וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

פרסום ראשון: קופות החולים מפסיקות לשרת את צה"ל

7.11.2013 / 11:09

משרד הבריאות הודיע לצה"ל כי מ-2014 יבוטל ההסכם שבמסגרתו הוענק שירות רפואי לחיילים בסדיר ובקבע, אם לא תועבר תוספת תקציבית לנושא. משרד הביטחון: "הפרה של ההסכם"

משרד הבריאות הודיע לצה"ל ולמשרד הביטחון כי החל משנת 2014 לא יוענק שירות רפואי לחיילי צה"ל. על פי המשרד, ההסכם הקיים בין הצדדים יבוטל, זאת משום שמדובר לדבריהם בחוזה לא רווחי. קצינים בצה"ל מזהירים כי אם האיום יתממש, עשרות אלפי חיילים בשירות הסדיר ובקבע לא יקבלו שירות רפואי: "צה"ל לא ערוך לכך".

בשנת 2011 הודיעו משרד הביטחון וצה"ל על הסכם פורץ דרך, שבמסגרתו יטופלו חיילי צה"ל בשירות סדיר ובקבע בקופות החולים, כדי לייעל את השירות ולחסוך בעלויות. לפני כמה שבועות הודיע משרד הבריאות למשרד הביטחון ולחיל הרפואה שקופות החולים מתקשות לעמוד בהתחייבות, מאחר שמדובר בהסכם שגורם להן להפסיד מיליוני שקלים מדי שנה, וכי ללא תוספת תקציבית משמעותית לא יחודש ההסכם לשנת 2014.

קצין מאגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה הסביר כי ההסכם קבע שמשרד הביטחון וצה"ל יכולים לחדש את החוזה באופן חד-צדדי לשנת 2014, וקופות החולים יהיו מחויבות לו. עם זאת, במקרה ששנת 2014 תיפתח ללא השירות האמור, יישארו חיילי צה"ל ללא מענה רפואי בשגרה, שכן המרפאות ביחידות העורפיות נסגרו. הקצין הוסיף כי היה מכרז וקופות החולים לטשו עיניים לעבר החיילים. "לא היו הפתעות. עכשיו הם מתחרטים בטענה שזה לא כלכלי. מדובר במצב חמור ביותר של אי כיבוד הסכמים", ציין הקצין, והזהיר: "נכון להיום אין לצה"ל מענה לשירות הזה והחזרה לכשירות תעלה כסף רב ותמשך לפחות שנה".

"משרד הביטחון עומד על כך שההסכם ימולא"

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה: "בתיאום עם מפקדת קצין רפואה ראשי בצה"ל והנהלת משרד הבריאות, נחתם בשנת 2011 עם קופות החולים הסכם תלת-שנתי למתן שירותי רפואה לאוכלוסיית החיילים הזכאית לשירותי רפואה בבסיסי הקריה ותל השומר. (מדובר בכ-30 אלף חיילים בסדיר, א.ב). ההסכם נחתם בשלב א' עם קופות החולים "מאוחדת" ו"לאומית", ובהמשך הצטרפו למתן השירותים גם "כללית" ו"מכבי". לפני כחודשיים, ובהתאם לתנאי ההסכם, נשלחה הודעה לקופות החולים על כוונת משרד הביטחון להאריך את ההסכם בשנה נוספת לשנת 2014. במענה לפנייתנו התקבלה תשובת קופות החולים המודיעה כי עקב הנחייה של משרד הבריאות, הן אינן יכולות להמשיך ולהעניק שירות לחיילים, אלא אם תועבר תוספת כספית שתקבע בין הצדדים. הודעה זו של קופות החולים ומשרד הבריאות הנה בבחינת הפרת ההסכם שנחתם".

קריה בתל אביב, דצמבר 2011. דרור עינב
30 אלף חיילים בסדיר ובקבע ייוותרו ללא הסדר רפואי זמין? מחנה הקריה בתל אביב/דרור עינב

עוד נמסר כי משרד הביטחון עומד על כך שכל תנאי ההסכם ימולאו, ובכלל זה הארכת ההתקשרות עם קופות החולים בשנה נוספת, ללא תוספת תקציבית לפרויקט, וממתין לשינוי עמדת משרד הבריאות בנושא. גורם צבאי הוסיף כי צה"ל נערך לקליטת החיילים חזרה באופן מיטבי וללא פגיעה ברציפות הטיפול בהם. "לכך תוקדש שנת העבודה 2014 ואנו מצפים שמשרד הבריאות וקופות החולים יפעלו על פי ההסכם, ויאפשרו לצה"ל לעמוד במשימה חשובה זו", אמר.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "שיקולי משרד הבריאות הם לטובת כלל המבוטחים לפי חוק ביטוח בריאות ממלכתי. במידה שקופות החולים חותמות על הסכם שנוטל משאבים מתוך החוק, באופן חריג שמשפיע על המבוטחים, חובתינו כמשרד הבריאות להתריע על כך - וכך עשינו לפני מספר חודשים. החוזה צפוי להסתיים בדצמבר 2013 ובמסגרת האופציה לחידושו, על הצדדים להגיע להסכם שמשקף איזון כלכלי.

"אף על פי שמשרד הביטחון התעלם מהסוגיה במשך מספר חודשים, קופות החולים ערוכות להמשיך במתן השירות לחיילים, אולם בכפוף לאיזון הנדרש על פי חוק ביטוח בריאות ממלכתי, אחרת יהיה הדבר בבחינת פגיעה בכלל המבוטחים במדינה".

גורם במשרד הבריאות מסר: "כבר בחודש יולי השנה עדכנו הקופות באמצעות משרד הבריאות את הצבא ומשרד הביטחון על הכוונה להפסיק את השירות הרפואי לחיילי צה"ל. משרד הביטחון בחר לעצום עין עד הדקה התשעים כדי להפעיל לחץ על הקופות שמפסידות כסף. על פי חוק בריאות ממלכתי אסור לקופות להעביר כסף מהתקציב האזרחי לחיילים ולכן נדרש משרד הביטחון להעביר תוספת תקציבית, אם ברצונו שהשירות יימשך".

לקריאה נוספת:
בדיקה: כמה עולה לבדוק עצמך מבעוד מועד?
קופות החולים מפלות הליך פונדקאות בחו"ל
2012 - הקבינט הכלכלי אישר: בריאות הנפש תעבור לקופות החולים

לפניות לכתב: amirbohbot@walla.com

sheen-shitof

עוד בוואלה!

התהליך המסקרן של מיחזור אריזות מתכת

בשיתוף תאגיד המיחזור תמיר

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully