פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   יששכר מת אחרי עימות בביטוח לאומי, משפחתו תפוצה

   יששכר ביניאשווילי נדחף והופל במהלך עימות עם מאבטחים בסניף בחולון ב-2005. אחרי כמה ימים נפטר בבית החולים אחרי שמצבו הידרדר. השופטת: "רשלנות המאבטחים הובילה למותו"

   בני משפחתו של יששכר ביניאשווילי שמת לאחר שהתעמת עם מאבטחים בסניף הביטוח הלאומי בחולון יקבלו פיצויים בסך 200 אלף שקלים זאת בנוסף לשכר טרחה. "הוכח שהיה שימוש רשלני בכוח פיזי על ידי המאבטחים, שהוביל לנפילתו של האיש על הרצפה", כתבה השופטת בהחלטתה.

   ביניאשווילי, שהיה בן 65 בעת האירוע ואשר סבל ממחלות שונות, הגיע בחודש מרץ 2005 למשרדי הביטוח הלאומי והמתין ברכב, שעה שאשתו נכנסה לבניין. לאחר שפקידת הקבלה סירבה לתת לאשתו אישור מסוים, נכנס ביניאשווילי למשרדים והחל לצעוק על הנציגה. שני מאבטחים שהגיעו מאחוריו דחפו אותו, וכתוצאה מכך הוא נפל ונחבל בפרק הירך. תחילה הועבר לבית החולים וולפסון בחולון ובהמשך לבית החולים איכילוב בתל אביב, שם עבר ניתוח - וכעבור חמישה ימים מת בבית החולים.

   הידיעות החמות בחדשות:
   24 שעות לפני: מי ייצג את ישראל בטקס למנדלה?
   המפגינים ניצחו: ראשת ממשלת תאילנד תפזר הפרלמנט
   היסטוריה: "צינור הימים" לים המלח יוצא לדרך

   המשפחה, באמצעות עו"ד סאמי אבו ורדה חיפה, מומחה לנזקי גוף, רשלנות רפואית וביטוח לאומי, הגישה לבית משפט השלום בחיפה תביעה לפיצוי כספי נגד המוסד לביטוח לאומי, חברת השמירה ש. ניר בע"מ, משרד הבריאות ובתי החולים וולפסון ואיכילוב. בתביעה נטען כי המוות נגרם בשל אלימות המאבטחים ורשלנות בטיפול הרפואי שלא נתן "משקל הולם למחלת הכליות שלו ולא העניק לו טיפול תרופתי הולם".

   בכתב ההגנה טען הביטוח הלאומי כי רשלנותו של התובע היא ש"הביאה לנפילתו, ואם לא הרי זו אשמת המאבטחים ורשלנות בתי החולים". משרד הבריאות ומדינת ישראל הכחישו כי הייתה במקרה זה "רשלנות רפואית".

   אין הנחיות לגבי הטיפול הראוי במצבים אלה

   שופטת השלום בחיפה, תמר נאות פרי, מתחה ביקורת בפסק הדין על הביטוח הלאומי שכן "לא הוכח שהיו הוראות לגבי טיפול במקרים דומים או הנחיות לגבי טיפול הראוי בקהל כגון המנוח". לדעתה, "הביטוח הלאומי אחראי על קביעת מדיניות ראויה במקרים שכאלו". השופטת ציינה גם ש"בחוזה עם חברת האבטחה נאמר שהיא תפעל בהתאם להנחיות של הממונה על הביטחון במוסד לביטוח לאומי". יחד עם זאת, הטילה השופטת על המנוח חלק מהאחריות למקרה בשל העובדה ש"לא נענה לבקשת המאבטחים לחדול מהצעקות". זאת למרות שלדעתה "המאבטחים לא עשו ניסיונות משמעותיים לפתור את הבעיה ללא מגע פיזי".

   "פסק הדין מצביע על כשלים בכל הקשור להנחיות שניתנות למאבטחים העובדים עם קהל. יש לחדד את הנהלים, כדי שחס וחלילה לא יקרו עוד מקרים כאלה", אמר עו"ד אבו ורדה.