונים על הפונדקאות בארץ"
יותר בטוח, יותר יקר: מקסיקו - יעד הפונדקאות הבא

טוב לדעת (מקודם)

בי-קיור לייזר - האם זה באמת עוזר לכאבים בגב?

לכתבה המלאה

הייאוש מוביל לחו"ל

מדינת ישראל מתמהמהת במשך שנים ולא קובעת קריטריונים ברורים להליכי פונדקאות בחו"ל. מעולם לא נקבע היכן מותר לערוך תהליכים שכאלו, מהי הפרוצדורה הנדרשת ומהם הנהלים הרשמיים להבאת התינוק לארץ. בהיעדר חקיקה, ישראלים רבים פועלים על דעת עצמם ומוצאים עצמם נתונים תחת חסדם והשפעתם הרעה של מרכזים וסוכנויות שמכופפים נהלים או עוקפים אותם. בתנאים כאלו, לא נדיר למצוא מקרים בהם הם מסתבכים ומעמידים את משרד החוץ במצבים קשים מול ממשלות זרות.

המצב בתאילנד הוא דוגמא מצוינת לכך. עשרות זוגות חד-מיניים תקועים במדינה מוכת כאוס כבר יותר מחודש עם תינוקות רכים שרק נולדו, והם אינם יודעים מתי ואיך יוכלו להביא את התינוקות חזרה לארץ. במדינה זו הליך הפונדקאות רגיש במיוחד, מכיוון שהחוק התאילנדי קובע כי פונדקאות מסחרית אינה מותרת וכי, לכל ימי חייה, תהיה האם הפונדקאית רשומה בתעודת הלידה כאמו של הילד. עד כה, ניתן היה להוציא את ילדי הפונדקאות מחוץ לתאילנד רק אם הפונדקאית היתה מכירה בזכויות ההוריות של האב על התינוק. כך היו מכירות הרשויות התאילנדיות באב הישראלי ומשרד הפנים היה מתיר לרשום את התינוק כישראלי.

אך כעת, כשהמדינה נתונה למהומה פוליטית ומשותקת לחלוטין, ייתכן שאין דרך לקבל את האישורים הללו ורבים מהישראלים גם חוששים לפנות לשלטונות. מדינות אחרות שאזרחיהם מצאו עצמם באותו מצב, בחרו דווקא להעניק להם סיוע בהוצאת הילד מהמדינה, אך התגובה הישראלית מתמהמהת.

מדינת ישראל אינה יכולה להמשיך להסתתר תחת עלה תאנה. לרבים מהזוגות החד-מיניים הישראלים אין ברירה אלא לעשות פונדקאות בחו"ל, בגלל איסורים בחוק הישראלי (עבור זוגות חד-מיניים ובודדים). בייאושם, הם פונים להליכי פונדקאות סבוכים במדינות בעייתיות בחו"ל. כל עוד אין קריטריונים המסדירים הליכי פונדקאות בחו"ל, כל עוד אין פיקוח על הגופים הפועלים בתחום וכל עוד לא ניתן מענה מספק לפונדקאות בישראל, זוגות שעוברים תהליכים כאלו בחו"ל, ללא ליווי מקצועי, ימשיכו להסתבך ולמצוא עצמם במצב בלתי נעים מול רשויות המדינה והרשויות בחו"ל.

הכותבות הן עובדות סוציאליות, בעלות תואר שני עם התמחות בטיפול זוגי ומשפחתי ומנהלות המרכז להורות באמצעות פונדקאות

מעוניינים לפרסם מאמר במדור הדעות? כתבו לנו למייל op-ed@walla.net.il

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully