עובדים יותר, מרוויחים פחות: סטודנטים פותחים שנה

עם פתיחת שנת הלימודים האקדמית, מפרסמת אגודת הסטודנטים סקר המבטא במספרים את חייו הקשים של סטודנט בישראל. 78% עובדים, 55% נעזרים בהורים, 40% שקלו לעזוב

מיכל רשף

הסטודנטים נעזרים יותר בהורים, עובדים יותר אך מרוויחים פחות, ויותר מהם מסתמכים על מלגות – כך עולה מנתונים שפורסמו מ"סקר הסטודנט 2013" – סקר שנתי שעורכת התאחדות הסטודנטים הארצית. הסקר נערך על ידי מכון "מאגר המוחות" והשתתפו בו 9,268 סטודנטים.

שנת הלימודים תשע"ד תיפתח היום (ראשון), כאשר 308,335 סטודנטים צפויים להגיע ל-66 מוסדות להשכלה גבוהה, מהם שבע אוניברסיטאות המחקר, האוניברסיטה הפתוחה, 37 מכללות אקדמיות ו-21 מכללות להכשרת עובדי הוראה. 236,770 מכלל הסטודנטים במערכת ילמדו השנה במסגרת התואר הראשון, 59,700 ילמדו לתואר השני, 10,650 לתואר שלישי ו-1,215 ילמדו במסגרת לימודי תעודה.

עוד בוואלה! NEWS

קופצים למים: רונה לי שמעון וזיו שילון נפגשו לשיחה ושחייה

לכתבה המלאה
40% מהסטודנטים שקלו לעזוב את הלימודים בשל יוקר המחייה (צילום: עומר מירון)

במסגרת הסקר, נשאלו הסטודנטים על הסיוע הכלכלי שהם מקבלים מהוריהם, על עבודתם במהלך התואר, ועל קבלת מלגות. מהנתונים עולה כי 55% מהסטודנטים מקבלים סיוע כלכלי כלשהו מהוריהם במהלך הלימודים. 41% מהסטודנטים ענו כי הם מקבלים עד 9,000 שקלים לשנה, 18% אמרו שהם מקבלים בין 12,000-9,000 שקלים לשנה, ו-41% מהסטודנטים שנעזרים בהוריהם סיפרו כי הם מקבלים מהם מעל ל-12,000 שקלים לשנה. גובה הסיוע הכלכלי השנתי הממוצע עומד על 15,280 שקלים, ומדובר בעלייה של 925 שקלים בהשוואה לשנה שעברה. כמו כן, בדומה לשנה שעברה, 39% מהסטודנטים ציינו השנה כי הם מתגוררים בבית הוריהם או קרובי משפחה, מה שחוסך להם כמובן הוצאות נוספות. כמו כן, כמחצית הסטודנטים (49%) דיווחו שקיבלו מלגה במהלך שנת הלימודים הנוכחית. מדובר בעלייה משמעותית של 8% לעומת השנה שעברה.

השכר הממוצע לסטודנט לחודש ירד

מהסקר עולה עוד כי הרוב המוחלט של הסטודנטים (78%) עובד במהלך תקופת הלימודים. רוב הסטודנטים (64%) עובדים במהלך כל השנה ומקצתם (14%) עובדים בחופשות בלבד. רק כחמישית מהסטודנטים אינם עובדים כלל. עוד עולה מהסקר באופן מובהק כי ככל שהסיוע השנתי מההורים עולה, כך יורד שיעור הסטודנטים העובדים.

וכמה מרוויחים אותם סטודנטים עובדים? לשאלה "מהו השכר החודשי הממוצע שלך במהלך הלימודים?" השיבו 48% מהסטודנטים כי הם מרוויחים במהלך הלימודים בין 1,000 ל-3,000 שקלים בממוצע לחודש (ברוטו), 20% השיבו כי הם מרוויחים עד 1,000 שקלים, 19% בין 3,000 ל- 5,000 שקלים לחודש ו-13% מעל 5,000 שקלים בממוצע לחודש. השכר הממוצע לסטודנט לחודש במהלך הלימודים עומד על 2,872 שקלים - נמוך ב- 358 שקלים בהשוואה לשנה שעברה.

78% מהסטודנטים עובדים במהלך הלימודים (צילום: ShutterStock, MNStudio)

מהנתונים עולה כי חלה עלייה במספר הסטודנטים ששקלו לעזוב את לימודיהם בשל יוקר המחיה. 40% מהסטודנטים ציינו בתשובה לשאלה "האם במהלך לימודיך, שקלת או לא שקלת, לעזוב את הלימודים האקדמיים בגלל העלות הכספית הגבוהה הנדרשת בזמן הלימודים", כי שקלו לעזוב את לימודיהם בשל המימון הנדרש, עלייה של 3% לעומת השנה שעברה. רובם (29%) בשל סך ההוצאות הכולל (לימודים, מחיה, דיור) וחלקם הקטן בגלל גובה שכר הלימוד (6%), הוצאות מחיה (4%) או דיור (1%).

אורי רשטיק, יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית אמר בתגובה לפרסום נתוני הסקר כי "הנתונים מעידים כי יוקר המחייה של הסטודנטים בישראל מחריף משנה לשנה, לצערנו ללא מענה הולם מצד המדינה. כמדי שנה, בפתיחת שנת הלימודים האקדמית עוסקים כולם בנושא, אך מיד לאחר מכן כולם חוזרים לתרדמת החורף האופיינית שלהם, וציבור הסטודנטים ממשיך להתמודד עם יוקר המחייה. הסטודנטים מצפים שממשלת ישראל תבין שהשנה הקרובה איננה מכרעת רק מבחינת הטיפול בסוגיה האיראנית, אלא גם בטיפול בסוגיית הישרדותו של מעמד הביניים בישראל, והסטודנטים בפרט, הקורס תחת הנטל".

לקריאה נוספת:
חרף הקושי הכלכלי: הסטודנטים לא מוותרים על הלימודים
יותר נשים, פחות מדעי הרוח: נתוני הההשכלה הגבוהה
דוח: ישראל מובילה בעולם ב"בריחת מוחות" לארה"ב

לפניות לכתבת מיכל רשף: michalresh1@walla.com

וואלה! סקול – ללמוד באינטרנט בכל מקום בכל זמן ובקצב שלך

(עדכון ראשון: 22:28)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully