560 הרוגים בשיטפונות בצפון הודו; אלפים נעדרים

פקידים הודים העריכו כי מניין ההרוגים במדינת אוטראקהאנד צפוי להאמיר. עד כה חולצו כ-33 אלף ניצולים, וסיוע כספי הוצע למשפחות הקורבנות ולפצועים. "עושים כל דבר אפשרי"

22/06/2013
צילום: רויטרס, עריכה: יותם בן-דוד

התוצאות הקשות של השיטפונות הכבדים שפקדו בשבוע האחרון את צפון הודו ממשיכות להתבהר. פקידים בהודו מסרו הבוקר (שבת) כי מניין ההרוגים מהגשמים והמפולות במדינת המחוז הצפונית אוטראקהאנד, עקב סופות המונסון, עומד לפי שעה על לפחות 560 בני אדם. אלפים נוספים עדיין נעדרים. הפקידים העריכו כי מניין ההרוגים צפוי לעלות עוד בימים הקרובים. הגשמים העזים הותירו תושבים רבים חסרי בית לאחר שבתיהם שעל גדות נהר הגנגס, הארוך ביותר במדינה, קרסו ונסחפו עם הזרם.

עוד בוואלה!

5 הנקודות הכי טובות בארץ לפיקניק לא שגרתי

וואלה! רכב בשיתוף דאצ'יה
נמשכים החיפושים אחר שורדים נוספים. צפון הודו, היום(צילום: רויטרס)

אלפי אנשי צבא משתתפים במאמצי החילוץ וההצלה, בסיוע מסוקים של חיל האוויר ההודי שתרים אחר שורדים, רבים מהם צליינים הינדים ותיירים. רכבות מיוחדות גם כן מסייעות במילוט ניצולים מהאזורים ההרוסים לבתיהם. במהלך השבוע החולף, לפי ממשלת הודו, חולצו בשלום כ-33 אלף בני אדם. הגשמים אמנם פסקו הבוקר, אולם הם צפויים להתחדש בתחילת השבוע.

אזור השטפונות בהודו (מדינת אוטראקהאנד מסומנת בכחול)

בתים קרסו ונסחפו עם הזרם(צילום: רויטרס)

"אנחנו עושים כל דבר אפשרי מבחינה אנושית", מסר שר ההסברה והשידור, מאניש טווארי, בשיחה עם כתבים. ראש הממשלה מנמוהן סינג הציע סיוע כספי בסך 200 אלף רופי (3,400 דולר) למשפחותיהם של הקורבנות ו-50 אלף רופי (840 דולר) לפצועים. גם לאלה שנותרו חסרי בית הוצע סיוע כספי, שימומן מכספי קרן הסיוע הלאומית.

560 הרוגים בשיטפונות בצפון הודו; אלפים נעדרים, 22 ביוני 2013(צילום: רויטרס)

אננד, קצין בחיל האוויר ההודי, שנרתם למשימת החילוץ ביום נישואיו, הסביר: "אינני יכול להתחמק מחובתי. אינני יכול להשתמש בתירוצים חסרי משמעות כדי לחמוק מאחריותי. יום הנישואין שלי חסר משמעות לנוכח האסון הניצב בפני האומה".

"היה קשה מאד לשרוד שם", סיפר גובינד פנדיי, תושב האזור שחולץ, "היינו מתים אם הצבא לא היה מציל אותנו". גם רג'קומאר שרמה ששרד את האסון שיבח את פעולות הצבא. "אנשי הצבא עזרו לנו מאוד. הם הצילו את חיינו", אמר.

560 הרוגים בשיטפונות בצפון הודו; אלפים נעדרים, 22 ביוני 2013(צילום: רויטרס)

שלשום סיפרו לוואלה! חדשות קרובי משפחתם של ישראלים המטיילים באזור על הדאגה הרבה לשלומם של יקיריהם בעקבות השיטפונות. "אין להם אוכל ואין להם מים, ישראלים רבים תקועים בכל מיני כפרים. זה פיקוח נפש", אמרה אם מצפון הארץ שבתה ואחייניתה נקלעו לאזור. "לא שאני מזלזלת חס וחלילה בנשיא פרס, אני מאוד מעריכה אותו, אבל חצי מיליון דולר המדינה השקיעה במסיבה שלו אבל לשלוח מטוס לחלץ את הילדים אתם לא יכולים?", תהתה.

560 הרוגים בשיטפונות בצפון הודו; אלפים נעדרים, 22 ביוני 2013(צילום: רויטרס)

לדבריה, בתה סיפרה לה כי זה כמה ימים שאומרים לה "מחר יהיה החילוץ". אחייניתה הוסיפה כי ראתה את המוות מול העיניים: "היא נסעה בג'יפ וראתה סלעים נופלים". היא החזיקה את התהלים והתחילה להתפלל ולבכות". היא הוסיפה כי היא דורשת התייחסות מהמדינה: "שתבוא לחלץ, שתדאג למים. כולם אחרי צבא, כולם היו לוחמים בקרבי. למה כזה יחס קר מהמדינה?". היא אף הביעה את זעמה על כך שישראל מתגאה במשלחות שלה שנשלחות לסייע במוקדי אסון ברחבי העולם, אך ישראלים שנמצאים בסכנה מוחשית ואינם זוכים לסיוע.

משרד החוץ מסר בתגובה כי עובדי שגרירות ישראל בהודו ומטה המשרד בארץ פועלים מסביב לשעון על מנת להסדיר יציאתם של הישראלים מאזור השיטפונות, וכי פורסמה אזהרת מסע לאזור המוכה.

150 הרוגים בשיטפונות בצפון הודו(צילום: רויטרס)
150 הרוגים בשיטפונות בצפון הודו(צילום: רויטרס)
  • הודו
  • שיטפונות

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully