לאחר טקס האשכבה, מסע הלוויה של שרון בדרך לחוות השקמים

  בשורת אירועים נפרדת ישראל מראש הממשלה ה-11, שהלך בשבת לעולמו. "שרון היה אגדה בחייו", ספד פרס בכנסת. השיירה ובה ארונו עושה דרכה לחוות שקמים, אחרי אירוע הצדעה בלטרון

  כתבי וואלה! חדשות

  מדינת ישראל נפרדת היום (שני) בפעם האחרונה מראש הממשלה ה-11 שלה, אריאל שרון, שהלך לעולמו בשבת, והוא בן 85. וואלה! חדשות מלווה את מסע הפרידה משרון במשדר מיוחד בהנחיית ינון מגל ובהשתתפות אורחים.

  אריאל שרון 1928-2014
  בבוקר הלוויית שרון: שתי רקטות שוגרו מרצועת עזה
  "מבצע כלניות" יוצא לדרך
  היחידה הסודית של אריק שהפכה לאגדה

  עוד בוואלה! NEWS

  מעבר למה שדמיינתם: הנה כל הדברים שרכב הפנאי שלכם יכול לעשות ולא ידעתם

  בשיתוף HONDA
  לכתבה המלאה
  בנו של שרו, גלעד, ויו"ר הכנסת בטקס האשכבה בכנסת (צילום: נועם מושקוביץ)

  הבוקר נפתח בטקס האשכבה הממלכתי לשרון ברחבת משכן הכנסת בירושלים בהשתתפות משפחתו של ראש הממשלה לשעבר, בניו עמרי וגלעד, בכירי ההנהגה וכ-20 משלחות מחו"ל, בהם סגן נשיא ארה"ב ג'ו ביידן שנחת הבוקר בישראל. הטקס החל בתפילת אשכבה על ידי החזן הצבאי הראשי לצה"ל, סגן-אלוף שי אברמסון. לאחר מכן, הקריא הרב הצבאי הראשי לצה"ל תת-אלוף רפי פרץ פרק תהילים לזכרו של שרון.

  "אריק, חבר, מנהיג ומצביא", ספד לו נשיא המדינה שמעון פרס. "אנו נפרדים ממך היום, אריק, היית כתף שעליה נשען ביטחונו של עמנו. תולדות חייך שזורים בתולדות המדינה". הנשיא הוסיף: "כשהיה כבר אגדה צבאית בחייו, הוא לא פסק לשאת עיניו ליום שבו ישראל תשכון לבטח. בניה ישובו לגבולם. והשלום יפקוד את הארץ המובטחת".

  סגן נשיא ארה"ב ביידן והנשיא פרס (צילום: נועם מושקוביץ)

  "אריאל שרון היה מגדולי המצביאים שקמו לעם ישראל ולצה"ל. אריק שייך לדור המייסדים, דור הקוממיות", אמר במעמד ראש הממשלה בנימין נתניהו, "לאריק היה תפקיד מרכזי בבניית מורשת הגבורה היהודית בארץ ישראל".

  נתניהו: "זכרך יהיה נצור לעד בלב האומה"

  בהמשך דבריו התייחס בקצרה ראש הממשלה ליחסים המיוחדים שהיו לו עם שרון ואמר: "לא תמיד הסכמתי עם אריק, ולא תמיד הוא הסכים איתי, אבל כשהוא שירת בממשלתי וכשאני אצלו - עבדנו בשיתוף פעולה למען ביטחון וכלכלת ישראל".

  "עם ישראל נפרד ממך היום. תרומתך הייחודית לביטחון המדינה חקוקה בדפי ההיסטוריה של ימינו. זכרך יהיה נצור לעד בלב האומה".

  פרס, ביידן, נתניהו ורעייתו, בלייר, גרוניס ואולמרט בטקס (צילום: נועם מושקוביץ)

  אחריו עלה לנאום יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין. "שמונה שנים עברו מאז שקע בתרדמת, והנה היום ארונו ניצב כאן בכנסת בכדי לחלוק לו כבוד אחרון, השמור ליחידי סגולה שהקדישו את חייהם לטובת העם כולו - גם כאשר חרב חדה הייתה על צווארם", אמר. "בשנותיו האחרונות חלקתי לחלוטין על החלטתו לסגת מעזה וצפון השומרון. הקרע היה חזק מדי. למרות זאת לא נתתי מעולם לקרע הזה למחוק את נכונותו לשאת במשא העם הזה".

  הזמרת שרית חדד ביצעה בטקס את אחד השירים האהובים על שרון, "אנחנו שנינו מאותו הכפר" שכתבה והלחינה נעמי שמר.

  יח"צ פסטיבל הקולנוע ירושלים
  "לאריק היה תפקיד מרכזי בבניית מורשת הגבורה היהודית בארץ ישראל". נתניהו נפרד משרון (צילום: נועם מושקוביץ)

  הנציג הבכיר ביותר של ארה"ב בטקס, סגן הנשיא ביידן נשא נאום ארוך ומרגש, במסגרתו אמר כי כבר כשהכיר את שרון לפני כ-30 שנה, הבין מדוע ראש הממשלה לשעבר כונה "בולדוזר". "הוא היה בנוי בצורה חזקה. כשפגשתי אותו כסנאטור צעיר אי אפשר היה שלא להבחין שיש לו נוכחות של מפקד", ספד.

  "שרון היה בלתי ניתן לעצירה"

  "במדינה קטנה וקרובה כישראל, מדינה שעמדה במבחנים רבים, כשאדם כמו שרון הולך – זה מרגיש כמו בן משפחה שמת. אני ועוד אמריקנים רבים מרגישים את אותו סוג של אובדן", אמר ביידן והוסיף: "כמו כל המנהיגים היהיסטוריים, הוא היה ראש ממשלה מורכב. היו לו דעות מאוד מובהקות אבל היה לו כוכב שהדריך אותו והוא מעולם לא סטה מדרכו. המצפן שלו היה הישרדותה של ישראל ושל העם היהודי ברחבי העולם. הייתה לו מחויבות בלתי פוסקת למדינת ישראל. אי אפשר להטיל ספק בכך, וזה לעולם לא ישתנה. כשההיסטוריה תשפוט אותו, יבינו שהוא היה חי בזמנים מורכבים ובמקום מורכב".

  סגן הנשיא הקדיש חלק מנאומו גם לעניינים המדיניים וליחסים ארה"ב עם ישראל, וחזר על מחויבותה של וושינגטון להנהגה בירושלים. "כמו שאמר אובמה כשהיה כאן בירושלים, מי שדוחה את זכות קיומה של ישראל יכול באותה מידה לדחות את העובדה שיש אדמה מתחת לרגלינו. ישראל לא הולכת לשום מקום, וכל עוד ארה"ב כאן, אתם לא לבד", אמר. "שרון עזב אותנו מוקדם מדי, אבל המאמץ לשלום נמשך".

  גם נציג הקוורטט למזרח התיכון ובעבר ראש ממשלת בריטניה, טוני בלייר, נשא דברים. "שרון נקט פעולות שאף אחד לא חשב שינקוט – מפת הדרכים והנסיגה מעזה, אבל האסטרגטגיה שלו נשארה אחת – להגן על המדינה שעליה נלחם דורות", אמר. לדבריו, שרון היה לכל האורך אדם אמיץ שאינו מחויב לעמדות שמרניות. "כשהכרתי אותו יותר טוב הבנתי שהוא סטודנט של ההיסטוריה, לא רק אדם שעושה היסטוריה".

  הספד קראה גם מנהלת לשכתו של שרון, מרית דנון, וחברו של שרון ליחידת ה-101 שמעון כהנר (קאצ'ה).

  ארונו של שרון במרכז רחבת הכנסת (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)

  בהמשך נשא דברים זאב חבר (זמביש), מראשי מועצת יש"ע, ממובילי מפעל ההתנחלויות ומקורבו לשעבר של שרון - שאחרי תכנית ההתנתקות התרחק מראש הממשלה לשעבר בשל הפער הפוליטי והמדיני ביניהם.

  "אתה לימדת את בני ישראל איך להילחם, ואחר כך גם איך לבנות", אמר, "חבריי ואנוכי עשינו איתך בשדות הבנייה. היית לנו המנהיג המעשי, המורה ואבא שלנו, אבי מפעל ההתיישבות. בבנייה כמו בצבא - ירדת תמיד לדברים הקטנים".

  אף שבחר לשים את המחלוקת עם שרון בצד, וכיבד אותו בהספד - נתן חבר ביטוי לשינוי שעבר על חברו משכבר הימים.

  "ראיתי זכות גדולה בכך שנפל בחלקי לעבוד איתך, גיבור ישראל. אהבה שלא פסקה עד עתה. דווקא על רקע זה הייתה קשה וכואבת ההתנתקות מדרכך בשנתיים האחרונות של פועלך", אמר והוסיף כמה מילים שמזכירות ציטוט מספר משלי: "על הכול תכסה אהבה גדולה".

  הוא חתם את דבריו בכך שהבטיח כי "בעזרת השם נתאמץ לצלוח את כל המכשולים שבדרכנו".

  בכירים נוספים שהשתתפו בטקס: ראש ממשלת צ'כיה יורי רוסנוק, יו"ר הדומה הרוסי סרגיי נארישקין, שר החוץ של גרמניה פרנק-ולטר שטיינמאייר, שר הפנים של ספרד ג'ורג' פרננדז דיאז ושר ההגירה של קנדה כריס אלכסנדר.

  ארונו של שרון ברחבת הכנסת, הבוקר (צילום: נועם מושקוביץ)

  בתום טקס האשכבה, יצא מסע ההלוויה בשיירה צבאית לעבר צומת לטרון שם נערך טקס הצדעה לשרון - במקום בו נלחם ונפצע במלחמת השחרור, בהשתתפות פורום מטכ"ל והרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ.

  משם המשיך המסע לחוות שקמים, שם ייטמן שרון לצד רעייתו לילי. במשטרה צפו שכ-10,000 בני אדם ישתתפו בהלוויה, ועד שעות הצהריים התייצבו שם אלפי אנשים. יצוין כי כמה שעות לפני פתיחת "מבצע כלניות", בחרו הפלסטינים להפר את השקט בדרום ושיגרו שתי רקטות, שהתפוצצו בים - אולם התקרית לא שינתה את התכניות.

  הטקס ישודר על מסכי ענק

  בשעה 14:00 צפוי להתחיל טקס הקבורה בחלקת הקבר בגבעת הכלניות הסמוכה לחוות שקמים. הטקס יהיה צבאי, כנהוג לאלופי צה"ל שהלכו לעולמם. במהלך הטקס, יישאו דברים הבנים עמרי וגלעד והרמטכ"ל גנץ. הרב תא"ל רפי פרץ יקרא פרק תהילים, והחזן סא"ל שי אברמסון יישא את תפילת "אל מלא רחמים".

  נרות נשמה לזכר שרון בכנסת (צילום: לע"מ)

  הטקס פתוח לקהל הרחב, אך מספר מקומות הישיבה בגבעת הכלניות מוגבל ולכן יורשו להיכנס למתחם רק בעלי הזמנה. הקהל הרחב יוכל לעמוד במתחמים סמוכים למקום, אשר הכשיר משרד הביטחון, משם יתאפשר לצפות בטקס ההלוויה על גבי מסכי לד ענקיים.

  ממשרד ראש הממשלה נמסר שהציבור מתבקש להקדים את הגעתו למקום עקב עומסי התנועה הצפויים ולהישמע להוראות המשטרה. לא תתאפשר הגעה ברכב פרטי לכיוון חוות שקמים ולכן משרד הביטחון יעמיד לרשות הקהל חניונים ושאטלים ממכללת ספיר בשדרות ומקיבוץ דורות, החל משעות הבוקר. הציבור מתבקש להגיע לכל האירועים ללא נשק.

  עדכון ראשון: 08:39

  בהכנת הידיעה השתתפו: אמיר תיבון, יהושע בריינר, רמי שני
  עמרי נחמיאס

  יח"צ פסטיבל הקולנוע ירושלים
  נושאים את הזרים (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)
  נושאים את ארונו שרון לכיוון הרכב הצבאי (צילום: נועם מושקוביץ)
  לבנת, לפיד ולבני בטקס האשכבה (צילום: נועם מושקוביץ)
  גלעד שרון ומשפחתו (צילום: נועם מושקוביץ)
  גבעת הכלניות ערוכה לטקס הלוויה (צילום: דייב בוימוביץ’)
  טקס ההצדעה לשרון בלטרו, לשם הובא ארונו מהכנסת לפני ההלוויה (צילום: דרור עינב)
  (צילום: דרור עינב)

  טרם התפרסמו תגובות

  הוסף תגובה חדשה

  בשליחת תגובה אני מסכים/ה
   לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

   התרעות פיקוד העורף

    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully