וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

פשקוויל בירושלים: לזרוק חיילים חרדים מבית הכנסת

24.4.2013 / 0:06

על רקע הצעת החוק המתגבשת לגיוס בחורי ישיבות, בחסידות סאטמר מצאו דרך חדשה למלחמה ב"גזרה", וכעת הם מפנים אותה נגד חרדים המשרתים בצה"ל. "בגדי הצבא – בגדים צואים"

על רקע הצעת החוק המתגבשת לגיוס בחורי הישיבות, בחסידות סאטמר מצאו דרך חדשה למלחמה ב"גזרה", וכעת הם מפנים אותה נגד החיילים החרדים. רב מקהילת סאטמר הכריז בימים האחרונים מלחמה על חרדים שהחליטו להתגייס לצה"ל. במודעות שפורסמו ביום שלישי השבוע בשמו, מורה הרב משה זאב זארגער, תושב בני ברק וממנהיגי הקהילה, לגרש כל חייל שיעז להיכנס לבית כנסת חרדי. לדבריו, אם בקשת המתפללים לא תועיל, יש "לזרוק את החייל החוצה".

אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה
הפשקוויל שנתלה ביום שלישי בירושלים/מערכת וואלה, צילום מסך

ביום שלישי נתלו פשקווילים בירושלים הקוראים לא לאפשר את כניסתם של חיילים לבתי כנסת. לדברי הרב, שכאמור חתום על המודעות, החיילים החרדים גרועים יותר מהחילונים, ויכולת ההשפעה הרעה על הציבור החרדי שלהם גדולה יותר. במודעות נכתב בין השאר: "לדאבוננו הגיע מצב שמיום ליום מתרבים לובשי המדים. כידוע, לא חסר להם חיילים, ואין הם צריכים את החרדים בצבאם. כל מטרתם היא להחדיר נגע זה בתוככי היהדות החרדית".

לדברי הרב, אם פעם חייל חרדי היה מסתיר את העובדה הזו, היום המצב שונה. "עד היום היה בושה להגיע עם בגדי הצבא לבית המדרש, ידוע לי על אחד שהציעו לו להתגייס לצבא, לקבל שם תפקיד קל מאוד, ובתמורה יקבל משכורת גבוהה מאוד, אך זאת בתנאי שילך עם בגדי הצבא ,בגדים צואים, במשך כל השנה, בכל מקום שהולך. זה הרווח הכי גדול עבורם, שעוד יהודים ועוד יהודים ילכו עם הבגדים הצואים, ובכך יקררו את ההתנגדות לכך, ועל זה הם עמלים עתה".

123. AP
חיילים בגדוד הנח"ל החרדי/AP

עוד נכתב בפשקוויל כי "באם נכנס יהודי עם בגדים כאלו לבית המדרש, מיד בהיכנסו צריך לצעוק 'טמא, צא מכאן', כי הבגדים הללו מטמאים. להתפלל עם בגדים כאלו זה כמו להתפלל עם שתי וערב. הבגדים האלו מכריזים כפירה ומינות, ובפרט כעת שהם אומרים מפורש שזה הוא מאוויים. לכן באם רואים יהודי נכנס בבגדים אלו, יש לגשת אליו ולומר לו לצאת מיד, ואם לא יענה צריך לתפסו ולזרקו מבית המדרש".

עוד נטען במודעה כי ההשפעה של החיילים החרדים הרבה יותר קשה והרסנית: "בזמן כזה אין שום עצה אחרת, כך צריך לעשות במסירות נפש. אי אפשר באופן אחר לשמור על צאצאנו. אין לנו שום עצה אחרת. הללו מסוכנים הרבה יותר מאלה שנמצאים לגמרי אצלם. החופשיים אינם משפיעים עלינו כמותם".

"מיעוט שלא מייצג את כלל הציבור החרדי"

לדברי הרב, הפחד מההשפעה של אותם חיילים גדולה כל כך, ש"אם רואים בחור צעיר שמתווכח עם כאלו בחשבו שהוא חכם דיו וישפיע עליו, צריך לגשת אליו ולומר לו 'עזוב זה השייגץ'. יהודי הרוצה שצאצאיו יישארו ביהדותם חייב לתת יד למערכה. אסור לדבר עמהם, הבל פיהם מטמא. בחור שחושב שביכולתו להשפיע על שכזה יידע כי הוא עלול חס ושלום להיטמא".

דוד זולדן, מחבר הספר "חרדים לגורלם" על הנח"ל החרדי, ואחד החיילים הראשונים בגדוד, מציע לא מתרגש מהפשקוויל. "הם לא מייצגים את הציבור החרדי. תושבי מאה שערים והעדה החרדית הם מיעוט שלא מייצג את כלל הציבור החרדי". לדבריו, בפועל המגמה של גיוס החרדים רק הולכת ומתרחבת. "ישנה מגמה שיותר ויותר חרדים הולכים ומתגייסים והמסגרות החרדיות בצה"ל מתרחבות. המגמה הזו הולכת ומתחזקת, ואסור לתת לקיצוניים האלה להרוס את מה שנבנה בעמל כה רב".

זולדן נזכר בימים הראשונים והקשים שהוא וחבריו עברו. "עכשיו זה בדיוק 14 שנים להקמת הפלוגה הראשונה של הנח"ל החרדי, והיום יש כבר שני גדודים חרדיים. מי חלם על זה לפני 12 שנה? החבר'ה האלה משתחררים, ורובם רכשו מקצוע ונכנסו לשוק העבודה, זו מקפצה רצינית".

לדבריו, "ככל שהזמן עובר יש פחות ופחות אירועים. אנחנו היינו הגדר המעכבת, הפלוגה הראשונה סללה את הדרך לבאים אחר כך. היום הרבה יותר קל וקיימת כבר לגיטימציה. היום אין החרמות כמו שהיו עלינו. אפשר להתגייס ולשמור על אורח חיים חרדי מלא ביחידות ההומוגניות, ואני מחזק את ידיהם של החיילים החרדים. אנחנו נמצאים בעלייה תלולה, יש מוקשים בדרך, אבל בסופו של דבר יונף הדגל בראש ההר וחרדים יוכלו לשאת נשק ולהגן על המדינה". כמו כן, לדברי צעיר חרדי שביקש לא להזדהות בשמו, אין לייחס לעניין חשיבות ואין זו דעת הרבנים. "אני מכיר לא מעט חיילים חרדים במדים שנכנסו לבתי גדולי ישראל והם לא גורשו משם".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully