הרב עובדיה יוסף

דרעי בעצרת לרב יוסף: "להמשיך יחד, כל העשרה"

העצרת לסיום השבעה על הרב הפכה לפוליטית נוכח החשש מפיצול כוחות בש"ס. "אנו מוקפים אויבים ושונאים", אמר רב ישיבת פורת יוסף. דרעי הוסיף: "מרן ציווה ללכת עם חכמי התורה"

יקי אדמקר
עריכה: טל רזניק

שבוע למות הרב: בירושלים נערכה אמש (ראשון) עצרת המונים לזכרו של מנהיגה הרוחני של ש"ס לשעבר, הרב עובדיה יוסף, שהלך לעולמו בשבוע שעבר בגיל 93. בעצרת, שהתקיימה בצומת בר אילן, סמוך לבית העלמין סנהדריה שבו הובא הרב למנוחות, השתתפו לצד רבני ש"ס וחברי מועצת החכמים גם בכירי העדה החרדית והרבניים הראשיים לישראל, דוד לאו ויצחק יוסף. בשל הצפיפות הרבה, נפגעו 33 בני אדם - וארבעה מהם הועברו לטיפול בבתי החולים.

בין הנואמים באירוע - שהיווה מפגן כוח נוסף של ש"ס, היו היו"ר אריה דרעי וחכם שלום כהן, שעתיד להיות נשיא מועצת החכמים. חרף הריחוק מהרב עובדיה בתקופה האחרונה, הוזמן להשתתף באירוע גם הרב הראשי הספרדי לשעבר, שלמה עמאר. על במת הכבוד היו בין היתר הרב הצבאי הראשי תת-אלוף רפי פרץ, חברי הכנסת אריאל אטיאס אלי ישי ולצדם שאר חברי הכנסת ויו"ר המפלגה דרעי.

טוב לדעת (תוכן מקודם)

איסטנבול פתוחה - זה הזמן לפתרון טבעי וקבוע להתקרחות גברית

חברת איילת גייר
לכתבה המלאה
עצרת הזיכרון לרב עובדיה, אתמול (צילום: עומר מירון)

דרעי, במה שנדמה היה יותר כנאום פוליטי - נוכח החשש מפיצול כוחות בש"ס אחרי מות הרב אשר איגד תחתיו את הח"כים והפעילים - קרא לאחדות בתנועה. "איבדנו את המצפן, את המשענת. ציוויו של מרן להמשיך עם מועצת חכמי התורה, כולנו ביחד כל החברים - כל העשרה החברים שלי (ח"כים)", אמר דרעי, ברומזו גם לח"כ אלי ישי, שהמשך דרכו בתנועה לוט בערפל. "נמשיך להאיר עם הלפיד", אמר.

"המהפכה הגדולה ביותר שרבנו עשה". דרעי נואם ומתייפח (צילום: מור שאולי)

דרעי גם המחיש בדבריו את ה"מהפכה" שאותה הנהיג הרב יוסף - אשר פעל לקידום החרדים הספרדים. "את הישיבות הספרדיות אפשר היה לספור אז על אצבעות היד. כמה סבלנו יחד מהזלזול, מחוסר ההערכה כלפי רבנו הגדול שלא ידעו את גדולתו", אמר, "תראו מה קרה בעשרות השנים הללו: מסיימי כיתות ח' שהולכים לישיבות קטנות הם יותר מהליטאים ומהחסידים ביחד - זו המהפכה הגדולה ביותר שרבנו עשה, תראו איזה זקיפות קומה הוא עשה לנו. הוא לוחם מלחמתה של תורה, מגן הישיבות, מי פילל לפני עשרות שנים שזה מה שנשמע? עיתונים שרדפו אותו במשך עשרות שנים התחרו מי יישבח אותו יותר".

"הגזירות הנוראיות"

בין הסופדים היה הרב משה מאיה, אחד משלושת חכמי המועצה של ש"ס, וכמו כן עלה לנאום הראשון לציון והרב הראשי לשעבר הרב אליהו בקשי דורון. "הרב זכה שהבנים הקדושים שלו אמרו עליו קדיש במעמד של מיליון איש. הרב השאיר אחריו חלל עצום", אמר הרב בהתייחסו למאות האלפים שהשתתפו בהלוויה, אף שעלו ספקות בנוגע למספרים הללו.

"איבדנו את מורנו ורבנו שבכל 93 שנותיו עמל בלימוד התורה. איבדנו דמות נדירה ברמה של דורות. הוא היה רב של כל עם ישראל", אמר הרב הראשי לישראל, דוד לאו.

ראש ישיבת עטרת ישראל הליטאית וחבר מועצת גדולי התורה של "דגל התורה" הרב ברוך מרדכי אזרחי, ניצל את הבמה שניתנה לו בעצרת כדי להתייחס ל"גזירות הנוראיות", כלשונו, על בחורי הישיבות והכוללים שיידרשו להתגייס. "רוצים לנתק את החרדים מחרדיותם. זה מה שרוצים? לא יצליחו! לא נזוז ממקומנו! עוד ישיבות! עד בלי די מורי ורבותי. לא יצליחו לנתק את החרדים מחרדיותם". הרב אזרחי גם התייחס לכמות המשתתפים הגדולה בהלווית הרב יוסף, "ההלוויה שלו הוכיחה את מה שאנחנו לא תיארנו לעצמנו. רבנו עובדיה יוסף, הוא רבנו הוא המנהיג, היה ויהיה".

(צילום: עומר מירון)

מי שהמשיך את הקו התוקפני היה דווקא הרב משה צדקה, ראש הישיבה המזוהה ביותר עם ש"ס, "פורת יוסף", שקרא במהלך דבריו "לשבור את הסמרטפונים" ולהתחזק בצניעות לעילוי נשמת הרב יוסף. "עבודה זרה בימינו, אלו המכשירים הטמאים והאינטרנט. מי שרוצה שהרב יגן עליו, ישבור אותם. הרב יברך בשמיים את כל מי שישבור את הפלאפונים או את כל מי שתלבש שמלות ארוכות. אנחנו מוקפים אויבים, שונאים ומחלות. רבנו נפטר, מי יגן בעדנו?".

הראשון לציון והרב הראשי לשעבר, שלמה עמאר ספד בעצרת, חרף המתיחות שקיימת כאמור בתקופה האחרונה בינו לבין משפחת יוסף. בפתח דבריו הזכיר את כל אחד ואחד מבניו של הרב יוסף ובראשם את הרב הראשי, יצחק יוסף. אנשי הרב עמאר ניסו להציבו כ"יורש" מול יוסף הבן. עמאר, שהוזמן לראשונה זה שבועות ארוכים, על ידי אנשי ש"ס לאירוע פומבי לא התייחס בדבריו ליו"ר דרעי שהרכין ראשו משך כל דבריו.

חכם שלום כהן חשף בדברי ההספד שלו כי על פי בקשתו של הרב יוסף, בנו, הרב דוד יוסף, יצורף בקרוב למועצת חכמי התורה, ?שמענו ממנו שזה היה רצונו", אמר. הוא הוסיף לשבח גם את דרעי ואמר: "מרן השאיר אחריו אדם חזק שיכול לפעול, את ידידינו רבי אריה דרעי. הוא סמך עליו והאמין בו, נתן לו את הכוח לעשות את כל מה שצריך לעשות. השם יעזור שנמשיך באחדות".

הרב דוד יוסף הקדיש אף הוא את נאום ההספד לאביו לקריאה נגד הניסיון לגייס את בחורי הישיבות. "היא לא תהיה, גזירת הגיוס תתבטל, נעמוד על המשמר ונלך עם תורתנו הקדושה". הרב יוסף קרא גם לציבור להתאחד ואמר: "נמשיך את דרכו של אבא, נפסוק לפי דרכו, נלך לפי הוראות השולחן עורך. אנא תתפללו עלינו. נשתדל להרבות באהבה ואחווה, שלום ורעות. אני קורא לציבור להתאחד תחת הנהגת מועצת חכמי התורה".

(צילום: עומר מירון)

בש"ס המשיכו גם אמש את המבצע במסגרתו מחולקים שני מיליון נרות נשמה לזכרו של הרב יוסף. ברחובות הסמוכים לעצרת נמכרים ספרי ההלכה שחיבר בחייו הרב יוסף, וגם תמונות נדירות מחייו.

בניסיון להימנע ממראות ההמונים הנדחקים, כפי שנראו במהלך הלוויית הרב, ברחובת הבירה התפרשו אתמול כבר משעות הבוקר אלפי שוטרים, לוחמי מג"ב ומתנדבים בפיקודו של מפקד מחוז ירושלים ניצב יוסי פריינטי.

(צילום: עומר מירון)
(צילום: עומר מירון)
כוחות המשטרה התפרשו כבר בצהריים (צילום: עומר מירון)
אנשי מג"ב מסייעים לאדם להגיע לעצרת (צילום: עומר מירון)
(צילום: עומר מירון)
(צילום: עומר מירון)
(צילום: עומר מירון)
הרב דוד יוסף (צילום: מור שאולי)

(עדכון ראשון: 18:28)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully