פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   האם המשורר הנודע הורעל למוות? הגופה תגלה

   פבלו נרודה, שהיה דיפלומט ומשורר, מת ב-1973, ימים ספורים אחרי ההפיכה הצבאית שהעלתה לשלטון את אוגוסטו פינושה. טענות שהעלה נהגו לשעבר הביאו כעת לחילוץ גופתו מהקבר

   האם המשורר הנודע הורעל למוות? הגופה תגלה
   צילום: רויטרס, עריכה: יאיר דניאל

   40 שנים אחרי מותו, גופתו של המשורר הנודע פבלו נרודה תוצא מקברו כדי לברר אם הוא הורעל למוות על-ידי סוכניו של הדיקטטור אוגוסטו פינושה. ההאשמה ברצח, מפי נהגו של חתן פרס נובל לספרות, נחקרה בשנים האחרונות, והבוקר (שני) החלו העבודות במתחם הקבר בביתו של המשורר באי נגרה (איסלה נגרה) שבצפון צ'ילה, סמוך לגבול עם פרו.

   נרודה, שהיה גם דיפלומט ושגריר בצרפת, מת ב-23 בספטמבר 1973, ימים ספורים אחרי ההפיכה הצבאית בה הופל שלטונו של סלבדור איינדה כדי לסלול את הדרך לגנרל פינושה. נרודה נודע בשירי האהבה שחיבר ובפרט באסופה "עשרים שירי אהבה ושיר ייאוש אחד". הוא ביטא עמדות איתנות בשבחי הקומוניזם, אך בערוב ימיו הפך למבקר של שיטת השלטון הריכוזית.

   המשורר פבלו נרודה (AP)
   מתחם הקבר באי נגרה בצפון צ'ילה. החקירה צפויה להיארך חודשים (צילום: AP)

   במשך כל השנים רווחה ההנחה כי נרודה מת מסרטן הערמונית. ואולם, ב-2011 שופטים החלו לבדוק את הטענות שהעלה נהגו לשעבר ושומר ראשו של נרודה, מנואל אראיה, לפיהן המשורר הורעל בידי סוכני המשטר - כדי שלא ישמש שופר למתנגדיו של פינושה. בנוסף נחשפו דיווחים לפיהם עדי ראייה ציינו שנרודה נראה בריא בימים שלפני מותו, ולא הציג תסמיני מחלה הקשורים לסרטן.

   הקרן לזכר נרודה נאבקה בבקשה הנתיחה

   בהצהרה משותפת שפרסמו ב-2011, הודיעו משפחתו של נרודה והקרן שהוקמה לזכרו כי אין לדעתם חשד לפלילים במותו של המשורר. הקרן נאבקה בהחלטת בית המשפט בצ'ילה להוציא את הגופה מהקבר, ואמרה כי "אין הגיון ברקימת גרסה חדשה למותו של המשורר המתבססת כולה על דעתו של הנהג שלו".

   לעומת זאת, אחיינו של נרודה, ברנרדו רייס, ריכך בימים האחרונים את התנגדותו, ואמר כי הנתיחה תהיה קשה עבור המשפחה, אך קבלת התוצאות "תהיה הכרחית".

   בנתיחה צפויים להשתתף חוקרים בכירים מכמה מעבדות לזיהוי פלילי מארה"ב, מהודו, משוויץ ומגרמניה, שלאחרונה השתתפו בנתיחת גופתו של נשיא צ'ילה סלבדור איינדה וקבעו כי הוא אכן התאבד אחרי שהודח בהפיכה. אדוארדו קונטררס, עו"ד מקומי שטיפל בבקשת הנתיחה, אמר כי מתחם הקבר של נרודה רווה לחות ומלח במשך 40 שנות הקבורה ושיער כי הבדיקה לנסיבות המוות עשויה להיארך זמן רב בשל כך. לדבריו, בשל "הכבוד שעורר נרודה בחוקרים", כולם ביקשו לעבוד בחינם.

   לקריאה נוספת
   אחרי 8 שנים: גופת ערפאת הוצאה מהקבר לבדיקת נסיבות המוות