אריאל שרון הלך לעולמו

אריאל שרון הובא למנוחות: "אבא אהוב, חזרת הביתה"

ראש הממשלה לשעבר נקבר בחוות שקמים לצד רעייתו המנוחה לילי. "טורי לוחמים מצדיעים לך בפעם האחרונה", ספד לו הרטכ"ל גנץ, והבן עמרי הוסיף: "אריאל, היית ראוי לעמך"

אולפן וואלה!
צילום: עומר מירון, דניאל בוק, רויטרס; עריכה: יאיר דניאל; קריינות: אביב אברמוביץ'

אלפי בני אדם באו היום (שני) להיפרד בפעם האחרונה מראש הממשלה ה-11 של מדינת ישראל, אריאל שרון, שהובא למנוחות בביתו שבחוות שקמים בנגב. בתום טקס אשכבה ברחבת הכנסת, ואחרי טקס הצדעה קצר בלטרון, שם נפצע שרון במלחמת השחרור - הגיע הרכב הצבאי ובו ארונו לגבעת הכלניות שם נקבר לצד אשתו המנוחה לילי.

נפרדים מאריאל שרון
כוננות שיא בדרום: "יום רע לבחון את סבלנותנו"
הביקורת הסמויה בהספד המתון של נציג המתנחלים
בבוקר הלוויית שרון: שתי רקטות שוגרו מרצועת עזה

עוד בוואלה!

הישראלי הזה יהיה אלוף העולם במשחק שכולם מדברים עליו?

לכתבה המלאה
"אבא אהוב, חזרת הביתה". גלעד שרון, היום (צילום: מערכת וואלה!, דיפולט)
בני הזוג נתניהו בין סגן נשיא ארה"ב ג'ו ביידן (צילום: AP)
בני הזוג נתניהו וביידן (צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

"הבט סביב, אריאל, וראה את העם הנאסף ומתגודד סביב הגבעה, הבט וראה כיצד הם מודים לך על שהגנת עליהם", אמר בנו של שרון, עמרי, והוסיף: "איך הם אוהבים אותך ומתגעגעים לך. היית ראוי לעמך".

אחיו הצעיר גלעד בחר לשתף בנאום ההספד את המשבר האישי שעברה המשפחה. "בשנת 1967, כשעמרי היה בן שלוש ואני בן 11 חודשים, נהרג אחינו גור בתאונת נשק. זה היה אירוע שהשפיע על הבית והמשפחה יותר מכל. אין דבר עצוב ממותם של ילדים. עובדה מדהימה היא שאבא לא פגע בעצמו, אלא המשיך לחיות", אמר והוסיף כי חרף המשבר, תחושת האחריות של אביו נותרה בעינה. "פעם אחר פעם הפכת את הבלתי אפשרי למציאות. כך נרקמות אגדות, כך נוצר אתוס של עם".

חלקת הקבר של שרון בחוות השקמים (צילום: יותם רונן)

הוא התייחס בקצרה לביקורת על אביו נוכח תכנית ההתנתקות ואמר: "מי שיש בלבו עליך בגלל אבדן הישובים בעזה כדאי שיזכור – אתה הקמת מאה ישובים בישראל, יותר מכל אחד אחר". גלעד סיכם את נאומו ואמר: "אבא אהוב חזרת הביתה".

הלוויה ממלכתית בגבעה הקטנה

מיד אחרי שנודע דבר מותו של שרון, ובהתאם לבקשתו להיקבר שם - הוכשרה חלקת הקבר בחוות השקמים שבמערב הנגב. במהלך היומיים האחרונים פעלו אנשי משרד הביטחון כדי להקים במקום אזור שיאפשר לקיים את ההלוויה הממלכתית.

מתחם הקבר חולק לשלושה: מתחם אחד בצמוד לחלקת הקבר לבני משפחת שרון, חברי המשפחה ונכבדים מהארץ ומחו"ל - בהם ראש הממשלה בנימין נתניהו, סגן נשיא ארה"ב ג'ו ביידן, שרי ממשלה ואישי ציבור; מתחם שני, אליו הגיעו כ-400 מוזמנים בכירים - בהם אישי ציבור ומקורביו של ראש הממשלה לשעבר; ומתחם נוסף עבור הקהל הרחב, שבו הוצבו שישה מסכי ענק שעל גביהם מוקרן הטקס.

עמרי שרון (צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)
ציבור רב התאסף על הגבעה (צילום: דייב בוימוביץ')
השיירה בדרך לחלקת הקבר בחוות השקמים (צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

שיירת הלוויה, שעזבה את ירושלים בצהריים, עברה בנסיעה אטית דרך כביש מספר 1 שעה שרבים צופים בה. כעבור כשעתיים ואחרי העצירה בלטרון, הגיעה לחוות שקמים, לטקס צבאי, כנהוג לאלופי צה"ל שהלכו לעולמם. ארונו של שרון נישא על גבם של שמונה אלופים בצה"ל: סגן הרמטכ"ל גדי אייזנקוט, המזכיר הצבאי של שרון גדי שמני, מפקד חיל הים רם רוטברג, מפקד חיל האוויר אמיר אשל, מפקד זרוע היבשה גיא צור, מפקד פיקוד דרום שלמה (סמי) תורג'מן, ראש אגף המודיעין אביב כוכבי ומפקד פיקוד צפון יאיר גולן.

הטקס נפתח בפרק תהילים של הרב הצבאי הראשי תת-אלוף רפי פרץ, ונמשך בתפילת אל מלא רחמים מפי החזן הצבאי הראשי סגן-אלוף שי אברמסון. בניו של שרון, גלעד ועמרי, קראו קדיש על אביהם.

מגיעים להשתתף בהלוויית שרון (צילום: יותם רונן)

"רבים היו התארים שליוו אותך לאורך השנים, ונדמה כי זהו התואר שהגדיר אותך טוב מכולם – המפקד", ספד הרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ. "גם כאן, על הגבעה שבה יפרחו בקרוב כלניות ראשונות, ניתן לזכור בבהירות את המפקד שהיית, על אף השנים שחלפו מאז פשטת את מדיך. היום, כשאתה שב בפעם האחרונה אל הבית שכה אהבת, עלו ובאו טורים ודורות של לוחמים להצדיע לך בפעם האחרונה, כמו הייתה קריאתך 'אחריי' ממשיכה ומהדהדת באוזנם".

גנץ: "נוח בשלום, המפקד"

גנץ הוסיף: "באתי לומר לך כי הצבא המגן של העם אשר היה יקר לך כל כך, ימשיך להתקיים בצלמך ובדמותך עוד שנים רבות. באתי לספר לך כיצד ימשיכו ויעוצבו מפקדי צה"ל לאור התכונות שניכרו בך כמפקד. נוח בשלום, המפקד – אני אנו כאן עודנו ממשיכים לקול צעדיך. האדמה שעליה הקמת ובה ביססת את משפחתך, אותה הכרת ברגליך, עליה לחמת עם פקודיך כארי מתגבר בכל קרב – היא האוספת אותך אליה עכשיו למנוחת עולמים. 38166, האלוף אריאל שרון, לוחם, מפקד ומצביא. בשם צה"ל כולו ובשם דורות של לוחמים ומפקדים, בעבר, בהווה ובעתיד – אני מצדיע לך היום בתודה ובהוקרה אין קץ".

נושאות זרים לזכר שרון (צילום: לשכת העיתונות הממשלתית, עמוס בן גרשום)
לבני ובעלה בהלוויה (צילום: דייב בוימוביץ')

"אריאל שרון היה מגדולי המצביאים שקמו לעם ישראל ולצה"ל. אריק שייך לדור המייסדים, דור הקוממיות", ספד לו הבוקר ראש הממשלה בנימין נתניהו, "לאריק היה תפקיד מרכזי בבניית מורשת הגבורה היהודית בארץ ישראל. עם ישראל נפרד ממך היום. תרומתך הייחודית לביטחון המדינה חקוקה בדפי ההיסטוריה של ימינו. זכרך יהיה נצור לעד בלב האומה".

"אריק, חבר, מנהיג ומצביא", ספד לו נשיא המדינה שמעון פרס. "אנו נפרדים ממך היום, אריק, היית כתף שעליה נשען ביטחונו של עמנו. תולדות חייך שזורים בתולדות המדינה". הנשיא הוסיף: "כשהיה כבר אגדה צבאית בחייו, הוא לא פסק לשאת עיניו ליום שבו ישראל תשכון לבטח. בניה ישובו לגבולם. והשלום יפקוד את הארץ המובטחת".

היועמ"ש וינשטיין והשר שטייניץ מגיעים (צילום: דייב בוימוביץ')
ארונו של שרון נישא מרחבת טקס האשכבה בכנסת (צילום: נועם מושקוביץ)

סגן הנשיא האמריקני ביידן נשא הבוקר נאום ארוך ומרגש, במסגרתו אמר כי כבר כשהכיר את שרון לפני כ-30 שנה, הבין מדוע ראש הממשלה לשעבר כונה "בולדוזר". "הוא היה בנוי בצורה חזקה. כשפגשתי אותו כסנאטור צעיר אי אפשר היה שלא להבחין שיש לו נוכחות של מפקד", ספד.

"במדינה קטנה וקרובה כישראל, מדינה שעמדה במבחנים רבים, כשאדם כמו שרון הולך – זה מרגיש כמו בן משפחה שמת. אני ועוד אמריקנים רבים מרגישים את אותו סוג של אובדן", אמר ביידן והוסיף: "כמו כל המנהיגים היהיסטוריים, הוא היה ראש ממשלה מורכב. היו לו דעות מאוד מובהקות אבל היה לו כוכב שהדריך אותו והוא מעולם לא סטה מדרכו. המצפן שלו היה הישרדותה של ישראל ושל העם היהודי ברחבי העולם. הייתה לו מחויבות בלתי פוסקת למדינת ישראל. אי אפשר להטיל ספק בכך, וזה לעולם לא ישתנה. כשההיסטוריה תשפוט אותו, יבינו שהוא היה חי בזמנים מורכבים ובמקום מורכב".

ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט (צילום: AP)
"שרון מעולם לא סטה מדרכו". סגן הנשיא ביידן (צילום: נועם מושקוביץ)
נתניהו בנאום ההספד הבוקר בכנסת (צילום: נועם מושקוביץ)
אזרח מדליק נר נשמה לזכר שרון (צילום: רויטרס)
הקהל מילא את גבעת הכלניות שבחוות השקמים (צילום: צילום מסך, סאטלינק)
(צילום: יותם רונן)
(צילום: דייב בוימוביץ')
ההכנות הבוקר בגבעת הכלניות (צילום: דייב בוימוביץ')
גלעד ועמרי שרון עם יו"ר הכנסת אדלשטיין (צילום: נועם מושקוביץ)
נושאים את ארונו של שרון (צילום: AP)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully